Paikallislehti Sisä-Savo kertoo miltä herkku nimeltään oravakeitto maistuu:
https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/3184898
"Ei se oravakeittokaan kyllä Big Maciille vertoja vetänyt. Pihkalle maistui ja muutenkin melko kevyttä evästä oli, mutta muutaman leivänpituisen ruisleipäkakun kanssa nälkä vaan siirtyi taas seuraavaan kertaan.
Ei ollut yrttejä, forsesteria, kurkumaa, sahramia, valkosipulia, tabascoa, lemon juicea mausteeksi olenkaan, mies kertoo."
---
Pohjoiskarjalainen oravakeitto
(3 annosta)
2 kuivattua oravaa
1 l kuorittuja perunoita
vettä, suolaa
1,5 rkl vehnäjauhoja
yksi pieni sipuli
vähän voita
Oravat nyljetään, puhdistetaan, huuhdellaan ja asetetaan valumaan. Sitten ne kuivataan miedossa uuninlämmössä.
Kuivatut oravat asetetaan kiehumaan suolalla maustettuun veteen. Kun liha alkaa pehmetä, lisätään paloitellut, kuoritut perunat, sipuli ja voi.
Vehnäjauhot vispataan pieneen vesitilkkaseen ja lisätään keittoon.
Saa kiehua kypsäksi. Suolaa lisätään maun mukaan.
Oravakeitto ei vedä vertoja Big Macille
Anonyymi
1
301
Vastaukset 1
- Anonyymi
Ihan paskaa ruokaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45697
- 20649
- 53608
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit47582- 46569
- 76566
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan183504