Maailman pakolaisvirrat tulevat yhä lähemmäs Niemi- että Saulaisia. Lapset, äidit, vanhukset sekä vammautuneet tarvitsevat hoitoa ja hoitopaikkoja kaupunki- ja vastaanottokeskusten sairaanhoidossa, mutta onneksi ruuhkautuminen ei yllä tänne saakka. Eihän ole edes petipaikkoja omille kuntalaisille tämän älyttömän päätöksen seurauksena. Lyhytnäköistä ja tyhmää toimintaa!!!
Nytkö jo vuodeosaston petipaikoille käyttöä?
3
1057
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä lakkautetaan kaikki palvelut, mitkä palvelisi kuntalaisia. Talot ränsistyy pystyyn. Annakko Pyhätunturilla ovat jotain vailla. Heti löytyy rahaa ja paljon.Hirveitä summia suolletaan mihin milloinkin. Aittakurua timpuroi puolet kunnan palkollisista ja mitä siitä hyödytään? Pyöräreittejä, teitä ja rivitaloja. Kirkolla pitää kypärä päässä kulkea, jos putoaa räystäslaudat rötisköistä päähän. Ja kenen rahoilla rellestetään?
- Anonyymi
Ite tykkään kyllä tunturista enemmän kuin kuppaisesta niemen keskustasta .Ei kannettu vesi kaivossa pysy.Eikö se jo mene päähän? Minkä sille voi ettei kylällä asu porukkaa,ei siellä ole mitään minkä takia sinne muuttaisi. Äkkiä on kävelty tiet läpi . Mutta nouseehan sinne se kulttuurikeskus ,jospa sieltä jää joku räystäslauta keskustan alueen röttelöihin.Vaan kuka ne sinne naulaa?
- Anonyymi
Tunturihan on kokonaan oma maailmansa ihmisineen ja palveluineen. Muu kunta on kuin venäjän karjalainen kylä, Pyhä kuin moskovalaisten liikemeisten datsa-alue. Täysin eriytyneet kuplat joita kunta sitten joten kuten sitoo yhteen.
Tunturiin on kyllä kaadettu rahaa niin kauan kuin minä muistan, siellä väki tulee muualta ja he osaavat vaatia "kaikenlaista hyvää" itselleen.
Muu kunta tietysti näivettyy yhden alueen ehdoilla tanssiessa mutta kun agraariyhteiskunnasta on edetty palveluyhteiskuntaan niin minkäs teet.
Ovathan nämä tietysti "arvovalintoja", esimerkkinä vaikkapa se että Kairalan väki sai nappastella prameaa siltaa pitkin kevättulvaa seuraamaan - sillä aikaa kun Niemen rahvas sai katsella tulvan jokiveteen möyrästämiä häränsilmiä vene-/lossikyydin partaalta.
Palveluista kannattaisi kuitenkin olla sen verran yksimielisiä että ne pidettäisiin lähellä - sillä mitä kauemmas ne karkaavat, sitä hankalampaa niitä on saada enää takaisin.
Jos (terveys)palvelut olisivatkin tällä kuntalaisten kumartamalla "pyhällä sivukylällä" olisivat ne kuitenkin lähempänä kuin Kemijärvellä tai Sodankylässä, puhumattakaan Rovaniemestä.
Nykyhallituksen ajama politiikka ei edistä ainakaan saavutettavuutta, tiestö rapistuu, liikkumisen hinta nousee, palveluita keskitetään ja kaikki tungetaan vielä varmuudeksi netin syövereihin kansalaisen itse selvitettäväksi ja itse palveltavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393