Ajattelin hommata octaver-pedaalin. Koska tarkoituksena olisi lähinnä ''matkia'' bassoa sillä, niin ajattelin että olisiko parempi laittaa se ennen säröä? Koska sitten säröpedaaliin tulisi jo valmiiksi ''bassosoundi''. Vaiko kenties sittenkin ensin särö, ja vasta sen jälkeen octaver? Koska kyseessä on kuitenkin kitara, eikä oikea bassokitara. Joo, tiedän ettei nämä ole kiveen kirjoitettuja ja jokainen saa tietysti tehdä kuten parhaaksi kokee. Toivoisin vain mielipiteitä asiasta.
t. Ola Borgö
Octaver vai särkijä ensin?
6
126
Vastaukset
- Anonyymi
Octaver pedaalin "tracking" toimii yleensä paremmin mitä "puhtaampi" tulosignaali on. Tästä johtuen, se sijoitetaan yleensä ennen säröpedaaleja. Mikään absoluuttinen sääntö tämä ei kuitenkaan ole, kuten pedaalien järjestys yleensäkään. Testaamalla selviää mikä toimii ja mikä kuulostaa paremmalta.
- Anonyymi
Octaver pedaali tuottaa sitten kaksi ääntä yhtäaikaa,,ota se huomioon. Ei kyllä bassolta kuulosta..
- Anonyymi
Riippuu pedaalista. Joissakin malleissa saa esim. alkuperäisen signaalin pois ja/tai valittua käyttääkö alempaa vai ylempää oktaavia vai molempia.
Electro-Harmonix Nano Pog
https://youtu.be/L7Snt5LhHoI
Boss OC-3 Super Octave
https://youtu.be/UWstxEorVy0
- Anonyymi
Electro-Harmonix Pitch Fork pedaali voisi toimia hyvin jos haluaa kitaran kuulostavan bassolta.
- Anonyymi
Myös DigiTech The Drop pedaali voi toimia tuohon tarkoitukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös DigiTech The Drop pedaali voi toimia tuohon tarkoitukseen.
The Drop pedaalilla saa yhden oktaavi alemmaksi. (Setting "OCT" transposes guitar signal down 1 octave.).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979