Humanistisen ja luonnontieteellisen maailmankuvan perusero

... on siinä, että humanistiset hypoteesit elävät rinnakkain, mutta luonnontieteelliset kuolevat, jos ne eivät ole LOOGISESTI yhteensopivia.

Esimerkki: Sen jälkeen kun biologisessa parinvalinnassa on havaittu, ja sosiologiassa operationaalistettu faktorianalyysi, jolla on selvitetty haluttavuusfaktorien vaihdannaisuus ja kokonaispistemäärän hallitsevuus, on syntynyt hypoteesi, joka on LOOGISESTI yhteensopiva muiden luonnontieteellisten teorioitten kanssa.

Parivalinnan tasohypoteesi tulee KONSENSUKSEN hyväksymäksi, ja nousee TEORIAKSI.

Ei ole mahdollista luoda humanistiselta pohjalta ROMANTTISTA eli TASOTONTA teoriaa parinvalinnasta, koska se ei ole LOOGISESTI yhteensopiva muun luonnontieteellisen tiedon kanssa.

Luonnontieteellinen tieto on hiukkasfysiikasta aina sosiobiologiaan koko alueeltaan tiukasti loogisesti yhteensopiva KOKONAISUUS, mutta humanistinen ajattelu hyvksyy tiedon palasina näkemykset, jotka eivät ole keskenään loogisesti yhteensopivia.

Humanistisen ajattelutavan mukaan tieto voi sisältää myös palasia ideologioista, kuten marxilais-leninistisestä, fasistisesta, natsistisesta, uskonnollisesta, feministisestä ynnä muista filosofioista. Luonnontieteellinen salli vain loogis-empiirisen menetelmän, joka luonnostaan johtaa loogiseen yhteensopimiseen. 🌹👀

15

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaahas, aamun puppugeneraattori on taas käynnistynyt. Pyydä ennemmin vaimoasi työntämään sun tuolisi tonne ulos aurinkoon, niin tulet paremmalle tuulelle.

      • Anonyymi

        Erinomaisesti ilmaistu! Ei voi kuin ihmetellä miten kukaan jaksaa ja viitsii suoltaa samaa potaskaa päivästä toiseen jollekin sinkut -palstalle.


    • Anonyymi

      Minä en edes aina jaksa lukeakaan kaikkea... olen siistes tietotekninen johtaja-hommissa.

      • Tarkentanet hiukan, onko kyse softasta vai raudasta. Softan käsittely voi olla yhtä humanistista kuin mikä tahansa humanismi. 🌹👀


      • Anonyymi
        kynä.mi kirjoitti:

        Tarkentanet hiukan, onko kyse softasta vai raudasta. Softan käsittely voi olla yhtä humanistista kuin mikä tahansa humanismi. 🌹👀

        Eli menee yli sun ymmärryksen ja osaamisen.


    • Anonyymi

      Ja kysymys: mikä on pokeri-korttipelin korkein kortti?

    • Anonyymi

      Moni ei arvaisi herttaq-äss' pn korkein :D

    • Anonyymi

      Totta kai on moniakin biologisia syitä, jotka vaikuttavat seksipartnerin ja puolison valintaan. Esimerkiksi lähisukulaisuus tekee henkilöstä hyvin vastenmielisen sillä saralla, vaikka muutoin rakas olisikin.

      • Anonyymi

        Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.

        Niin, kummasti se lähisukulaisuus ei vaikuta kyniksen tasoihin. Muutoinhan ne tasot ja niiden pisteytys onkin sitten salaisuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.

        Jep. Ja jos et halua, olet heikkoälyinen ja rajoittunut humanisti-psykologisti-feministi, joka kieltää luontaiset geneettiset ja biologiset tarpeensa. :-D


    • Anonyymi

      Hassu sinänsä jos on loukkaantunut pahasti: sitten paareilla ja kuljettaa kuin olisi avaruusaluksen kyydissä.

    • Anonyymi

      hassu sinänsä, kuin olisit avaruusaluksenjonkin kyydissä hoitajat paareiella kuljettaa :D

    • Anonyymi

      Tuollainen joo olet aaruusaluksen kyydissä, jos siis niin hoitajat viät sairaalaan, kun pahasti loukkaantunut.

    • Eikös täällä Suomi24:ssä olisi Huuhaa-palstakin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      82
      3490
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      76
      3179
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3032
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2710
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2202
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      62
      1784
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      26
      1741
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1715
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1699
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1638
    Aihe