Elleivät lapsemme vieläkään näe lunta niin he ovat lumisokeita.
Taas tupruttelee, ja kunnolla
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kohta kuulet, että se on ääri-ilmiö, joka johtuu lämpenemisestä. Itse asiassa kaikki johtuu lämpenemisestä. Se on aika metkaa tiedettä se.
Eikä saa unohtaa 30 vuoden tilastoa. Se kertoo kiistatta maapallon tapahtumista ja trendeistä.
Jestas sentään, aikuiset ihmiset! Tai toisaalta voihan olla, että Gretan johdolla kaikki muutkin ovat lapsia.
Eikö kala käy trollin koukkuun?
Ja alarmistia harmittaa kun uskonnolle nauretaan.
Lapsemme eivät näe taaskaan lunta koska on hiihtoloma ja he istuvat kotona räpläämässä pleikkaria tai tuijottamassa telkkaria.
Missäs vihaiset hiihtäjät nyt hiihtelevät? Voisi Aleksanterinkadulla ajaa vaikka hevosreellä.
Varmaan niillä on Paloheinässä laturaivo kun kukaan ei ole raivannut latuja.
Päästöt takas - lumet alas!
Päästöthän ovat koko ajan lisääntyneet. Se osoittaa hyvin, että hiilidioksidilla ja ilmaston lämpötilalla ei ole sellaista kytköstä kuin alarmistit väittävät. Ilmasto elää omaa elämäänsä Suomalsista ja koko ihmiskunnasta välittämättä.
Olen jo monena talven lähettänyt tu,nne yläkertaan pyynnön, että lumipyryt menisivät sinne, missä sitä lumettomuutta eniten pelätään eikä tänne minun kotikaupunkiini.
Aika hyvin on toive täyttynyt. Muutamaan talveen ei ole tarvinnut kolata pihaa eikä tietä lainkaan. Parikymmentä senttiä on ollut enimmillään.
Autolla on päässyt kulkemaan. Ainoastaan aurauspalteen kadun ja pyörätien väliltä on joutunut muutamaan kertaan poistamaan. Ei ole ollut hankia ikävä päivastoin.
Toissapäivänäkin kuuntelin punarinnan laulua ja mustarastaat on täällä talvehtineet. Nytkin kuuluu joko punarinnan tai satakielen laulua vähän kauempaa. Linnut tietää nämä ilmat paremmin kuin ihminen.
Ihminen tällä on niin pöljä, että ei osaa muuta kuin pelätä ilmastonmuutosta. Luonto vain kiittää siitä. Ne pelkurit ne täälläkin on melskanneet.
On kummallinen ominaisuus ihmisessä tuo pelko siinä mielessä, että pelkurit uskoo aina olevansa kaikista viisaimpia ihmisiä. Todellisuus on kyllä päinvastainen. Ei pelkuruus ja viisaus voi asua samassa ihmisessä. Pelkurit on tyhmiä.
Sekin, että ei pysty luopumaan vanhoista opetuksista, jotka on joskus oppinut, on vain pelkuruutta eikä viisautta. Peluri kuitenkin jääräpäisesti uskoo vanhaan uskomisen olevan viisautta.
Monenko barin alipainetta käytit lumenpoistoon?
Tulipahan siinä taas peräti viisi sanaa ja kysymysmerkki idiotismia. Asut vissiin siellä missä yöllä tuli lunta 27 cm. Täällä ei tarvitse ryhtyä lumitöihin. Tuskinpa tuollaisesta vajakista on edes lumitöihin. Kommenttisi todistavat äärimmäisestä laiskuudestakin, ja laiskat ja oppimattomat on nykyaikana arvottomia.
Ei tullut Vantaalla kuin kymmenen senttiä lunta eikä tarvinnut käyttää alipainetta kun 200 bar hydraulipaineella toimivilla traktoreilla porukka kävi poistamassa lumet kadulta ja pihalta.
Samaan aikaan minä opiskelin matematiikkaa ja fysiikkaa joka yllättäen on aivan samanlaista kuin joskus Riemannin tai Boltzmannin aikaan 1800-luvulla.
Eiköhän minulla ole siitä hydrauliikkapuolesta aika paljon enemmän kokemusta. Olen tehnyt hydrauliikkaosia noin 70 000-80 000 kpl. Olihan sorvissakin jolla niitä tein hydrauliikka.
Se on kummallisen sitkeä tuo harhakuva, jota täällä ylläpidetään minusta. Minäkö muka olisi tieteen kieltäjä, kun olen koko aikuisikäni ollut tekemisissä tieteen kanssa tavalla tai toisella.
Tuntuu että porukalla on tieteestä joku kummallinen harhakuva. Kouluopetusko se on luonut sellaisen harhakuvan, että vain se mitä koulukirjoissa lukeen on tiedettä. Tiede on kyllä hirveän paljon laajempi ja monimutkaisempi juttu.
Lähes kaikessa mitä nykyään tehdään on tiede mukana tavalla tai toisella. Se kaikki ei vaan sovi koulukirjoihin. Ei ole millään mennyt täällä jakeluun se, että on ammatillista opetusta, jota ei niistä koulukirjoista löydy,
Tämän lisäksi ammatissa törmää jatkuvasti tilanteisiin, joissa joutuu tekemään tietellisiä johtopäätöksiä, ja sitten testaamaan niiden toimivuuden. Täällä melskaavat alarmistit on jääneet sinne kuolupojan hyvin vajavaiselle tasolle.
