Tuliaseen laukaiseminen avaruudessa pitäisi olla rikos, josta saa kuolemantuomion.
Miksikö?
Aiheeseen liittyvä linkki:
https://www.zergnet.com/news/6954034/heres-what-would-really-happen-if-you-fired-a-gun-in-space
Koska: Jos nyt laukaiset tuliaseen avaruudessa, niin murhaat satunnaisen henkilön / henkilöitä tulevaisuudessa!
Jos maanpinnalla ammut aseella, niin:
1. Ilmanvastus hidastaa luodin nopeutta koko ajan
JA
2. Maan vetovoima vetää lentävää luotia koko ajan maata kohti
em. 2 syystä maanpinnalla ammuttu luoti ei lennä ikuisesti, vaan jos se ei osu mihinkään, se lopulta putoaa maahan.
Avaruudessa kaikki on toisin !
1. Avaruudessa ei ole ilmaa, vaan tyhjiö. Siksi siellä ei myöskään ole ilmanvastusta hidastamassa luodin lentoa.
2. Avaruudessa ei ole maan tai muunkaan taivaankappaleen vetovoimaa (no, tarkkaan ottaen on, eli jokaisen taivaankappaleen vetovoima voidaan ajatella vektorina, jonka suunta on ko. taivaankappaletta kohti ja vektorin pituus riippuu taivaankappaleen massasta sekä etäisyydestä ko. taivaankappaleeseen, mutta avaruudessa tuo etäisyys on yleensä niin suuri, että siksi luotiin kohdistuva vetovoimien summavektori on todella pieni),
em. syystä luoti avaruudessa lentää "ikuisesti", kunnes lopulta osuu johonkin.
Jos se osuu ihmiseen, niin se läpäisee avaruuspuvun, ja tappaa vielä vuosikymmenienkin tai jopa vuosisatojen tai tuhansien jälkeen ampumishetken jälkeen.
Ja jos se osuu avaruusalukseen tai -asemaan, se aiheuttaa ilmavuodon, joka saattaa tappaa, ja vaikka ei tappaisikaan, niin aiheuttaa kuitenkin hätätilanteen, ja pakottaa astronautit muuttamaan suunnitelmiaan, jotta ehtivät takaisin maahan, ennekuin tukehtuvat hapen puutteeseen, kun aluksen ilma karkaa luodinreiästä avaruuteen.
em. syistä:
Tuliaseen laukaiseminen avaruudessa pitäisi olla rikos, josta saa kuolemantuomion.
Aseen laukaiseminen avaruudessa
5
268
Vastaukset
- Anonyymi
Tuliaseen laukaiseminen avaruudessa tuottaa luodin, jolla on nopeutta aseeseen nähden luokkaa 1000 m/s. Luotien massat ovat kymmenen gramman suuruusluokassa.
Maan ilmakehään osuvien meteorien nopeudet ovat luokkaa 10000...50000 m/s. Joka vuosi Maapallon ilmakehään osuu luokkaa 18000 ... 84000 yli 10 gramman painoista kivi- tai rautamöhkälettä. Noilla luonnollisilla "luodeilla" on siis nopeutta yli kymmenkertaisesti verrattuna ihmisen ampumaan luotiin.
http://curious.astro.cornell.edu/about-us/75-our-solar-system/comets-meteors-and-asteroids/meteorites/313-how-many-meteorites-hit-earth-each-year-intermediate
Tämän lisäksi jokainen satelliitin törmäys toisiinsa tai räjähdys/räjäyttäminen tuottaa paljon aseiden luoteja nopeammin kiitävän pilven avaruusromua. - Anonyymi
Kukahan sinne luodin eteen oikein ehtisi saamaan surmansa? Oletko ajatellut sitä? Tietysti jos tarkalleen ammutaan sopivasti Maan ratatasoon, niin joku astronautti saattaisi ehtiä eteen. Tosin hänet surmaisi meteoriitti, ei luoti.
Luoti todennäköisesti joko joutuu jonkun tähden tai planeetan vetovoiman piiriin tai törmää avaruudessa johonkin. Maapallon kiertoradalla kiertävä astronautti on itsekin yli sadan kilogamman massainen ammus, joka kiertoradan korkeudesta riippuen liikkuu runsaat seitsemän kilometriä sekunnissa.
Avaruuskävelyllä laitteita korjattaessa ei sitten kannata hukata niitä muttereita ja kiintoavaimia. ; )- Anonyymi
Hyvin voi hukata! Koska toisin kuin maapallolla, ne työkalut löytää sitten kyllä seuraavalla kierroksella! :D
- Anonyymi
Entäs jos ampuukin pouspäin maapallolta? :P Ei sunkaan se kehenkään ihmiseen voi silloin osua!? Varsinkin kun ainakaan toistaiseks ihmiset ei kykene tekemään edes niin nopeita miehitettyjä avaruusaluksia jotka kykenis saamaan sitä luotia edes kiinni!
Toisaalta vois ehkä sittenkin olla turvallisempaa ampua suoraan kohti maapalloa? Koska sillon se ei mahdollisessa tulevaisuudessaakaan tule tappamaan ketää, jos ihminen joskus keksii luotia nopeampia avaruusaluksia jotka kykenis saamaan ton kiinni, koska kyllä ilmakehä pitää huolen siitä että se luoti höyrystyy savuna ilmaan ennenkuin pääsee lähellekään maanpintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 883668
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1891453- 771397
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401080Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3251005- 45907
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85890- 96879
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en125852