Sienet muka keskustelevat

Anonyymi

Kuulostaa aika paksulta. On tainnut tutkijan mittalaitteet saada häiriöitä sähkömagneettisista pulsseista. Meinaan että rihmastoissa liikkuisi muka sähköä. Aika hyvin ne rihmat on maadoitettu 0-potentiaaliin. Ei ole eristeitä ympärillä.

https://yle.fi/uutiset/3-12405146

"Adamatzky ja hänen tutkimusryhmänsä pääsivät sienien viestittelyn jäljille laboratoriossa painamalla siellä kasvatettujen sienien rihmastoihin pieniä elektrodeja parin sentin välein. Siten mitattiin rihmastossa kulkevien signaalien piikkejä.

Niiden pituus vaihteli tunnista jopa 21 tuntiin. Myös värähdysten amplitudissa oli iso ero – 0,03:sta 2,1 millivolttiin. Lisäksi piikit esiintyivät usein peräperää ryppäinä.

Adamatzky luokitteli signaalien piikit ryhmiksi ja teki kullekin ryhmälle kompleksisuusanalyysin. Hän havaitsi jopa 50 rypästä, joiden kommunikaatiosisältö muistuttaa ihmiskielen sanoja. Jatkuvassa käytössä niistä oli 15–20.

Jopa sanojen pituuden jakauma oli samankaltainen kuin esimerkiksi englannissa tai venäjässä."

8

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyy syödä sieniä , jotta voi päätyä tähän johtopäätökseen 🤣

    • Anonyymi

      Tarkkaanottaen sienet mahdollisesti viestivät. Keskustelu on kaksisuuntaista vuorovaikutusta samasta aiheesta, eikä siitä ole kyse.

    • Et ole kuullut sähkörouskuista?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ne varmaan juoruilivat maapureistaan

    • Anonyymi

      Kari Suomalinen jo aikoinaan sarjakuvassaan esitti hyvin, että: Jos epäilette syöneenne sieniä menkää lääkäriin.

    • Itsekseenkö ne juttelevat kuin pöpipäät? Se rihmastohan on se sieni; yksi olio, joka saattaa maan päälle pullauttaa vaikka satoja itiölevittimiä, mitä me kutsumme sieniksi.

      Vähän epäilen noin heikon signaalin ulottuvan saamaan yhteyden toiseen rihmastoon, mikä ei joko olisi samaa eliötä tai suorassa kontaktissa siihen.

      • Anonyymi

        Siinä meillä on yksi sieni mikä näennäisesti juttelee.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      19
      3707
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2941
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2245
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2070
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1966
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1622
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      39
      1549
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1502
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1414
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1384
    Aihe