Ainahan on ollut niin, että se joka vähän tietää, uskoo paljon tietävänsä. Vuosikymmenien työskentely ammateiassa, jotka soveltaa tiedettä, tuo kyllä tietoa hurjan paljon enemmän kuin koulupojilla voi koskaan olla. Se ei vaan tunnu menevän jakeluun millään, kun ilmastohoureet täyttää pään.
""Ainahan on ollut niin, että se joka vähän tietää, uskoo paljon tietävänsä."
Tuo non alipainehitsarin tarinoista huomattu monen monituista kertaa. Ei sitä tarvitse enää käydä palstalla todistamassa.
Etkös sinä tuolla olemattomalla jorinalla todistanut nemenomaan itsestäsi juuri sitä, mitä lainauksessa sanotaan. Kuvittelet olevasi ylen määrin tietävä, kun vaan joskus saisi siitä jotakin todisteitakin.
En tiedä montako teitä lainailijoita on vai onko vain yksi. Monena esiintyminen kun on helppoa. Tyyli on niin samanlainen, että veikkaan, että on vain yksi lainailija, joka ei todellisuudessa tiedä yhtään mitään nykyaikaisesta tieteestä.
Tuo alipainehitsari nimittely todistaa vain äärettömästä tyhmyydestä. Kun ei ole mitään todellista asiantuntemusta yhtään mistään, niin sitten otetaan likaiset temput käyttöön. Tyypillinen kyvyttömien käyttämä keino. Tuli kyllä töissäkin tutuksi.
Yksi tuollainen kyvytön vittuili aina kun sai siihen mahdollisuuden. Sitten kun se joutoi minun paikalleni, se kyvyttömyys paljastui karmealla tavalla. Alkoi oikein urakoimaan sutta ja sekundaa. Vittuilijat on pelkkiä luusereita. Siitä sinäkin olet todistanut.
Kerro lisää siitä, mitä siellä töissä tapahtui ja mitä se pomo teki ja mitä sinä siihen sanoit.
Akkamaisuus kunniaan tälläkin palstalla.
Eipä tuossa ollut pomosta kysymys. Oli kysymys tyhmänylpeästä työntekijästä, jota yksi insinööri haukkui halveksivasti palikanvaihtajaksi. Itse se kuvitteli olevansa hyväkin ammattimies.
Kun minä menin joskus kertomaan sille siitä, mikä oli talon tapa yhdessä hommassa, se sai raivokohtauksen ennenkuin minä ehdin edes esittää asiani loppuun. Siitä se vittuilu sitten alkoi, kun se kuvitteli olevansa minun yläpuolellani.
Kyllä se akkamaisuus oli sillä puolella. Pöykeili jatkuvasti, vaikka ei osannut tehdä edes CNC ohjelmia niinkuin minä osasin. Ei sitä taatusti osaa myöskään täällä pöyhkeilevä porukka.
Kuulin sitten kaupassa siltä inssiltä, kuinka huonosti se pöyhkeilijä oli pärjännyt minun hommassani. Aiemmin olin kuullut jo yhdeltä työntekijältä. Se vasta onkin akkamaista, että pöyhkeilee kyvyillä, joita ei ole edes olemassa.
Sanoin tuossa vaimolle, että meillä kissakin ajattelee tieteellisesti, mutta siihen ei täällä melskaava alarmistilössi pysty ikinä. Ne temput mihin kissani pystyy, edellyttää tieteellistä ajattelua, ja itse se on ne temput keksinyt.
Korkein hyppy, minkä se kissa tekee on 1,5 m, ja aina se onnistuu siinä aivan täsmälleen. Minulla on olkkarissa kaupa mainoshylly. Kun se meni ensimmäisen kerran ylimmälle hyllylle, minä olin ihmeisäni.
Hyllyn runko on 40 cm leveä ja sen päällä on 20 cm leveä taso. Sen vieressä on lepotuoli ja sen käsinoja on 1,5 m alempana. Kissa hyppää niin, että saa etutassujen kynnet rungon yläreunaan. Siitä se sitten punnertaan itsensä hyllyn päälle.
Sieltä se sitten katselee niin tyytyväisenä. Se pystyy sen tekemään jopa ilman vauhdinottoa. Ihminen ei mokomaan suoritukseen pystyisi. Jos ajattelee kokoeroa, niin ihmisen pitäisi hypätä 10 m ja osua yhtä täsmällisesti.
Se kissa on yrittä'nyt kahta vieläkin korkeampaa hyppya. mutta niissä se epäonnistui, eikä ole toista kertaa yrittänyt. Hyppy oli kyllä riittävän korkea, mutta se ei saanut kynsillä kiinni yläpinnasta.
Akkamaisuus on sitä että yrittää päteä lässyttämällä jostain oikeista tai kuvitelluista työkavereista jotka eivät osaa mitään ja pelkästään hölmöilevät.
Minunkin akkani piti aikoinaan kotiin tultuaan puolen tunnin tai tunnin luennon siitä, kuinka kauheaa tai hauskaa oli tänään töissä ja mitä se johtaja sanoi ja mitä hän siihen sanoi.
No eipä lässytä enää minun kuulteni kun on riittävästi etäisyyttä.
Tai sitten on hyvin paha viherkaihi.