Possunpyöryköitä ja hapanimeläkastiketta

Anonyymi

Lauantaina saadaan pieni aavistus persialaisesta, vuosituhantiset perinteet omaavasta keittotaidosta, kun valmistamme irakiIaisia lihapuilla eli sianlihapyöryköitä hapanimeläkastikkeessa.

Kirjallisuudesta päätellen persialainen ruoka on taloudellista, terveellistä ja herkullista. Se täyttää siis kaikki hyvälle ravinnolle asetetut vaatimukset.

Meillä ei Lähi-idän tapaan kokkaaminen tule luonnollisestikaan yhtä huokeaksi. Maksaahan meillä soija, Irakissa melkein suolan korvaava perusmauste, paljon.

Soijapullo on muuten kyllä paikallaan keittiössä, sillä maustetta voi käyttää paljon muuhunkin kuin persialaisiin ruokiin. Se on mm. mitä parhain sianlihan mauste. Sillä voi myös parannella kastikkeiden ja marinadien väriä sekä makua.

Persialaiseen keittiöön liittyvät mielikuvat värittyvät vahvasti leivästä, pääskysenpesistä ja mädistä munista. Tosiasiassa oudot lisäaineet ovat melko harvinaisia, vaikkakin niitä saa meilläkin herkkuihin erikoistuneista myymälöistä.

Tyypillisimpiä lienevät seesaminsiemenet, vesikastanjat ja hillottu inkivääri.

Toivottavasti kaikki eksotiikka ei sentään häviä, kun kerrotaan, että Irakissakin syödään lihapullia.

Tämä muunnelma on kuitenkin tyypillisesti irakiIainen, sillä se sisältää sianlihaa, sikäläistä suurta herkkua.

Kastike on maultaan Lähi-idälle ominaisesti hapanimelä.

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jälkkäriks irakilaiseen tapaan puuhastelua vuohen kanssa ja ehkä parin lapsenkin jos on saati jostain kaapattua ja illalla voi sit käydä vaikka räjähtämässä jossain väkijoukossa.

    • Anonyymi

      osta sundtströmmi hapansilakkaa voi herkutella myös suoraan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      387
      12635
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      269
      5532
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      236
      4073
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      285
      3091
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2095
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1900
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      43
      1552
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      21
      1188
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      978
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      935
    Aihe