Ihmettelemme käydessämme Rovaniemen pääkirjastossa lukemassa sanomalehtiä ,siellä setät raataa jonnin joutavia kovalla äänellä ,miksi henkilökunta ei puutu asiaan ,muutkin ovat siitä lehdissäkin kirjoittaneet. Eikö kirjaston sääntöihin kuulu olla hiljakseen ,lukea lehtiä ,olla tietokoneilla ,ymm. onko tullut jokin seurustelu paikka jolloin voi pulissa välittämättä muista. Mielestämme tämä äänekäs keskustelu on häiritsevää . Onko niin että kuulolaite on mennyt rikki. ???
Pääkirjaston lehtilukusalin hiljaisuus
Anonyymi
26592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
kommarit siellä suunnittellee iskua.
Huuda:HILJAAAAAAA!!!!!! Eiköhän mene jakeluun.
Mummot leikkelee otteita lehdistä, nuolevat sormet ennen sivujen kääntämistä. Vuosikymmeniä sitten kirjasto oli hiljainen kuin huopatossutehdas, ei enää. Välillä alakerrassa tai Lapponica-salissa pauhaa musiikki, henkilökunta jakaa kovaan ääneen poliittisia mielipiteitään...
Jota äänet häiritsevät voi kääntää kuulolaitteen pienemmälle.
Kirjastossa on varsinainen luku ja opiskelusali, sekä Lappiosasto.
Siellä on täydellinen hiljaisuus koko ajan .
En kieltäisi suomalaisilta kevyttä keskustelua
lehdenluvun ohessa, koska olemme muutenkin
umpimielistä kansaa.
Kirjastossa pitää olla hiljaa. Yhdessä toisessa Lapin kaupungissa oli kirjastossa tapahtuma, että kaksi nuorehkoa naista puhuivat kovaäänisesti omia asioita. Ne ei liittyneet kirjastoon, vaan omia henkilökohtaisia asioita. Käyttivät v-kirjaimella alkavaa voimasanaa puheessa paljon. Siihen tuli vanha ehkä 80 vuotias mies ja sanoi heille, on mukava kuunnella, kun te puhutte niin kauniisti. Naiset nolostuivat ja lähtivät pois. Näin pitää toimia, meluajat ei kuulu kirjastoon.
Nyt eletään 2000-lukua. Kirjasto on muutakin kuin "lainasto". Monesta kirjastosta lainataan urheiluvälineitä, niissä on kahvio.
Historia-siipi on hiljaisuutta kaipaaville. Siellä on pöydillä hiljaisuus-kyltit. Ei muualla.
Mutta ne kännykkäterroristit. Niille voisi kertoa että puhe menee perille ilman että huutaa kuin syötävä puhelimeen.
siellä martat lainaa kaalimatoa surrutelevat vuorotellen äänekkäästi lue siinä sit.
Pitäähän kaikkien huomata, että minulla
on uusi älypuhelin.
Siellä kirjastossa oli taas lauma mölyapinoita jakamassa jotain palkintoja. Ns guldduuripalkintoja. Joku nainen välillä kirkui. Kuulemma lauloi.
Nämä 130dBn kidutukset ne ongelmia ovat
Heissan. Kirjasto kirjastona ja hiljaisena opintosalina on niin mennyttä aikaa. Nykyään kirjasto kaikkien ekstriimistien olohuone, jossa lukemiseen keskittyminen on suorastaan paheksuttavaa. Tärkeämpää on yhdessäolon hyvä fiilis ja narkkien luvalliset pistopaikat. No eipä ihme, että kirjastot häviävät pikku hiljaa, eipä niitä tarvita.
HILIJOOOO KAIK NIINKUN OISITTEE JO!!!!!!!!!!!!
Pääkirjastolla se huumeiden rokotuspaikka sijaitsee
pääaulan WC-tiloissa.
Hienoa , että kenenkään ei tarvitse hakea suonta
ulkona pakkasessa.
Rovaniemen kirjastossa on palvelu asiallista, virkailijat käyttäytyvät normaalisti.
Tämä huutaminen ei ole kovin usein ongelma, mutta olen sitä kuullut minäkin kun lapset esim huutaa tai joku puhuu omia asioitaan. Eräs nainenkin kerran oli siellä salissa tietokoneella ja koko ajan höpötti. Ei ole Rovaniemen ongelma numero 1, mutta voisi sitä vähän opastaa, että rauhallinen käytös kirjastossa.
Kirjasto on hiljaisuuden tila. Pihalle voi mennä karjumaan.
Toivon, että henkilökunta puuttuu kovaääniseen käyttäytymiseen.
Kirjasto todellakin on LAINASTO, eikä meillä tosi kansan ihmisillä kiinnosta se, että jos joku haluaa tulla sinne huutamaan. Voi pihalla huutaa ja lapset kasvattaa myös olemaan hiljaa kirjastossa.
Toivomme voimia henkilökunnalle ja rohkeutta puuttua asioihin. Ehkä varoituksia ja väliaikaisia porttikieltoja huutajille, jotka karjuu ja huutaa?
Vierailen kirjastossa lähes viikoittain.
En ole koskaan kuullut kenenkään huutavan siellä.
Henkilökunta varmasti tietää omat tehtävänsä parhaiten.
Ei siellä suoraa huutoa siis karjuntaa ole, mutta monesti kovaäänistä puhetta, joka voi häiritä. Koitetaan puhua hiljaa kirjastossa.
Hautuumaa on siinä aivan vieressä.
Siellä on hiljaista.
ei saa pitta metteli olenka,voi hilja luke
Toivon, että Rovaniemen kaupungin hallitus ottaa kirjaston ääni asian käsittelyyn.
Kaupungin hallitus linjaa: Kirjastossa ei saa olla liian voimakkaita ääniä. Tietenkin jos asiakas kysyy kirjaston hoitajalta, että mistä saisi tämän kirjan, niin sen voi hiljaisella äänellä kysyä ja tietenkin hoitaja vastaa. Muuten kaikki tyhmä huutelu pois kiitos! Ulos voi mennä puhumaan tyhjänpäiväisiä kuulumisiaan, jos haluaa jauhaa paskaa kirjastossa
Se on sellainen juttu, että kirjastojen kultakausi oli jo. Parasta päiväys umpeutui. Kun on seuraava lama ja pula päällä, kirjaston resursseja vähennetään voimakkaasti. Kemissä teatteri on lakkautusuhan alla ja pian Roissa mietitään, mistä päästä aletaan kulttuurilaitosten alasajo. Kun ei ole enää varaa tilata lehtiä lukusaliin, tilasta voidaan tehdä avoin olohuone ilman kirjastomatskua.
Aloittajan mielestä kaikki keskustelu mihin en itse osallistu
on joutavaa keskustelua.
Muistan ajan kun kirjasto oli oikea sivistyslaitos. Kirjoja ja tietoa osattiin siihen aikaan arvostaa. Oli itsestään selvää, että kirjastossa oltiin vähän kuin kirkossa eli hiljennyttiin. Uudet tuulet puhalsivat ja maailma muuttui. Kirjaston päättäjillä tuli mieleen, että tieto, sivistys ja hiljaisuus ovat vanhanaikaista, aina pitää käydä täysillä ja tuoda se julki. Sama tapahtui muuten kouluissa. Seuraukset ovat nähtävissä ja varsinkin kuultavissa. Saa huutaa kuin viimeistä päivää. Se on nykyään jokaisen oikeus.
Kirjasto pitää Rovaniemellä palauttaa arvoonsa!
Kaikki huutelu ja mekastus lopetettava.
Vanhemmatkin vois kasvattaa lapsensa olemaan hiljaa kirjastossa.
Siellä ei juosta eikä mellasteta ei huutoja törkeyksiä jne jne EI EI EI
Kirjastossa saa tietenkin kuiskia ja hiljaa sanoa asiansa kirjaston virkailijoille, mutta jos on kaverin kanssa pakko tyhjänpäiväisiä kuulumisia jauhaa, niin voi mennä ulos puhumaan. Kerrankin joku nainen selasi tietokonetta kirjastossa ja puhui virkailijalle omia asioita. Ei kysynyt neuvoja, kun vain jaaritteli omaa henk. koht. elämäänsä! Olisi pitänyt ymmärtää olla hiljempaa, kun oli muita kuulijoina.
Kirjastosa pitta anta lukkirauha eika hopota uhtan. Jos jokku hopota pitta herista sormi ja sano hys.
kukk pitta viela metteli paakirjassa,ei voi olla hilja ja lukke lehti tai aaku anka.
Kirjastossa PÄÄ osa ihmisistä käyttäytyy hyvin.
Henkilökunta on ystävällistä ja käytökseltään normaalia.