Elämä avioliitossa!

Anonyymi

Suostut avioliittoon. Lapsi tulossa. Mitä sukulaisetkin sanoo, jos ei avioliittoon mennä. Ok, ok, mennään, mennään.

Päätän lopettaa avioliiton sitten, kun on uhkana, että jäämme kahden. Avioitumisesta on n. puolitoista vuotta. En pidä enää sormuksia.

Siinä se meni yli kaksikymmentäviisivuotta. Olihan se mielenkiintoista ja vaihtelevaa, muttei koskaan turvallista ja onnellista.

Kaikellalailla sitä ihminen voi elää😅

6

115

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämä on valintoja ja olet valinnut jatkaa vanhalla totutulla mallilla niin ilmeisesti se turvallisuus ja onnellisuus eivät ole olleet prioriteeteissa korkealla.
      Jokainen elää tavallaan.

    • Anonyymi

      Niin, kun ihminen ymmärtää, että voi itse päättää elämänsä suunnan ja itse valinnoillaan vaikuttaa, millainen elämästä tulee, se on jo paljon. Vielä kun ottaa vastuun valinnoistaan, teoistaan ja sanoistaan, ihminen voi olla tyytyvänen elämäänsä, ajoittain jopa onnellinen

      • Anonyymi

        Kyllä. Noin se on. Itsekkin 30 aviovuoden jälkeen tuohon totuuteen herännyt. Eikä vielä ole myöhäistä.


      • Anonyymi

        Tottakai siitä, mitä on päättänyt, ottaa vastuun. Elää elämänsä ja pitää päätöksensä.

        Tunnen onnistuneeni elämässä, vaikka en avioliitossa, se kun ei mitenkään ollut minua varten.


    • Anonyymi

      Ajelehdin poikamiehenä muutaman vuoden yhden tasavallan ja kahden kuningaskunnan alueella.
      Siis ajelehdin. Ilman tavoitteita. Ilman muuta päämäärää kuin huominen toimeentulo ja tilapäisiä ihmissuhteita.
      Tuli mitta täyteen ja aloin kaipaamaan vakiintuneempaa elämää.
      Opiskelin Suomessa ja tapasin arkiasioissa aidosti minun kanssani samoin ajattelevan nuoren naisen. Taisi silloin olla 19v.
      Parin vuoden vaihteleva seurustelun jälkeen yhtenä aamuna opiskelijakämpässäni hän sanoi, että hänen mielestään meidän pitäisi mennä kihloihin.
      Varoin sitoutumista koska siihen liittyy riivatunmoinen vastuu.
      Kuitenkin vastasin joo, joo. Tapahtui 54 vuotta sitten.
      Vasta äskettäin vaimoni sanoi, että hänen äitinsä oli pannut tiukan päälle, että siitä luuhamisesta pitäisi syntyä jotain tai loppua.
      Vielä avioitumisen jälkeen elimme kahdestaan koska halusin varmistaa, ettei lastemme tarvitse varttua yhtä riitaisessa kodissa kuin minä.
      Yhtään aviollista kriisiä ei ole ollut. Kaikki on ollut yhteistä. Tavoitteet, onnistumiset, epäonni ja selviytyminen yms.

      • Anonyymi

        Joskus se menee noinkin. Minä en noin koskaan tuntenut. Entinen mieheni puhui jostain sukulaisten sanomisista, niin suostuin sitten naimisiin ja jatkoin omaa elämääni.

        Ei meillä ollut riitaista kotia lapsille, kun minä tein kaikki päätökset, niin ei tarvinnut riidellä. Oli paljon tekemistä ja menemistä muutenkin.

        Lapset olivat jo aikuisia, kun kaksikymmentäviisivuotta oli kulunut ja totesin, että nyt oli aika päättää mokoma hullutus. Ja siihen päättyi!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5356
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      83
      3459
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      119
      3208
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3043
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2929
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      92
      2738
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      15
      2425
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2287
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      164
      1775
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1410
    Aihe