Aseen laukaiseminen avaruudessa

Anonyymi

Tuliaseen laukaiseminen avaruudessa pitäisi olla rikos, josta saa kuolemantuomion.

Miksikö?

Aiheeseen liittyvä linkki:

https://www.zergnet.com/news/6954034/heres-what-would-really-happen-if-you-fired-a-gun-in-space

Koska: Jos nyt laukaiset tuliaseen avaruudessa, niin murhaat satunnaisen henkilön / henkilöitä tulevaisuudessa!

Jos maanpinnalla ammut aseella, niin:

1. Ilmanvastus hidastaa luodin nopeutta koko ajan

JA

2. Maan vetovoima vetää lentävää luotia koko ajan maata kohti

em. 2 syystä maanpinnalla ammuttu luoti ei lennä ikuisesti, vaan jos se ei osu mihinkään, se lopulta putoaa maahan.

Avaruudessa kaikki on toisin !

1. Avaruudessa ei ole ilmaa, vaan tyhjiö. Siksi siellä ei myöskään ole ilmanvastusta hidastamassa luodin lentoa.

2. Avaruudessa ei ole maan tai muunkaan taivaankappaleen vetovoimaa (no, tarkkaan ottaen on, eli jokaisen taivaankappaleen vetovoima voidaan ajatella vektorina, jonka suunta on ko. taivaankappaletta kohti ja vektorin pituus riippuu taivaankappaleen massasta sekä etäisyydestä ko. taivaankappaleeseen, mutta avaruudessa tuo etäisyys on yleensä niin suuri, että siksi luotiin kohdistuva vetovoimien summavektori on todella pieni),

em. syystä luoti avaruudessa lentää "ikuisesti", kunnes lopulta osuu johonkin.

Jos se osuu ihmiseen, niin se läpäisee avaruuspuvun, ja tappaa vielä vuosikymmenienkin tai jopa vuosisatojen tai tuhansien jälkeen ampumishetken jälkeen.

Ja jos se osuu avaruusalukseen tai -asemaan, se aiheuttaa ilmavuodon, joka saattaa tappaa, ja vaikka ei tappaisikaan, niin aiheuttaa kuitenkin hätätilanteen, ja pakottaa astronautit muuttamaan suunnitelmiaan, jotta ehtivät takaisin maahan, ennekuin tukehtuvat hapen puutteeseen, kun aluksen ilma karkaa luodinreiästä avaruuteen.

em. syistä:

Tuliaseen laukaiseminen avaruudessa pitäisi olla rikos, josta saa kuolemantuomion.

5

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuliaseen laukaiseminen avaruudessa tuottaa luodin, jolla on nopeutta aseeseen nähden luokkaa 1000 m/s. Luotien massat ovat kymmenen gramman suuruusluokassa.

      Maan ilmakehään osuvien meteorien nopeudet ovat luokkaa 10000...50000 m/s. Joka vuosi Maapallon ilmakehään osuu luokkaa 18000 ... 84000 yli 10 gramman painoista kivi- tai rautamöhkälettä. Noilla luonnollisilla "luodeilla" on siis nopeutta yli kymmenkertaisesti verrattuna ihmisen ampumaan luotiin.

      http://curious.astro.cornell.edu/about-us/75-our-solar-system/comets-meteors-and-asteroids/meteorites/313-how-many-meteorites-hit-earth-each-year-intermediate

      Tämän lisäksi jokainen satelliitin törmäys toisiinsa tai räjähdys/räjäyttäminen tuottaa paljon aseiden luoteja nopeammin kiitävän pilven avaruusromua.

    • Anonyymi

      Kukahan sinne luodin eteen oikein ehtisi saamaan surmansa? Oletko ajatellut sitä? Tietysti jos tarkalleen ammutaan sopivasti Maan ratatasoon, niin joku astronautti saattaisi ehtiä eteen. Tosin hänet surmaisi meteoriitti, ei luoti.

      Luoti todennäköisesti joko joutuu jonkun tähden tai planeetan vetovoiman piiriin tai törmää avaruudessa johonkin.

    • Maapallon kiertoradalla kiertävä astronautti on itsekin yli sadan kilogamman massainen ammus, joka kiertoradan korkeudesta riippuen liikkuu runsaat seitsemän kilometriä sekunnissa.

      Avaruuskävelyllä laitteita korjattaessa ei sitten kannata hukata niitä muttereita ja kiintoavaimia. ; )

      • Anonyymi

        Hyvin voi hukata! Koska toisin kuin maapallolla, ne työkalut löytää sitten kyllä seuraavalla kierroksella! :D


    • Anonyymi

      Entäs jos ampuukin pouspäin maapallolta? :P Ei sunkaan se kehenkään ihmiseen voi silloin osua!? Varsinkin kun ainakaan toistaiseks ihmiset ei kykene tekemään edes niin nopeita miehitettyjä avaruusaluksia jotka kykenis saamaan sitä luotia edes kiinni!

      Toisaalta vois ehkä sittenkin olla turvallisempaa ampua suoraan kohti maapalloa? Koska sillon se ei mahdollisessa tulevaisuudessaakaan tule tappamaan ketää, jos ihminen joskus keksii luotia nopeampia avaruusaluksia jotka kykenis saamaan ton kiinni, koska kyllä ilmakehä pitää huolen siitä että se luoti höyrystyy savuna ilmaan ennenkuin pääsee lähellekään maanpintaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3683
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      72
      3235
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3015
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2781
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2537
    6. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2299
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      1790
    8. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1728
    9. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1647
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1376
    Aihe