Koska aktviivimalli 2 tulee voimaan. Töitä pitää hakea 4 työpaikkaan kuukaudessa.
Sitten vaan täyttämään turhia hakemuksia.
Aiotteko hakea töitä huomenna
17
89
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoittaako se että pitää täytellä työnantajien hankalia nettisivuja, joita ne ei edes lue?
- Anonyymi
Millaista työtä haet?
- Anonyymi
Haen kyllä sen jälkeen kun sairasloma loppuu ja en tiedä vielä mihin asti se kestää.
- Anonyymi
Se on pohjoismainen hyvinvointimalli, vai mikä se oli?
Sipilän aktiivimallissa sai automaattisesti karenssin, jos ei saanut töitä neljässä viikossa.
Tosin ei koske minua. - Anonyymi
Korvaukset poikki suomalaisilta ja nekin rahat muslimeille!
- Anonyymi
jään pois työn hausta, eiköhän työtä löydy ilman te toimistoakin ,
- Anonyymi
Työtön ei ymmärrä, että me töissä käyvät teemme töitä henkemme ja terveytemme kustannuksella. Ei me voida maksaa työttömien laskuja. Mistä sitä rahaa ottaa jos sitä ei ole. Se on semmonen yhtälö jota työtön ei ymmärrä. Saan töistä palkan, maksan sillä asumisen ja ruokaa, ei siitä jää työttömille mitään.
- Anonyymi
Töitä ei riitä kaikille minä hain töitä monista eri paikoista enkä saanut siltikään töitä. Sen jälkeen sairastuin vakavasti.
Sitten kun olen kokonaan parantunut haen uudelleen töitä.
- Anonyymi
Kun olet töissä ja otat lainaa jotta voit ostaa asunnon. Venäjä hyökkää ja ne tuhoo sinun asuntosi, vakuutus ei korvaa mutta laina sinun pitää maksaa pankille takaisin asunnosta. Eli teet töitä jotta voit maksaa asuntosi jonka venäjän ohjus tuhosi.
Kyllä töitä pitää hakea mutta se ei tarkoita että saa töitä. Työttömyystuki riittää elämiseen mutta asuntoa ei voi ostaa eikä kannata koska jos venäjä tänne hyökkää niin ne tuhoo asuntosi jota maksat pankkilainalla seuraavat 30 vuotta.- Anonyymi
Miksi se asunto pitäisi ostaa helsingistä tai muusta kaupungista joka tuhotaan ensin? Ostat maaseudulta, koska eivät ne venäläisetkään korpea ja umpimettää ammu tyhjän takia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi se asunto pitäisi ostaa helsingistä tai muusta kaupungista joka tuhotaan ensin? Ostat maaseudulta, koska eivät ne venäläisetkään korpea ja umpimettää ammu tyhjän takia.
Töiden takia tietenkin, ei korvessa mitään töitä ole.
- Anonyymi
Se on mielenkiintoista lähetellä hakemuksia vaikka tietää ettei töitä saa. Työnantaja tuskin lukee niitä hakemuksia kovin ahkeraan. täällä päin on pari työpaikkaa minne voi hakea. Sama hakemus sitten vaan joka viikko.
- Anonyymi
Juu, kaik ol voimas katumuksee saakka. Ministeriö ei voi auttaa.
Huomenna aion työkamun kaa kaataa jonkun koristepuskakuusen ylitöinä. Aivan mysteeri, että miten pitkään siihen menee aikaa.
Eikä silti tartte mitään hakemuksia laitella. Onneks. Toteutunut ylityö korvataan. Ja kilometrit. 😁👌Jos olisin työtön, niin totta kai hakisin paljon ahkeramminkin kuin tuon 4 hakemusta kuukaudessa.
Itse teen tällä hetkellä kahta työtä.- Anonyymi
Miksi hakea töitä vaikka ei kukaan kutsut töihin. työkkärillä on numeroni. Jos ne haluaa työntekijän niin soittakoot ja sillä selvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973988Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312658Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2322115Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m921889Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001833Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211819- 1151638
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11321- 571232