Auttakaa, mitä teen

Anonyymi

Olen ollut vakityössä 6 vuotta ja henkinen jaksaminen on hyvin kortilla. Vihaan tällä hetkellä työtäni koska en vaan jaksa. Työpäivinä itkettää. Vapaa-ajalla käytän päihteitä turruttamaan pahaa oloani. Sellainen noidankehä.

Päihdeongelma ei ole niin pahalla tolalla, halutessani pystyisin olemaan raittiina pidempiäkin aikoja ja välillä olen ollutkin. Juominen painottuu lähinnä viikonloppuihin. Käytän välillä myös muita päihteitä.

Jos hakisin sairauslomaa ja jäisin päihteistä kiinni, menettäisin työpaikkani. Jos menettäisin työpaikkani niin joutuisin ulosottoon. Täysi katastrofi siis edessä ja tuskin auttaisi tervehtymistä.

Auttakaa, mitä teen...

7

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En osaa neuvoa muuta kuin että panosta työhösi kerran sen menetyksen takia joutuisit ulosottoon. Päihteiden käyttö ei palauta lomalla vaan vie viimeisetkin voimasi. Tosi kuluttavaa rentoutua niin.
      Yritä kerätä voimia tekemällä kevyttä, virkistävää hommaa vapaa-ajallasi. Esim. pieni kävelylenkki tai lukeminen, käsityöt, mistä itse pidät ja lepäile sekä tee pakollisia askareita omaan tahtiisi.
      Toivottavasti joku väsymyksestä selvinnyt huomaa kirjoituksesi ja osaa neuvoa.
      Tsemppiä.

    • Anonyymi

      Jos alkoholismista pääsee eroon, muut vaikeudet ovat helpompia. Alkoholistille arki ja työ on tiukkaa ja kohta joutuu masennus- ja ahdistuskierteeseen.
      Hae apua!

    • Anonyymi

      Hae sairaslomaa ja älä tuo päihteidenkäyttöäsi esiin. Voit hakea siihen apua muuta kautta.
      Sairaslomalla kannattaa keskittyä perusasioihin mitä muut tuovatkin esiin.

      Pahimmassa tapauksessa käy niin että väsähdät niin pahasti että tulee tosi pitkä saikku. Kannattaa vetää jarrua ensin ennenkuin näin käy. Jottei saikusta ala päihteily kannattaa se saikku pyhittää lepoon, kevyeen liikkumiseen, palauttavaan toimintaan, mukaviin harrastuksiin tms. Sellaiseen mikä lataa akkujasi eikä ole suorittamista ja on juuri sinulle mieluisaa.

      Alkoholi on erittäin huono rohto uupumiseen. https://paihdelinkki.fi/fi/tietopankki/tietoiskut/alkoholi/alkoholi-ja-uni Se pahentaa uupumisen kierrettä ja ylläpitää kehossasi stressitilaa. Krapulat väsyttää, alkoholi tuhoaa palauttavaa unta ja haittaa palautumista sekä voi laukaista unettomuutta. Jo yhdet kännit viikossa voi vaikuttaa tässä suhteessa negatiivisesti terveyteen jos siis jo valmiiksi on uupumista taustalla. Keho saattaa alkaa antaa varoitusmerkkejä, esim. jatkuva flunssa ym jotka kannattaa ottaa vakavasti..

      Yksi hyvä kysymys on, onko päihteidenkäyttösi taustalla jotain joka esimerkiksi vaatisi asioiden työstämistä. Mitä haet päihteistä?
      Jollakin se on tapa nollata ja rentoutua, paikkailla mielialaa, toisella tapa lievittää sosiaalisia estoja ja tulla itsevarmemmaksi, kolmannella tapa unohtaa jotain hankaluuksia tai ikäviä tunteita tai tuoda sisältöä tylsään elämään. Tai yhdistelmä monesta asiasta. Jotta pystyy hoitamaan päihdeongelmansa juurisyitä, kannattaa miettiä mikä sinut saa tarttumaan pulloon tai hakemaan muista päihteistä jotain oloja. Päihteidenkäytöstä saa helposti tavan ja tottahan se on että tapoja on hankala muuttaa.

