Tulipa todistettua

Olimme italiassa. Kerrassaan surkeaa lättyä. Vähän juustoa, kummallisen makuista salamia ja mauttomat tomaattikastikkeet. Ei jatkoon.
6159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Et kyllä ole ollut Italiassa, jos tarkoitit pizzaa. Käy Napolissa niin tiedät miltä pizzan kuuluu näyttää ja maistua. Roomastakin saa hyvää pizzaa Fontana di Trevin läheltä ravintolasta, jossa tarjoilijoilla valkoinen paita ja mustat suorat housut. Ei siitä, jossa sisään heittäjällä farkut.

Äänestä
  • Ei kaikki tykkää napolilaisesta pizzasta ja tekeekö roomalaisen pizzan hyväksi tarjoilioiden valkoinen paita ja mustat suorat housut?
    Pizza ja yleensäkin ruoka on juuri niin hyvää kun sen syöjä sen tuntee, ei siihen voi kukaan muu vaikuttaa.
    Ruuan ammattilaisena söin tänään aamupalaksi kahvin kera kylmän saarioisten jauhelihapizzan ja maistui ihan hyvältä.

    Äänestä

  • Aito pizzahan on arkiruokaa tähteistä eikä mitään hienostelua. Mieluummin kyllä syön suomalaisilla kunnon täytteillä eikä pelkkää juustoa ja tomaattia.

    Äänestä

Kyllä olen käynyt Napolissa oikealla pizzalla oikealla kadulla ja paikoissa ja pizza on ollut surkea , aineksiin nähden kallista rasvasta juusto ja ilmakuivattua kinkkua ja pala paprikaa siis aina siis aina kotipizzasta saa laadukkaamman ja paremman siististä ja terveellisestä ympäristöstä ,,,,italian keittiö tomaattipyre tulee mieleen kalliissa ravintelissa Caprilla ihan saman makuista kuin kaikissa ,,,ei jatkoon.

Äänestä
  • Tee sitten itse pizzasi, jos oikeanlainen ei kelpaa. Pizzassa ei ole tarkoitus olla kilo täytteitä. Kotona voit laittaa vaikka kaksi kiloa täytteitä ja pohjankin voit tehdä kuten itse haluat, mutta älä kutsu tekelettäsi pizzaksi vaan joksikin muuksi.

    Äänestä

Italia on pizzan kotimaa ja alunperin se oli köyhien napolilaisten ruoka. Jauhoja, vettä, tomaattikastiketta ja vähän juustoa.

Ei ne varmaan tuntisi pizzoiksi kaikkia kepab- pekoni -mättöjä mitä syödään.

Mutta joo, makuasia. Minun lemppari Roomassa oli pizza bianca prosciuttokinkulla ja rucolalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olimme italiassa. Kerrassaan surkeaa lättyä. Vähän juustoa, kummallisen makuista salamia ja mauttomat tomaattikastikkeet. Ei jatkoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu