Minulle on määrätty eräs toimenpide joka vaatii valmistautumista tietynlaisella ruokavaliolla. Kuulemma siemenetöntä leipää saa syödä. Jotain olen kuullut että ruisleipä ja näkkileipä olisivat siemenettömiä ja niitä saisi syödä. Pitääkö paikkansa?
Tomaatti on kuulemma kiellettyä, ilmeisesti koskee myös tomaattimurskaa. Kurkku on kiellettyä. Saako omenaa ja appelsiinia syödä, jos pitää huolen siitä että siemenet poistetaan?
Onko porkkana ja keräkaali sallittua?
Siemenettömät leivät
4
2093
Vastaukset
- Anonyymi
Osta hiivaa ja jauhoja vettä saat hanasta ja ei muuta kun leipomaan. Tosin suurin osa kaupassa myytävistä leivistä on siemenetöntä.
- Anonyymi
Mutta kaikki jauhothan on tehty viljan siemenistä (tai ei kaikki kuten esim. perunajauho, mutta siis vehnä, ruis ja tämmöiset). Jos kielto sitten koskenee kokonaisia siemeniä tai jotain tiettyjä, joita leipiin kokonaisina lisätään kuten pinjan, kurpitsan jne.
- Anonyymi
Mitäs jos kysyisit asiaa oikealta lääkäriltä.
- Anonyymi
Jos sulle tehdään suolen tutkimus, ne ohjeet saa ihan mistä vaan sairaanhoitopiirin sivuilta, googlaa esim hus gastroskopia. Mulle tehty monta kertaa. Lisäksi ihmettelen kuinka et muka saanut kirjallisia ohjeita, ne tulee kun olet saanut kirjeen kotiin missä toimenpide aika?
Helposti syötävää ja sulavaa ruokaa, eikä saa syödä mitään siemeniä.
Syö mieluusti vaikka paahtoleipää sen aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 242680
- 951586
- 1211384
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa371184- 751150
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo251004- 53942
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270941MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil216899Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall109843