      Kun päihteidenkäytöstä luopuu, nuo asiat voi iskeä silmille ja tilalle tulla tyhjyyttä. Hiljalleen päihteettömien kokemuksien jälkeen voi havaita, että voi ilman päihteitäkin pärjätä ja siinä on puolensakin. Alku ei ole helppo jos päihteistä yrittää eroon. HIljalleen voi lisätä itsevarmuutta se, kun selviää hetkistä, jolloin yleensä olisi käyttänyt päihteitä .

      Jos elämässä ympärillä on ihmisiä jotka käyttävät päihteitä , juhlivat jne voi olla hankalampi luopua päihteistä. Monilla sosiaalinen elämä voi pyöriä paljon baarien ja juomisen ympärillä, vaikka vaihtoehtojakin on. Yksinkertaisimmillaan päihteistä luopuminen tai niiden vähentäminen tarkoittaa seuraavaa: ota hiukan pesäeroa päihteitä käyttäviin ihmisiin ja ympäröi itsesi muunlaisilla ihmisillä, keksi korvaavaa tekemistä (joskus jo pelkkä tylsyys ja tyhjyyden tunne saa tarttumaan päihteisiin). Mene käsiksi niihin juurisyihin, mitkä saavat sinut koskemaan päihteisiin. Netissä on esimerkiksi somessa esim instagramissa kanavia joissa jotkut ovat luopuneet päihteistä, se voi olla inspiroivaa luettavaa. Nykyään näistä asioista puhutaan enemmän.

      Itseään voi myös hiukan huijata. Nykyään on olemassa alkoholittomia oluita, viinejä, lonkeroita jne. Tosin näissäkin saattaa joissakin olla pieni määrä alkoholia. Baareihin ja kavereita näkemään voi mennä myös juoden alkoholittomia vaihtoehtoja. Hullultahan se voi alussa tuntua, mutta kaikkeen tottuu.

    • Anonyymi

      Ensimmäinen askel ap:n hyvinvointiin on tietysti puoliammattimainen lööperin kirjoittelu anonyyminä netissä.
      Olethan nauttinut vanhemman opettajan eläkettä jo yli 10 vuotta.
      "vihaan tällä hetkellä työtäni koska en vaan jaksa".

      Olet papinkirjan mukaan 1940-luvulla syntyneitä. Miksi yrität esiintyä anonyyminä ikääsi nuorempana? Viime kuun aikana 8 vuotiaana tyttönäkin.
      Yrität juksata enemmän ihmisiä kuin eläkkeelle siirtyvä sirkushevonen.

      • Anonyymi

        Minkä sortin persoonallisuushäiriö itselläsi on? Vähän joka palstalla väität, että kirjoittaja ei ole se, joka sanoo olevansa. Saatko jotain kiksejä toiminnastasi?


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne ja vastaan vielä minäkin, vaikka olet jo saanut hyviä neuvoja.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun omat voimavarat ei riitä tai tarvitsee neuvoa avun hakemiseen. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Jos on palamassa loppuun ja päihdeongelmakin uhkaa viedä mukanaan, niin homma romahtaa jossain vaiheessa kuin korttitalo, jollei sille tee mitään.

      Itse suosittelisin samaa. Hae henkistä apua, mutta älä kerro päihteistä. Huono juttu salata ne, mutta päihteiden käyttö tuntuu olevan este saada muihin ongelmiin apua. Joten parempi salata. Ihminen ei voi saada yhtä aikaa apua päihdeongelmaan ja päihdeongelman taustalla olevaan ongelmaan. Järjestelmä vain on sellainen.

      Eikö sinun ole mahdollista järjestellä millään lailla taloudellisia asioitasi? Myydä jotain omaisuutta? Vai maksatko kulutusluottoja tms? Kannattaa hakeutua velkaneuvontaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      145
      2793
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      26
      2734
    3. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      179
      1573
    4. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      205
      1465
    5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      310
      1371
    6. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      96
      1326
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      56
      1147
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      15
      1128
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1029
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      68
      1008
    Aihe