Kun pilkkoo nakkeja ja vastaavia jää sormiin ällöttävä lemu. Ei auta vaikka pesisi fairyllä kuumalla vedellä monta kertaa. Onko mitään tapaa saa tuo katku pois käsistä?
Kuinka saa makkaran hajun pois sormista?
Anonyymi
19409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lv saippualla tulee puhdasta. Ei ainakaan minulla ole ollut tuollaista ongelmaa. Fairy on tiskiaine ei käsienpesuaine.
Niin taitaa nyt olla tuo homma psykoloogista, kyllä minulla hajut käsistä lähtee fairylla, kokkina käsittelen paljon eri ruoka-aineita päivittäin ja fairy kyllä poistaa hajut. Olisko syynä tuo kuuma vesi, se nimittäin aukaisee huokoset ja maut imeytyvät ihoon paremmin, käytä haaleaa vettä ja fairya.
Nakkisormista ei lähde mitenkään, amputointi ainoa keino.
Osta kunnollisia makkaroita niin ei jää häiritseviä hajuja ja makuja kun imeskelet peukaloa tyytyväisenä masu täynnä nakkikeittoa. Miten ihmeessä yleensäkin pilkot jos siitä jää hajuja sormiin? Itse ainakin pilkon terävillä veitsillä eikä sormiin jää sen kummemmin mitään hajuja 🤣🤣🤣
Käytä hanskoja tuohon hommaan.
Jätä makkarat ja nakit ostamatta, niin ei haise sormet.
Nakit voi halutessaan pilkkoa muvipakkauksen läpikin tai kovamuovipakkausessa veitsen kärjellä, tiputtaa vaan sitten mihin haluaa. Itse olen käyttänyt niin hyvänmalkuisia nakkeja ettei tuoksu haittaa, mutta jos omistat rakin niin on tietysti vaara että alkaa järsiä sormiasi.
Kuussa on käyty, mutta ei keksitty vielä valmiiksi pilkottuja nakkeja.
Kaikkea keksitään. Viime viikolla huomasin City-Marketissa kypsennettyjä siskonmakkarapalleroita.
Vuosikausia on saanut ravintoloihin 3kg paketissa eri lihataloilta, mutta miksi ne eivät tee sitä kuluttajille kauppoihin pienemmissä erissä?
Ehkä ne ajattelevat ihan oikein, että uusavuttomatkin osaavat pilkkoa 300g nakkeja itsekin, no eipä vaan osaakaan.
Ei se ole osaamisesta kiinni, vaan siitä että se on kokonaisuutena työlästä, koska leikkuulaudat, veitset ym. saastuvat ja ne pitää sitten puhdistaa.
Valmiiksi pilkotut tuotteet helpottavat ruoanlaittoa. Ei kaikkea tarvitse nykyaikana enää mahdollisimman työläästi tehdä.
"Ei se ole osaamisesta kiinni, vaan siitä että se on kokonaisuutena työlästä, koska leikkuulaudat, veitset ym. saastuvat ja ne pitää sitten puhdistaa."
Eikö näin vaikeassa elämäntilanteessa kannata lopettaa syöminen kokonaan? Siinähän saastuu lautaset ja lusikat, jotka pitää sitten puhdistaa syönnin jälkeen. Kertaukäyttöastioita ei voi käyttää kun siellä on pakkaajan räkää ja munakarvoja.
Myös lautaset ja ruokailuvälineet saastuu, ei kannata syödä.
Ja olohuoneen nurkassa istuva Perakin alkaa haisemaan ja saastumaan.........
Saat sinä vaikka paskantaa kattiloihisi, jos perseen käyttäminen aivojen tilalla ruoanlaitossa on itsellesi koko touhun pääpointti.
Nyt olisi nakit tarjouksessa, mutta ovat harmittavasti niitä pitkulaisia eikä valmiiksi pilkottuja.
Todella hankalaa ilman hampaita, miksi teitä hampaattomia aina syrjitään. Kokeile jauhelihaa.
Mistä saa nakkeja jauhettuna?
Laita lihamyllyyn tai jos joku pureskelee valmiiksi.