Siemenettömät leivät

Anonyymi

Minulle on määrätty eräs toimenpide joka vaatii valmistautumista tietynlaisella ruokavaliolla. Kuulemma siemenetöntä leipää saa syödä. Jotain olen kuullut että ruisleipä ja näkkileipä olisivat siemenettömiä ja niitä saisi syödä. Pitääkö paikkansa?

Tomaatti on kuulemma kiellettyä, ilmeisesti koskee myös tomaattimurskaa. Kurkku on kiellettyä. Saako omenaa ja appelsiinia syödä, jos pitää huolen siitä että siemenet poistetaan?

Onko porkkana ja keräkaali sallittua?

4

2686

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta hiivaa ja jauhoja vettä saat hanasta ja ei muuta kun leipomaan. Tosin suurin osa kaupassa myytävistä leivistä on siemenetöntä.

    • Anonyymi

      Mutta kaikki jauhothan on tehty viljan siemenistä (tai ei kaikki kuten esim. perunajauho, mutta siis vehnä, ruis ja tämmöiset). Jos kielto sitten koskenee kokonaisia siemeniä tai jotain tiettyjä, joita leipiin kokonaisina lisätään kuten pinjan, kurpitsan jne.

      • Anonyymi

        Mitäs jos kysyisit asiaa oikealta lääkäriltä.


    • Anonyymi

      Jos sulle tehdään suolen tutkimus, ne ohjeet saa ihan mistä vaan sairaanhoitopiirin sivuilta, googlaa esim hus gastroskopia. Mulle tehty monta kertaa. Lisäksi ihmettelen kuinka et muka saanut kirjallisia ohjeita, ne tulee kun olet saanut kirjeen kotiin missä toimenpide aika?
      Helposti syötävää ja sulavaa ruokaa, eikä saa syödä mitään siemeniä.
      Syö mieluusti vaikka paahtoleipää sen aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      339
      3434
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      219
      2959
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      61
      2460
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1532
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      19
      1375
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1347
    7. 61
      972
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      965
    9. 90
      907
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      844
    Aihe