Marsin ilmakehä

Marsin ilmakehä on kakkea muuta mitä on anettu ymmärtää. Jos se olisi nii ohut kuin sanotaan ei voisi marsissa olla mm. hiekkamyrskyjä. Tuuleeko kuussa? Ei. Marsissa ei pitäisi olla kuin korkeintaan hento tulenvire ilmoitelulla ilmakehällä.
670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Päätelmäsi on virheellinen mutta lähtötietojen puuttuessa ymmärrettävä.

Äänestä
  • Heikko äly tuottaa erikoisia uskomuksia.

    Äänestä

Siellä on hienompaa pölyä ja pienempi painovoima.

Äänestä
  • aivan. Marsiin matkustavat varmaan pomppivat siellä samalla tavalla kuin apolloukot Kuussa.

    Tuosta tulikin mieleen... Onko Kuun paksu pölykerros laskeutunut sinne avaruudesta. Eihän se siellä kuitenkaan missään merien aalloissa ole jauhautunut kallioista. Kaikki raaterit täynnä pölyvä.

    Äänestä

  • Lisäksi Marsin ilmakehästä ja maaperästä puuttuu kosteus joka sitoisi pölyä.

    Olisikohan kuun pöly kertynyt meteoritti-iskujen murskaamista kivistä. Toki avaruudessakin on pölyä, joka pääsee putoamaan kuun pinnalle esteettä kun ei ole kaasukehää.

    Äänestä

  • Onhan se 100 osa maan ilmakehän paineesta. Mutta koostumuskin on eri.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Marsin ilmakehä on kakkea muuta mitä on anettu ymmärtää. Jos se olisi nii ohut kuin sanotaan ei voisi marsissa olla mm. hiekkamyrskyjä. Tuuleeko kuussa? Ei. Marsissa ei pitäisi olla kuin korkeintaan hento tulenvire ilmoitelulla ilmakehällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu