Volkswagen lupailee 2000 km toimintamatkaa vetyautolle

Vaikka Diess vielä joku aika sitten antoi aika negatiivisia lausuntoja vetyautoista, niin hänenkin on ollut pakko tunnustaa tosiasiat.

Nyt Volkswagen on väläytellyt jopa 2000 km toimintamatkaa heidän tulevalle vetyautolleen.

https://www-businessinsider-de.translate.goog/wirtschaft/mobility/volkswagen-arbeitet-weiter-an-der-brennstoffzelle-das-beweist-ein-patent-b/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp
42121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Hienoa Volkswagen 👍

Äänestä




  • Vetyauto onkin järkevin vaihtoehto.

    Vetyauton tankkaa 3-4 minuutissa.

    Vetyauton hyviin puoliin kuuluu myös ettei sisätilojen lämmitys lyhennä talvella toimintamatkaa eikä toimintamatka iän myötä lyhene kuten käy akkusähköautoille.
    Pakkanen ei myöskään vaikuta juurikaan toimintamatkaan eikä se vaikuta vedyn tankkausnopeuteen.

    EU edellyttää jäsenmailtaan että vuoteen 2030 mennessä pitää päätieverkoston varrella olla vetytankkausasemia vähintään 150 km välein ja lisäksi jokaisen kaupungin liikenteen solmukohdassa pitää olla vähintään yksi vetytankkausasema.

    Äänestä


Tässä onkin lupaava palstan aktivointialoitus...

Äänestä
  • Juuri kun iso rahtilaiva The Felicity Ace paloi ja upposi sähköautopalon vuoksi.

    Äänestä

Artikkelissa ei kerrottu mitään konkreettista miten tuohon 2000km toimintasäteeseen päästään vetyautolla.

Äänestä
  • Tupla tankit, ei se muuta vaadi.

    Äänestä

  • Volkswagenin mukaan heidän patentoimallaan polttokennolla.

    Äänestä

  • Kyllä ne rakennetaan 😊
    Ren-Gas rakentaa Suomeen kattavan vetytankkausasemien verkoston.

    https://ren-gas.com/

    Myös P2X Solutions avaa omat vetyasemat Tampereelle, Turkuun ja pääkaupunkiseudulle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä ne rakennetaan 😊
    Ren-Gas rakentaa Suomeen kattavan vetytankkausasemien verkoston.

    https://ren-gas.com/

    Myös P2X Solutions avaa omat vetyasemat Tampereelle, Turkuun ja pääkaupunkiseudulle.

    Ja kummankin toteutus riippuu ulkopuolisesta rahoituksesta eikä kummallakaan ole kunnon suunnitelmia. Ei ole kaavoitettua tonttia eikä rakennussuunnitelmaa eikä rahoitusta. Joten ei ole mitenkään varmaa että kumpikaan toteutuu.

    Ja nykyisellä tahdilla mitään vetyasemia ei vuonna 2023. Kaavoitukseen, suunnitelmien tekemiseen jne menee aikaa. Oma oletukseni on, että mitään vetyasemaa ei vuonna 2023 tule.

    Äänestä

Ei valmistajat halua paljastaa suunnitelmiaan ja eihän tuollaisen kaasuauton tekeminen ole johtavalla teknisen osaamisen valmistajalle ole temppu eikä mikään.

Äänestä

Huoh… En piittaa tuollaisista höpinöistä ennen kuin tuollainen on oikeasti olemassa. Isoilla autovalmistajilla on valtavat määrät patentteja ja suunnitelmia joita ei koskaan toteuteta. Ja tämä voi olla yksi niistä.

Siihen saakka kuin oikeaa autoa joka toteuttaa tuon ei ole olemassa niin tekniikkaa ei normaalin ihmisen kannalta ole olemassa. Eikä ole taattua tuleeko sitä koskaan olemaankaan. Ja vaikka tuo toteutettaisiinkin niin se on kaukana tulevaisuudessa, ei ainakaan 10 vuoteen. Onhan polttokennoautojakin kehitelty kymmeniä vuosia.

Äänestä
  • Ensimmäiset vetytankkausasemat avataan vuonna 2023 Tampereelle, Turkuun ja pääkaupunkiseudulle 😊

    https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/5409837/Ensimmaiset vetyasemat aukeavat vuonna 2023kayttajia raskaat ajoneuvot seka ennakkoluulottomat henkiloautoilijat

    Äänestä

VW on aina kautta historian lupaillut sitä, ja tätä ja tota, mutta vain ani harva sen lupauksista on käynyt ihan oikeasti toteen.

Äänestä
  • Juu. Ainakin sem akkusähköautot ovat täyttä kuraa. Juuri tuhoutui yksi jättimäinen rahtialus The Felicity Ace akkusähkön sytyttyä tuleen rahtitilassa.

    Äänestä

Näin se asia juuri on

Äänestä
  • Kun elämme nyt tällaisia aikoja, niin sinun tappamisesta saisi varmaan kunniamaininnan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kun elämme nyt tällaisia aikoja, niin sinun tappamisesta saisi varmaan kunniamaininnan.

    hitlerin kosto elää?

    VW kupla

    Äänestä

Mainiota

Äänestä

Kyllä nyt vetyasia etenee huikeaa vauhtia

Äänestä

Todella huikeaa

Äänestä

Vetyauto on Tojon juttu. Se ei voi olla hyvä asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaikka Diess vielä joku aika sitten antoi aika negatiivisia lausuntoja vetyautoista, niin hänenkin on ollut pakko tunnustaa tosiasiat.

Nyt Volkswagen on väläytellyt jopa 2000 km toimintamatkaa heidän tulevalle vetyautolleen.

https://www-businessinsider-de.translate.goog/wirtschaft/mobility/volkswagen-arbeitet-weiter-an-der-brennstoffzelle-das-beweist-ein-patent-b/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu