Suomalainen RUOKAHUIJAUS, on ylihinnoiteltua maataloustukien takia

Anonyymi

Ruokakaupassa ei pieni- ja keskituloisten, kannata enää haaveillakaan, kotimaisen ruoan ostamista ja usein se kotimaisella nimellä myyty tuote, onkin esim. tuontisiikaa Kanadasta.

Ruoantuottajista ja kauppiaista, on tullut niin pohjattoman ahneita, etteivät enää edes yritä, tuottaa kauppoihin, kohtuuhintaista kotimaista ravintoa.

Miten tämä tuhansien järvien maassa, myyty kanadalainen siika, mätsää ruoan mainostetun kotimaisuuden ja ilmastovastuun kanssa - ei mitenkään.

Yritys-maataloustuet tulee poistaa, että ruoantuottajat joutuisivat, aidosti kilpailemaan, kotimaisilla elintarvikkeilla, ja kauppojen ruokahuijauksiin puuttua, ettei sillä isolla kotimaisella nimellä, myytäisi ulkomailta lennätettyä mitään.

9

338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisätään vielä, että ek-medioissa meitä kehotetaan "kiitollisuuteen", että saamme parhaan mahdollisen, perunankasvatuskauden jälkeen, syödä rupisia ja ituisia, vihertävän myrkyllisiä "perunoita", sen sijasta että kyseenalaistaisimme, nykyisten Veroparatiisi-ulkomainen halpatyövoima-yritys-maataloustuki-perunankasvattajien kykyä, kasvattaa laadukasta perunaa ja silti pysyä kohtuudessa, mitä hinnoitteluun tulee. Massiivisilla yritys-maataloustuilla, vakuutus-osakuoririkollisuuden sallimisella ym veroparatiisihuijausten rahanpesumaana, Suomi on taitava, kotimainen RUOKAHUIJAUS tulee kalliiksi verojenmaksajille.

    • Anonyymi

      Tähän mielipidekirjoitukseen ja maatalousministerin / MTK:n osaamattomuuteen vähän facktoja...
      ATRIAN OMISTUSPOHJAAN JA KUSTANNUSKORVAUKSEEN.
      OSAKKEEN OMISTAJAT OVAT PÄÄASIASSA ITSE TUOTTAJAT.....
      OVAT OSAAMATTOMIA HOITAMAAN ASIOITAAN !


      Atrian pitäisi tässä kriisissä unohtaa pörssit ja osingot ja maksaa kunnolliset ja kustannusten nousun huomioivat tuottajahinnat. Investointi Nurmoohin turha, jos kotimaan tuottajat konkurssissa. On hätätila.

    • Anonyymi

      Onhan se tukijulleilla naurettavaa syyttää kauppoja ahneudesta kun itse saavat miljardeja tukiaisina, ei niiden tarvitsisi saada tuotteistaan mitään. Pitäisi poistaa tukiaiset kokonaan ja jos eivät osaa tuottaa ruokaa kohtuukuluilla niin tilat valtiolle ja tukijulleille palkkaa 8€/h teholliselta työajalta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyllä ne miljardien tukiaiset tukijulleille ovat moninkertaiset mihinkään muuhun verrattuna.


    • Anonyymi

      Tässä hyvä esimerkki, tukijulli urakoi 200 000€ ilmaiseksi samallaan ökytraktorilla, älytön kilpailuetu muihin yrittäjiin verrattuna.
      https://www.seiska.fi/Kotimaa/Maajussi-Patrik-pyorittelee-isoa-okytraktoria-ahtaissa-kaupunkioloissa-Pidan-Lahden

      • Anonyymi

        Ja ajelee urheilumersulla, tukiaisilla on hyvä törsätä. Turha väittää että tukilulleilla olisi rahasta pulaa, mutta ahneudella ei ole mitään rajaa.


    • Anonyymi

      Nyt nuo huijaukset vasta alkavatkin, kun raaka-aineiden hinnat nousevat. Tässä on kerätty maailmalta esimerkkejä huijaustavoista: https://t.me/TrueWorldOrder/3685
      Huomatkaa tuo "tekninen juusto", jota käytetään meilläkin ja paljon. Usei pizzan reunalla on rantu oikeaa juustoa ja keskellä sitä muovia. Keskusta kun ei yleensä ruskistu, niin porukka ei huomaa huijausta.

      • Anonyymi

        Mitenkähän tukijullit perustelee että kun ruuanhinta nousee niin heidän pitää saada enemmän tukiaisia. Ilmeisesti ei oma tuottama ruoka kelpaa eikä ilman lisämiljoonia ole varaa ostaa kaupastaa parempaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4215
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2674
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2307
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      107
      2176
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2123
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      603
      1924
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe