Jonkin tahon pitäisi puutua S-ryhmän ja K-ryhmän tämänhetkiseen elintarvikkeiden hinnoitteluun joka on pöyristyttävää. Ei kaikkea hinnankorotuksia voi perustella tämänhetkisrllä maailman tilanteella ja öljyn ja sähkön hinnannousulla. Miksi Lidl pystyy pitämään hinnat kohtuullisena ja joidenkin tuotteiden hinnat jopa laskeneet, laskua jopa kotimaisten tuotteiden hinnoissa.
Ahneus näillä kahdella markkinoita ahneesti ja suvereenisti hallitsevalla saattaa iskeä omaan nilkkaan.
Ruuan hinnoittelu S, K, Lidl
11
263
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan samaa mieltä..kaupat nostavat hintoja koko ajan..on tuote mikä tahansa niin hinta noussut..ei voi kotimaalla ja sodalla puolustaa koko ajan.kaupoissa on muutenkin aivan liikaa turhanpäiväistä tavaraa..olemme jo ison ryhmän kanssa ruvenneet jättämään lohet ja muut kalliit tuotteet kaupan hyllyille..Lidl ON toinen joka on ruvennut nostamaan kunnolla hintoja..vertailkaa entisiä hintoja kaikki nousseet.. nyt on vielä joka viikko tuotteissa enemmän turhaa tavaraa kun ruoka tuotteita..onneksi tulee kesä niin kakat saa järvistä ja muut tuotteet ostan suoraan viljelijöillä
- Anonyymi
"Miksi Lidl pystyy pitämään hinnat kohtuullisena ja joidenkin tuotteiden hinnat jopa laskeneet, laskua jopa kotimaisten tuotteiden hinnoissa."
Mitä täällä valitat, käy siellä Lidlissä. - Anonyymi
Jonkun pitäisi puuttua myös tukijullien ahneuteen, vaativat korkeampia tuottajahintoja vaikka noilla tukiaisilla pitäisi antaa kaikki ilmaiseksi. Täytyy vaihtaa systeemiä, tilat valtiolle ja alkaa maksaa tukiaisten sijaan samaa palkkaa mitä maksavat työntekijöille, 8€/h.
- Anonyymi
S ja K tekivät yhdessä miljardi euroa voittoa.
- Anonyymi
Tukijullit tekee 6 miljardia voittoa joka vuosi verorahoilla.
- Anonyymi
Sittenhän nuo maksetut tuet tulevat täysimääräisenä veroina takaisin, olkaamme tyytyväisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sittenhän nuo maksetut tuet tulevat täysimääräisenä veroina takaisin, olkaamme tyytyväisiä.
Sittenhän ne kannattaa jakaa kuluttajille, tulee veroina takaisin ja tukijullien ylihintaiset tuotteetkin menee kaupaksi. Parempi että koko kansa on tyytyväinen eikä vaan 40 000 tukimiljonääriä.
- Anonyymi
Keskon tulosprosentti yli 7 ja sok 2,2...mihinköhän ne rahat menee...
- Anonyymi
Jokainen on nähnyt ettei näillä kahdella ole rahasta pulaa.
- Anonyymi
Tukijullien tulosprosentti 110..., mihinköhän ne rahat menee...
- Anonyymi
K-kauppa nyt on aina ollut kallis oli sitten sota tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot533532Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe312949- 282594
- 762534
- 522232
- 182231
- 561901
- 581706
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111603- 171515