Voitaisiinko X-kromosomi-linjat tutkia samalla tavalla kuin Y- ja mt-linjat?

Anonyymi

Voitaisiinko X-kromosomi-linjat tutkia samalla tavalla kuin Y- ja mt-linjat?

Y-kromosomi-linja on isälinja, sillä Y-kromosomi periytyy aina ainoastaan isältä pojalle.

Mitokondrio- eli mt-linja on äitilinja, sillä mtDNA-periytyy ainoastaan äidiltä lapsille.

X-kromosomilinja puolestaan on sekalinja, eli siinä esivanhempilinjassa vaihtelee sukupuolet. Ne ovat enimmäkseen esiäitejä, mutta välillä X-linjassa on myös esi-isiä.

Jossakin artikkelissa sanottiin, että X-kromosomilinjoja ei olla tutkittu sen vuoksi, koska geenitutkimusfirmat ja geenitutkijat haluavat keskittyä jostakin syystä vain Y-DNA-linjojen, mtDNA-linjojen ja autosomaalisen DNA'n tutkimisiin, eivätkä siis halua siirtää tutkimusresursseja ja tutkijoita X-kromosomilinjoja tutkimaan.

Aika outo perustelu mielestäni, koska ei kai esimerkiksi kalojen tutkimusta laiminlyötäisi sillä perusteella, että haluttaisiin tutkia apinoita???!

X-kromosomilinjojen tutkiminen on kuitenkin täysin laiminlyöty.

X-kromosomi periytyy äidiltä pojalle ja tyttärelle mutta isältä vain tyttärelle.

Erilaisia poikkeustapauksia tosin X-kromosomin periytymisessä tapahtuu harvakseltaan. Esimerkiksi jotkut naiset ovat saaneet vain yhden X-kromosomin eli vain jommalta kummalta vanhemmaltaan, mutta muunkinlaisia erikoistapauksia on X-kromosomin polveutumisissa.

1

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      XYY näkee päällepäin 🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2112
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1903
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      147
      1846
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1252
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1076
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe