Vaihdoin loppuun kuluneen loisteputken tilalle uuden, ja samalla myös sytyttimen. Parina ensimmäisenä käyttöpäivänä uuden putken toisen pään valo alkoi värähdellä silmin havaittavasti virran oltua päällä vajaan tunnin ajan. Ehdin jo kummastella asiaa ja miettiä pitäisikö kutsua paikalle sähkömies tutkiman asiaa ja ehkä vaihtamaan valaisin.
Myöhempinä päivinä valon väpätys kuitenkin katosi täysin. Mistä tämä outo ilmiö voisi johtua? Vaihdettu putki oli vanha, sillä olin ostanut loisteputkia varalle vuosia aikaisemmin. Putkella saattoi olla ikää jopa 15 vuotta. Merkki on Osram ja valmistusmaa Saksa, jos sillä on asiassa merkitystä.
Miksi loisteputken valo värähtelee?
13
318
Vastaukset
- Anonyymi
Tunnettu ilmiö uudella loisteputkella sisäänajon aikana. Putki ikäänkuin hioutuu kuosiinsa valmistuksen jäljiltä olevilta pieniltä poikeamilta (räippeiltä).
- Anonyymi
Samasta syystä himmennettäviä loistevalaisimia käytettäessä pitää ensimmäiset 50 tuntia käyttää täydellä teholla. Näin putket kestävät kauemmin.
- Anonyymi
Sähkö pyörii edestakaisin 60 kertaa minuutissa joten valot heiluu samaa tahtia. Jos laitat sähköt akusta nii ei enään vilku.
- Anonyymi
Juuri näin, ja jos se sattuu hidastumaan esim. 30 kertaa minuutissa, niin sen jo huomaa silmilläkin. T. Insinööri.
- Anonyymi
60 kertaa sekunnissa, ei 60 kertaa minuutissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
60 kertaa sekunnissa, ei 60 kertaa minuutissa.
Niin jenkeissä.
- Anonyymi
Voisko olla niinkin, että varastoitaessa loisteputken kaasut, elohopea jotenkin erottuu toisistaan, ja kestää aikansa ennen kuin ne taas tasaantuvat kunnolla?
- Anonyymi
Kiitos vastauksista! Aivan kaikki eivät kysymystäni täysin ymmärtäneet, mutta se lienee normaalia näillä foorumeilla.
Aloittaja- Anonyymi
Näillä foorumeilla edes kysyjä harvoin tietää mitä ja miksi kysyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näillä foorumeilla edes kysyjä harvoin tietää mitä ja miksi kysyy.
"Näillä foorumeilla edes kysyjä harvoin tietää mitä ja miksi kysyy." 😁
- Anonyymi
Loisteputkessa on sisällä kaasua, muistelisin että johtavan kaasun(elohopea-höyryn?) osapaine on melko pieni ja tarvitaan jonkin verran jännitettä, että kaasupurkaus syttyy.
AC/50Hz virran vaiheen kääntyessä jännite tietysti putoaa nolliin, jolloin kaari sammuu. Jälleen pitää odottaa, että jännite nousee tarpeeksi suureksi jotta se leimahtaisi uudelleen palamaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Loistelamppu
Parilla ekalla kerralla elohopea ei ole luultavasti jakautunut mitenkään tasaisesti vaan on osittain kiinteänä könttinä lämmitysvastuksilla ja kestää hetken aikaa löytää sopiva jakauma ja höyrystää suurin osa siitä?- Anonyymi
Osa ihmisistä näkee loisteputken välkkymisen. Taajushan on vain 100 Hz. Elektronisissa kuristimissa taajuus on yli 20 kHz (joskus yli 40 kHz) eikä välkkymistä näy. Samalla ,yös hyötysuhde nousee.
- Anonyymi
Putken voi kääntää toisin päin, jos on jotain outoja ilmiöitä, Melkoisella varmuudella ei toimi käännettynä samalla tavalla oudosti. Valitse kahdesta pahasta pienempi paha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oho! Susanna Laine Puoli seiskassa: "Kuinka outoo..." - Anniina Valtoselta suloinen viesti
Herttaista meininkiä Susanna ja Anniina! Kunnon naisenergiaa ja toisen tsemppaamista! Susanna Laine on juontaja ja näyttelijä, joka juonsi Puoli seit292947Onko sinulla nainen sen miehen kanssa ihan älytön juttu?
Vai mitä se tämä kaikki teidän pelinne täällä oikein on? Jospa se on vain sellaista kevyttä ja ohimenevää ihastumista..? Taitaa olla. Niin minä nyt vä1412941Lopullinen varmistus. Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon
Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon on estetty Erdoganin toimesta: https://www.is.fi/politiikka/art-2000008826412.html Tämä on pieni askel Erdogani5501909- 961761
Karmeita juttuja tapahtuu
Pyöräilijä kuoli törmättyään betoniporsaaseen alikulkutunnelissa Kankaanpäässä – Tunneli oli pimeä, koska edellisyönä oli alkanut ”kesäsammutus”.651282Taidat mies olla sellainen
että minne menetkin,saat naiset ihastumaan itseesi.....vähän luulen,että useampi nainen on jäänyt kiinni sinuun....olet lempeä ja itsevarma,hymyilet j661232Rantis vähän pyöristynyt?
Nikosta nyt tänään julkaistut kuvat näyttävät hänen olevan varsin hyvävointisen näköinen. Syyttäjähän ei vaadi hänelle lisää vankeutta tästä toisen s831129Miksi syntymättömien lasten oikeutta elämään puolustavat saamme kurat niskaamme?
😏 Eikö yhteiskunnan tule puolustaa sen heikoimpia ja seuraavaa sukupolvea joka tilanteessa?511992188 - 8 oli Natoäänestyksen tulos eduskunnassa
Nytkö sitten pulinat pois, kun on kansan(edustajat) puhuneet. Poissa oli 3 kansanedustajaa.430945Älä luovuta vielä
jos vaan tykkäät. Otan yhteyttä jossain vaiheessa (mieheen), jos tää ei muuten onnistu.51809