En osaa, eli auttaisiko joku?
"Kosken yläpuolella veden virtausnopeus on 0,75 m/s. Kosken alapuolella, 15 m alempana, veden nopeus on 9,5 m/s.
a) Kuinka suuri on ko veden pyörteistä, kivistä ja kasvillisuudesta?
b) Kuinka suuri on vesimäärän liikettä vastustava keskimääräinen voima koskessa, kun kosken pituus on 85 m?"
Mahdoton laskutehtävä
7
215
Vastaukset
- Anonyymi
Noilla tiedoilla asiaa ei todellakaan voi laskemalla selvittää joten arvaamiseksi menee.
- Anonyymi
Liike- ja potentiaalienergian muutosten perusteella saadaan energiahäviö. Siitä se lähtee.
- Anonyymi
Mitä a) kohdassa yritetään sanoa?
- Anonyymi
Mitä järkeä on esittää virtausnopeuksia kun sama vesimäärä virtaa niin kosken ylä- kuin alapuolellakin? Jokiuoman poikkileikkauksen pinta-ala määrä paikallisen virtausnopeuden.
- Anonyymi
Virtauksen kineettinen energia riippuu virtausnopeudesta.
- Anonyymi
"Jokiuoman poikkileikkauksen pinta-ala määrä paikallisen virtausnopeuden."
Sotket syyn ja seurauksen toisiinsa.
Oikeasti paikallinen virtausnopeus määrää jokiuomassa virtaavan veden poikkileikkauksen suuruuden.
Jokiuoman kiinteät seinämät eivät sitä yksistään määrää, koska vedenpinnan korkeus uoman kyseisessä kohdassa riippuu virtausnopeudesta, ja pinta-ala määräytyy sen mukana.
- Anonyymi
a-kohta:
Lue tehtävä uudelleen ja korjaa tänne kopioinnissa tekemäsi virhe.
Vaihtoehtoisesti tehtävän laatija on tehnyt virheen, jota ei täällä voi korjata.
b-kohta:
Kokonaisenergia säilyy, joten
delta_E = F*s = mg*h_lopussa 1/2 * m * v_lopussa^2 - (mg*h_alussa 1/2 * m * v_alussa^2 )
F on kysytty voima, s sen vaikutusmatka, referenssikorkeus potentiaalienergialle se minkä haluat valita, kun ratkaiset yhtälöstä F:n, supistuu yhtälö muotoon jossa esiintyy tehtävänannossa jo annettu delta_h = h_lopussa - h_alussa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837