lääkelasku

Anonyymi

Teet akuutti sepelvaltimokohtauspotilaalle nitroinfuusion konsentraatista, jonka pitoisuus on 0,5 %. Laimennat lääkkeen fysiologisella keittosuolaliuoksella niin, että saat valmista infuusiota yhteensä 100ml. Valmiin infuusion pitoisuus tulee olla 0,2mg/ml . Kuinka monta millilitraa tarvitset lääkettä?

mulla on huomenna lääkelaskukoe enkä tiedä miten tää lasketaan, apua :(

2

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos konsentraatin pitoisuus on 0,5 %, onko siinä 0,005 mg vaikuttavaa ainetta millilitraa kohden. Jos alun perin pitoisuus on vain 0,005 mg/ml, ei siitä ainakaan laimentamalla saa niin tujua liuosta, että pitoisuus olisi 0,2 mg/ml eli 40-kertainen.

      • Anonyymi

        Tässä on tehty yksikkövirhe. Oikea ratkaisutapa on seuraavanlainen:

        Valmiissa 100 ml -liuoksessa tulee olla 100 ml * 0,2 mg/ml = 20 milligrammaa vaikuttavaa ainetta.

        Koska yhdessä millilitrassa konsentraattia on 0,005 grammaa eli 5 milligrammaa vaikuttavaa ainetta, 20 milligrammaa varten tarvitaan 20/5 millilitraa vaikuttavaa ainetta.

        Kun konsentraattia on 4 millilitraa on siinä siis 20 milligrammaa vaikuttavaa ainetta, ja laimentamalla sataan millilitraan saadaan oikea pitoisuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      359
      4588
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2598
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2196
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1760
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      31
      1310
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1292
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      41
      1283
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1161
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      346
      1147
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe