Lähes äärettömän kokoinen toimistotalo. Syttyisikö tuleen etelänavallakin?

Anonyymi

Ulkopinta-ala olisi liian pieni suhteessa rakennuksessa syntyvään (valaistus, tietokoneet, ihmiset yms.) hukkalämpöön ja lämpötila rakennuksen keskiosissa nousisi nousemistaan.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu rakennuksen muodosta. Jos toimistorakennus olisi muodoltaan esimerkiksi kuutio tai pallo joka saa kasvaa joka suuntaan niin silloin joo. Kolmiulotteisesti kasvavassa rakennuksessa syntyvä hukkalämpö kasvaisi suoraan suhteessa tilavuuteen ja mutta ulkopinta-ala kasvaisi hitaammin kuin hukkalämmön määrä. Jolloin lämpötila siis kohoaisi.

      Jos toimistorakennuksella olisi maksimikorkeus niin silloin sen kasvaminen tilavuudeltaan kaksinkertaiseksi samalla kasvattaisi rakennuksen kattopinta-alan kaksinkertaiseksi. Jolloin ongelmaa ei olisi.

    • Anonyymi

      Suurimmassa osassa suomen rakennuksista on lämmitysjärjestelmä, mutta osassa on jo nyt jäädytysjärjestelmä. Joissakin nimenomaan mainitsemastasi syystä, vaikkei koko ole lähelläkään ääretöntä missään suunnassa. Sillä varustettuna ei tietenkään kuumene niin paljoa että syntyisi tuleen, ellei jäähdytyksen mitoitus ole täysin pielessä. Joissakin jäähdyksessä vapautuva energia tuupataan mereen, joissain järveen, ja joissain jopa kaukolämpöverkkoon muiden rakennusten käytettäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      365
      12317
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5387
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3918
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      196
      2588
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1972
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      880
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      842
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      762
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      716
    Aihe