Kumiankka pulpahtaa takaisin pinnalle vaikka veteen upottaisi. Uuteen pulpahdusyritykseen rientää jälleen Keskustan Paavo. Paavo kertoo, että aikoo nyt taas ehdolle Keskustan puheenjohtajksi.
Yleensä Paavo on tavannut kertoilla aiemmissa pulpahdusyritykssään, joita on muuten lukuisia, että häntä on aina pyytänyt jokin taho astumaan ehdolle. Ja että hän ei ole voinut kieltäytyä pyynnöstä. Tällä kertaa Paavo yllättäen kertoo olevansa asialla omasta aloitteestaan. Siksi se herättää kummastusta.
Olisiko mahdollista, että Paavo ei ole aktivoitunut pelkästään itse vaan miestä on lähestytty Tehtaankadun suunnasta ja pyydetty toimimaan? Tai peräti käsketty? Tehtaankadullahan Helsingissä pitää majaansa mm. Venäjän lähetystö.
Tämmöistä mahdollisuutta kannattaa pohtia tarkkaa myös Tornion suunnalla.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d4ce52d5-0ab7-4f31-9d7c-dfb67c8d1019
Omasta aloitteesta vai pyysikö Tehtaankatu ?
13
355
Vastaukset
- Anonyymi
Sepä onnii niin vaatimaton ja häveliäs mies jotta tokkopa kehtaa omasta aloitteesta ehdolle sännätä.
- Anonyymi
Luulempa että Vaasassa puolueväki kaataa sangollisen kylmää vettä Väyryn niskaan
- Anonyymi
Kumiankkaa ei kylpy haittaa.
- Anonyymi
Ite äänestin aluevaaleissa Väykkää, vaikka hermostutti että puoluematikan mukaan ääneni menisi Inariin. Onneksi kansa hylkäsi inarin.
- Anonyymi
Mikä oli syynä tuollaiseen äänestyspäätökseen ?
Vaikea ymmärtää, miksi joku äänestää Väyrystä, olisi kiva kuulla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä oli syynä tuollaiseen äänestyspäätökseen ?
Vaikea ymmärtää, miksi joku äänestää Väyrystä, olisi kiva kuulla.Paavo on nyt vain numero 1
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paavo on nyt vain numero 1
Oli silloin jalasmökkiaikoina, ei enää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paavo on nyt vain numero 1
Taitaa nuo Väyrystä äänestäjät elää kapealla sektorilla elämässään, ei voi asiaa muuten ymmärtää.
- Anonyymi
Paavo tähtää urallaan neuvostoliiton lapin alueen kenraalikuvernööriksi.
- Anonyymi
Vaasassa puoluevaltuutetut yksimielisesti antoivat valtuudet puolueenjohdolle tehdä Nato päätös keskustan puolesta. Nyt ei jäädä odottelemaan kesäkuun puoluekokousta. Tie Natoon puolueen ylimmän päättävän tahon linjaamana on yksiselitteisesti auki.
Kukaan keskustalainen, siis kukaan, puoluevaltuustossa ei tehnyt toisenlaista esitystä. Päätös oli yksimielinen. Keskustalaiset kantavat vastuuta isänmaan turvallisuuden puolesta ja parhaaksi, - Anonyymi
Seurasin Väykän esiintymistä Vaasassa. Täytyy sanoa että oli väsyny ja vaisu puhe. Väykältä oli veto loppunut. Puhumiset ei muuten uponnu keneenkään. Kukaan ei kannattanu tai tukenu Paavoo, ei edes Peräpohjolan piiristä.
Paavon pitäs ehkä vetää johtopäätkset ja perua ehdokkuutensa puheenjohtajaksi.- Anonyymi
Surkeaa on kun ei kykene eläköitymään, vaan vääntää ja änkyröi seniilinä politiikassa.
- Anonyymi
Aikansa kutakin. Väyrysen osaaminen ulkopolitiikassa on pahasti vanhentunutta. Hänen akateemiset opinnäytteet on tehty rähmälläänolon pahimpina vuosina, ja nykypäivänä niiden sisältö on vahvasti hapantunutta. Epäkuranttia.
Väyrynen ei ole kyennyt havainnoimaan ympärillään tapahtunutta muutosta. Hän toimii ja ajattelee kuin Suomi eläisi yhä 1970- tai 1980-lukua.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1362754Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2682340Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151102
- 971064
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13952Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57851Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.282810Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50781