Saattaa sota tulla tännekin. Tai saattaa olla tulemattakin.
Jos tulee, niin saattaa tulla nopeastikin. Tai saattaa mennä kauankin.
Miten meidän sitten (sodan jaloissa) käy? Kuolemmeko kaikki? Ei kai sitä kuitenkaan kotiaan voi jättää? Mihin sitä menisimme, ei ei.
Onko huolissaan oleminen joku valintakysymys? Ja jos on joku syy olla huolissaan, niin onko syytä yrittää päästä tunteesta eroon?
Saattaa olla itsepetosta ja itsesuojeluvaiston vastaista, jos koittaa teeskennellä huolettomuutta tällöin
Kannattaako olla huolissaan
3
109
Vastaukset
- Anonyymi
Yritän uskotella itselleni ,että en ole huolestunut.
Mutta mässäily ja juopottelu kertoo toisenlaista tarinaa.- Anonyymi
Ei ehkä kannata turruttaa itseään ja väistellä aina vaikeita tunteita, vaan olla rohkeasti hieman ahdistunut välillä tilanteesta ainakin hetken.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ehkä kannata turruttaa itseään ja väistellä aina vaikeita tunteita, vaan olla rohkeasti hieman ahdistunut välillä tilanteesta ainakin hetken.
Niin, tässä ajassa on kyllä hyvin monta syytä, olla ahdistunut.
Taloustilanne hintojen kallistumisineen ja inflaation kiihtymisineen. Ulkomaankaupan ja energian saannin vaikeutuminen. Suuret pakolaisvirrat ja niiden tuomat ongelmat. Sota ja siihen varautumisen aiheuttamat kustannukset. Valtion velka, sen kasvu ja edessä olevat nousevat korot. Koronaviruksen ym. tautien uudet variantit, aiempien sairauksien lisäksi.
Tässä nyt päällimmäisiä huolen aiheita, jotka aivan heittämällä tulevat mieleen.
Pitänee tietysti koittaa välillä ajatella jotain kevyempääkin, kuten kevät saapuu sittenkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512