Vappumämmi

Anonyymi

Sitruunainen vappumämmi.

HUOM ! Muista pestä sitruunat ja appelsiinit erittäin huolellisesti. Liota niitä vedessä välillä huljutellen noin puoli tuntia. Sitruunat ja appelsiinit voit korvata mehutiivisteillä.

Tarvitaan varsin yksinkertaiset ainekset:

3,5 litraa vettä
400 grammaa mämmimaltaita
1,1 kg karkeita tai puolikarkeita ruisjauhoja
2-4 sitruunaa
2 appelsiinia
1-2 desilitraa siirappia
1 teelusikallista suolaa

Ohje:

Kuumenna vesi kattilassa noin 65-70 asteiseksi. Sekoita odottaessa maltaat ja jauhot kuivina kulhossa valmiiksi.
Lisää kulhosta mallas-jauhoseos vähitellen hyvin sekoittaen 65-70 asteiseen veteen niin että saat notkeahkon mutta selvästi puuromaisen mämmiseoksen.
Laita mämmiseoskattila noin 70 asteiseen uuniin. Anna mämmiseoksen imeltyä 3-4 tuntia. Sekoita 2-4 kertaa.
Laita imeltynyt mämmi liedelle. Raasta hyvin pestyjen sitruunoiden ja appelsiinien kuori ja purista niiden mehu mämmiseokseen. Lisää siirappi ja suola. Varo mämmiseoksen pohjaan palamista. Sekoita mämmiä liedellä tehokkaasti koko ajan ja kuumenna varovasti niin että mämmiseos alkaa kuplimaan ja anna kuplia noin 10 minuuttia. Siirrä mämmiseoskattila sivuun ja anna seistä noin 15 miunuuttia.
Laita mämmiseos lasiseen tai posliiniseen uunivuokaan. Lisää pinnalle noin 1 desilitra vahvaa siirappivettä estämään kuorettumista.
Paista mämmiä aluksi kuumassa sähkölieden uunissa. Kun mämmi alkaa kuplimaan, alenna uunin lämpötila noin 140 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa lähes täysiä vuokia.
Anna vappumämmin seisoa peitettynä viileässä noin 3 päivää. Vappumämmi on silloin parhaimmillaan. Tarjoile vappumämmi kermavaahdon tai kerman ja sirotesokerin kanssa. Tai vaniljakastikkeen tai vaniljakastikevaahdon kanssa, tai jäätelön kanssa.

0

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

        Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
        Kansallinen Kokoomus
        339
        1215
      2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

        Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        402
        1130
      3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

        heti asumaan? 🛒
        Ikävä
        102
        915
      4. Mitä kaivattusi

        pelkää? 👻
        Ikävä
        82
        827
      5. Samassa kylässä asuu yks mies...

        Jota en voi sietää... yök!
        Ikävä
        78
        812
      6. Mitä odotat kohtaamiselta?

        Niin, otsikossa kysymys.
        Ikävä
        82
        756
      7. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        103
        694
      8. Olet kuin minä

        Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
        Ikävä
        50
        685
      9. Mä olen tosi

        Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
        Ikävä
        39
        680
      10. Sanotaan se sitten tässä

        Rakastan sua mies varmaan.
        Ikävä
        37
        676
      Aihe