Mainosmiehet eivät ole tyhmiä. Mainoksissa kuulee vain niitä kieliä, jotka saavat suomalaiset ostamaan, siis englantia ja suomea.
Miksi suomalaisissa mainoksissa ei koskaan kuule ruotsin kieltä?
22
58
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan totta. Yritykset eivät ostaisi mainoksia, jotka saisivat myynnin sakkaamaan. Siis jos niissä käytettäisiin esimerkiksi ruotsia.
- Anonyymi
Näin se menee, kuluttajat päättävät ja mainokset tehdään sen mukaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin se menee, kuluttajat päättävät ja mainokset tehdään sen mukaan.
Niin, ruotsia ei niissäkään tarvita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin se menee, kuluttajat päättävät ja mainokset tehdään sen mukaan.
Eihän se silloin olisi "Suomalainen mainos" - sehän olisi ruotsalainen mainos
- Anonyymi
Volvon voi vielä ostaa, kun se on muuttunut nykyään kiinalaiseksi.
- Anonyymi
Mutta se kiintiömusta pitää olla.
- Anonyymi
Tämä on niin totta.
- Anonyymi
Miksi kieliaktiivin jutut eivät koskaan nouse suomi24:n etusivulle?
Vastaus: Ne ovat lapsellisia horinoita aikuisilta ihmisiltä. Asiallisuus 0%. - Anonyymi
Totta, mainosmiehet eivät ole tyhmiä.
- Anonyymi
Hyvä huomio.
Virallinen propaganda suoltaa koko ajan aivopesun kaltaisesti "elävää kaksikielisyyttä" , "kaksikielisyyden rikkautta" ja muuta vastaavaa, joten luulisi, että tv-mainokset olisivat lähtökohtaisesti elävästi kaksikielisiä..
ja hintakin kaksinkertainen. Mutta eivät ole.
Ero virallisuuden ja todellisuuden välillä on yhtä valtava kuin Neuvostoliitossa..- Anonyymi
Mikä "virallinen propaganda" muka suoltaa tällaista ja missä? En ole havainnut missään.
Suomi on edelleen kahden kansalliskielen maa, ja kahdella kansalliskielellä tarjotaan palvelut. Tämä ei ole propagandaa, vaan totista totta.
- Anonyymi
Elävä,kaksikielisyys tarkoittaa kaksinkertaista hintaa ja kaksinkertaisia maksuja.
- Anonyymi
Suomalaiset ei halua ostaa tuotteita, joita myydään ruotsiksi.
Pakkoruotsi on enää muinaismuisto, jonka voi luntata kokeissa ja unohtaa samantien.
Ehkä se pitää yllä suomalaisten vihaa Ruotsia kohtaan ja synkkää historiaa.
Ehkä siinä on se hyvä puoli, että se on rokote liialle luottamukselle niin itään kuin länteenkin.Ruoskaruotsin puolustajat saisivat raivokohtauksen jos joutuisivat kuulemaan Suomessa televisiossa puolet ohjelmista ruotsiksi ilman tekstitystä.
- Anonyymi
Koska sitä ei tarvita.
- Anonyymi
Kuka niitä silloin ostaisi?
- Anonyymi
Koska ne ei myisi mitään.
- Anonyymi
ruotsin kieli ei myy...
mutta miksi mainoksissa on värillisiä? itse en osta mitään, mitä mainostetaan värillisillä.
Iskee boikotti heti!! jotain rajaa. - Anonyymi
Välillä ihmettelee onko jonkun muun maan mainokset hypänny suomen tv,seen ???! On kaikenlaisia partanaamoja milloin kesämökillä , kulutus sovellusta puh,, Kaiken huippu Ikean mainokset jossa ,,varmaan ootte nähnyt . Onneksi ovat häipyneet ne räikeimmät valkoisen miehen alistaminen tummien elättämiseen !!! Ruotsin kieliset valkoisilla voi suorastaan helpottaa !!!
- Anonyymi
Miksi mainoksissa ei kuule somalin kieltä?
- Anonyymi
Tyhmä kysymys.
Se on samanlaianen vähemmistökieli kuin ruotsi, kumpikaan niistä ei myy suomalaisten suurelle enemmistölle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2802191Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131888Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1261683- 1451331
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381227- 85856
- 174816
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä184807Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala435737- 52602