Hei kuinka lasketaan seuraava lasku?
Auto jarruttaa 600 metrin matkalla ja vauhti tippuu 105 km/h:sta 65 km/h:iin tuolla matkalla. Laske kartuttamiseen kulunut aika.
Jarrutusaika
10
592
Vastaukset 10
- Anonyymi
Kyllä tuo kartuttamiseen käytetty aika lasketaan ihan oppikirjan ohjeiden mukaan.
Turha niitä on tänne kopioida.- Anonyymi
Tämä nyt on ihan turha kommentti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä nyt on ihan turha kommentti.
Jos tiedät että kommenttisi on turha niin miksi raapustat sen palstalle.
- Anonyymi
Ei voi laskea noilla tiedoilla.
- Anonyymi
(1) v(t) = v0 - a*t
(2) s(t) = v0 *t - 1/2 * a *t^2
v0 = 105000/3600 m/s
v(t)= 65000/3600 m/s
a= kiihtyvyys
t = aika, joka ratkeaayhtälöistä (1) ja (2)- Anonyymi
Jäi pois tämä: s(t) = 600 m.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jäi pois tämä: s(t) = 600 m.
Ai että kiitos tuhannesti!
- Anonyymi
Ilmeisesti tarkoitetaan, että hidastuvuus on tasaista, ja se olisi pitänyt mainita.
- Anonyymi
Ei tarkoiteta. Harjoitustehtäväks jää keksiä kolme eri kuvaajaa jota hidastavuus noudattaa.
- Anonyymi
Kuussataa jaettuna sataviis hypotenuusa seitenpuolnelkkunelkku ynnä neliöjuuri jakokulma kertaa 65 on yhtä kuin... ööö... kakstoista kiloa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1071317Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197740Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47707Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!32695- 69682
- 47630
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530