Nyt perkele tämä ALV vero pois ruuasta!
Hintaa alas ja osan saa ruuantuottajat, viljelijät.
Mutta kauppa ja teollisuus ei välitä pätkääkään miten ihmisillä menee koska ovat pelkän voiton perässä yhtiönä. Siksi lainsäädännöllä pitää varmistaa että ALV in poisto näkyy kassalla vähennyksenä täysimääräisenä. Tämän voi helposti toteuttaa kun käyttää järkeä.
Ja se pitää todellakin tehdä oikein.
Ruokakaupassa käyvä ihminen ja maatilan pyörittäjä on samaa joukkoa ja kumpikin on ihminen.
Ruuasta pitää poistaa ALV jolla lasketaan hintaa kaupoissa!
Anonyymi
1
129
Vastaukset
- Anonyymi
ALV:n poisto olisi ok, mutta ruoassa on jo alennettu ALV-kanta (ruoan ALV on 14%, kun muissa tavaroissa ALV on 24%). Joten vaikutus ruoan hintaan on hieman pienempi kuin varmaan kuvittelet, mutta toki ihan merkittävä.
Ongelmana olisi tuon jälkeen, että valtio menettää valtavat määrät verotuloja ja ne pitäisi saada jostain muualta kerättyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172463
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70927Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137882- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44775Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704