Missä on höyryuunimies?

Anonyymi

Taannoin väitti täällä että bbg:ta ei ravintola voi tehdä kannattavasti. Asiakkaat muutenkin haluavat keitettyä lihaa.

Kaskas, bbq paikkoja on paljon nykyään.

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erikoinen väite, keittäminen kestää kauan mutta keitoissa on tietysti lihaa ja kai sitä muutenkin keitetään. Eniten varmaankin syödään nopeasti pannulla paistettuna lähes raakoina pihveinä, huvittavaa että samoille kuitenkin kelpaa grillattuna kypsä jopa pinnalta palanut.

      • Anonyymi

        Harvoin mahtuu yhteen kommenttiin näin paljon virheitä. Keittäminen on suhteellisen nopea tapa kypsentää verrattuna uunissa kypsentämiseen. Pannulla paistetut pihvit syödään alle 60C lämpöisinä, koska liha on mureaa eikä tarvitse ylikypsytystä. Alle 60C lihasta ei vielä karkaa nesteet eli se on mehevää.

        BBQ liha tehdään ylikypsäksi sen vuoksi, että se on sitkeää. BBQ hidas kypsytys hajottaa kollageenin gelatiiniksi eli sitkeästä lihasta tulee mehevää. Gelatiini ja rasva tuo sen mehevyyden. BBQ liha ei ole palanutta vaan siinä on pitkästä savustuksesta ja kuivarubista syntyvä parkki. BBQ on epäsuoraa kypsentämistä, joten liha ei ole lainkaan kontaktissa liekkeihin eli se ei voi edes teoriassa palaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1661
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1556
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1508
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      786
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      773
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      765
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe