Sähköpyörään kondensaattori

Moi.
Onko kukaan kokeillut sähköpyörään autohifiin tarkoitettuja 1F kondensaattoreita akun rinnalle virtapiikkien tasaukseen?
Niitä voisi laittaa 2 sarjaankytkettynä 24-voltille, olisiko järkeä kokeilla?
5102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aina kannattaa kokeilla, jos tuollaisia konkkia on muutama ylimääräinen.

Voit myös kokeilla pientä apuakkua sen ison akun rinnalle. Ja aina kannattaa harjoitella polkemista vaikka spinningpyörällä.

Kokeilemalla joku oppii joskus jotain.

Äänestä

Testaamaan vaan.

Kondensaattorin jännitekesto pitää olla yli akkupaketin jännitteen.

Veikkaisin, että konkka lisää jonkin verran toimintamatkaa ja akun käyttöikää. Samoin se lisää hiukan käytettävissä olevaa tehoa. Pienentää myös käyntiääntä. Kannattaa valita joku hyvä virtalähdekäyttöön tarkoitettu malli. Se maksaa useita kymppejä. Hinnan ja koon vuoksi niitä ei käytetä..

Moottorin tehoa säädetään pulssittamalla. Eli periatteessa koko ajan on täysi teho, mutta osateholla se on vain käytössä osan aikaa. Konkka pienentää akulta otettavaa virtapiikkiä tasaamalla moottorille menevää käyttösähköä. Tämä virtapiikin tasaus tuo nuo em. edut.

Äänestä

Laita konkkien purku voimayksikölle releohjauksen taakse ja käyttökytkin ohjaamoon. Saat hyvät lisäwatit irtiotto yritykseen .

Äänestä
  • Vaatii helvetillisen konkan, että 24 voltin systemiissä saa suuria tehoja irti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaatii helvetillisen konkan, että 24 voltin systemiissä saa suuria tehoja irti.

    Riippuu millä taajuudella tuon moottorin ohjaimen pwm toimii. Sellanen alle nyrkin kokoinen varmaan riittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Moi.
Onko kukaan kokeillut sähköpyörään autohifiin tarkoitettuja 1F kondensaattoreita akun rinnalle virtapiikkien tasaukseen?
Niitä voisi laittaa 2 sarjaankytkettynä 24-voltille, olisiko järkeä kokeilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu