Neutriinon massa mitattu laboratoriossa

Anonyymi

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrankin oli hyvä uusi aloitus.

    • Anonyymi

      Luulin että eV on energian yksikkö mutta se onkin lämpötilan yksikkö ;)

      • Anonyymi

        Elektronivoltteihin törmää useimmin energian ja alkeishiukkasten massan yksikkönä. Lämpötilan yksikkönä se kyllä toimii myös ja myös joissakin keskusteluissa sellaisena käytetään. Kun siis muistaa että yhtä vapausastetta kohti on lämpötilassa T olevalla hiukkasella energiaa W=0.5*kT jossa T on lämpötila kelvineinä ja k on Bolzmannin vakio, joka on 0.0862 millielektronivolttia per kelvin.

        Huoneenlämmössä 298K termistä energiaa on 0.0257 eV per vapausaste eli jalokaasun atomilla kaasussa on kolmella vapausasteellaan (liikesuunat x, y ja z) keskimäärin yhteensä liike-energiaa 0.077 eV.

        Tokamakin fuusioituvassa plasmassa 100 miljoonan asteen lämpötilassa plasman jokaisella hiukkasella on energiaa luokkaa 2.6 MeV, jos siis elektronit ja ionit ovat samassa lämpötilassa.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5840
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3606
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2835
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2518
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      30
      2011
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      264
      1867
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      50
      1816
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      21
      1657
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1600
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1560
    Aihe