Humanistisen ja luonnontieteellisen maailmankuvan perusero

... on siinä, että humanistiset hypoteesit elävät rinnakkain, mutta luonnontieteelliset kuolevat, jos ne eivät ole LOOGISESTI yhteensopivia.

Esimerkki: Sen jälkeen kun biologisessa parinvalinnassa on havaittu, ja sosiologiassa operationaalistettu faktorianalyysi, jolla on selvitetty haluttavuusfaktorien vaihdannaisuus ja kokonaispistemäärän hallitsevuus, on syntynyt hypoteesi, joka on LOOGISESTI yhteensopiva muiden luonnontieteellisten teorioitten kanssa.

Parivalinnan tasohypoteesi tulee KONSENSUKSEN hyväksymäksi, ja nousee TEORIAKSI.

Ei ole mahdollista luoda humanistiselta pohjalta ROMANTTISTA eli TASOTONTA teoriaa parinvalinnasta, koska se ei ole LOOGISESTI yhteensopiva muun luonnontieteellisen tiedon kanssa.

Luonnontieteellinen tieto on hiukkasfysiikasta aina sosiobiologiaan koko alueeltaan tiukasti loogisesti yhteensopiva KOKONAISUUS, mutta humanistinen ajattelu hyvksyy tiedon palasina näkemykset, jotka eivät ole keskenään loogisesti yhteensopivia.

Humanistisen ajattelutavan mukaan tieto voi sisältää myös palasia ideologioista, kuten marxilais-leninistisestä, fasistisesta, natsistisesta, uskonnollisesta, feministisestä ynnä muista filosofioista. Luonnontieteellinen salli vain loogis-empiirisen menetelmän, joka luonnostaan johtaa loogiseen yhteensopimiseen. 🌹👀

15

89

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaahas, aamun puppugeneraattori on taas käynnistynyt. Pyydä ennemmin vaimoasi työntämään sun tuolisi tonne ulos aurinkoon, niin tulet paremmalle tuulelle.

      • Anonyymi

        Erinomaisesti ilmaistu! Ei voi kuin ihmetellä miten kukaan jaksaa ja viitsii suoltaa samaa potaskaa päivästä toiseen jollekin sinkut -palstalle.


    • Anonyymi

      Minä en edes aina jaksa lukeakaan kaikkea... olen siistes tietotekninen johtaja-hommissa.

      • Tarkentanet hiukan, onko kyse softasta vai raudasta. Softan käsittely voi olla yhtä humanistista kuin mikä tahansa humanismi. 🌹👀


      • Anonyymi
        kynä.mi kirjoitti:

        Tarkentanet hiukan, onko kyse softasta vai raudasta. Softan käsittely voi olla yhtä humanistista kuin mikä tahansa humanismi. 🌹👀

        Eli menee yli sun ymmärryksen ja osaamisen.


    • Anonyymi

      Ja kysymys: mikä on pokeri-korttipelin korkein kortti?

    • Anonyymi

      Moni ei arvaisi herttaq-äss' pn korkein :D

    • Anonyymi

      Totta kai on moniakin biologisia syitä, jotka vaikuttavat seksipartnerin ja puolison valintaan. Esimerkiksi lähisukulaisuus tekee henkilöstä hyvin vastenmielisen sillä saralla, vaikka muutoin rakas olisikin.

      • Anonyymi

        Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.

        Niin, kummasti se lähisukulaisuus ei vaikuta kyniksen tasoihin. Muutoinhan ne tasot ja niiden pisteytys onkin sitten salaisuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyniksen mielestä ei. Hänen mukaansa kaikki ihmiset haluavat luontaisesti nusutella vanhempiaan ja sisaruksiaan. Se on kuulemma sitä varhaisihmisen biologiaa.

        Jep. Ja jos et halua, olet heikkoälyinen ja rajoittunut humanisti-psykologisti-feministi, joka kieltää luontaiset geneettiset ja biologiset tarpeensa. :-D


    • Anonyymi

      Hassu sinänsä jos on loukkaantunut pahasti: sitten paareilla ja kuljettaa kuin olisi avaruusaluksen kyydissä.

    • Anonyymi

      hassu sinänsä, kuin olisit avaruusaluksenjonkin kyydissä hoitajat paareiella kuljettaa :D

    • Anonyymi

      Tuollainen joo olet aaruusaluksen kyydissä, jos siis niin hoitajat viät sairaalaan, kun pahasti loukkaantunut.

    • Eikös täällä Suomi24:ssä olisi Huuhaa-palstakin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1068
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      700
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      676
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      190
      534
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    10. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    Aihe