Vegaanit ruoat jotka "simuloivat" sekaravintoa jakaa mielipiteitä: vege-nakit, vege-juustot, "jauhelihamaiset" härkikset jne. Joidenkin mielestä ne tekevät ruoanlaitosta helpompaa toisten mielestä täysin turhaa ja jopa asenteellisesti vahingollisia (ajatus että "oikean" ruoan pitää muistuttaa eläimperäistä ruokaa).
Mutta onko joku sekaravintoon kuuluva tuote jolle kaipaisit "korviketta"? Itselläni se on raejuusto. Se on oiva proteiinilisä niin puuroon kuin sosekeittoihinkin. Luulisi olevan "solarfood" -tyyppiselle soluviljelmä tms tuotannolle?
Vege-korvike?
6
1150
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kokeile murskattua tofua.
- Anonyymi
"”Esimerkiksi härkistä voi käyttää kuten jauhelihaa, ja sen näkö- ja suutuntuma on hyvin lihamainen. Vuosikausia kasvisruokavaliota noudattaneet ovat itse asiassa sitä mieltä, että monissa uusissa lihankorvikkeissa maku sekä koostumus ovat jopa liian lihamaista”.
Näin on sanonut ravitsemusterapeutti Hanna Partanen Ja itsekin olen sen huomannut, että korvaavat kasvistuotteet jostain kumman syystä aina imitoivat lihaa.
Tästä saa sen kuvan, että kasvissyöjät itse asiassa haluaisivat syödä lihaa, se kyllä maistuisi heille, kun kerran kasviskorvikkeetkin lihaa kaikin tavoin koittavat matkia. Eettiset ym. syyt kuitenkin pidättävät niin tekemästä.
Miksi kasvissyöjät eivät vaadi, että nämä korvikkeet muotoiltaisiin vaikka kukkasen muotoisiksi...? Tai jonkun muun kasvin muotoiseksi niin, etteivät ne muistuta eläinperäistä vastinettaan. Itseäni ainakin ärsyttävät nämä "nyhtö- ym. lihakorvikkeet" ym. Eihän sellaista oikeasti ole olemassakaan kuin kasvispossu tai kasvishärkä jne.!
Onhan esim. lihaleikkeleissäkin piparkakun muotoista leivänpäällistä saatavilla.- Anonyymi
En ole vegaani, mutta en ihan tajua miksi kaikenlaisia lihankorvikkeita pitää tehdä vegaaneille. Esimerkiksi herneet ja pavut ovat kelvollista ruokaa ilman, että ne prosessoidaan lihankorvikkeeksi. Pidän aina silloin tällöin kasvisviikkoja, mutta silloin en ota ruokia, joissa on härkiksen kaltaista lihankorviketta. Kasvisruoka voi olla hyvää ilman korviketta.
Sinänsä kaikki kasvissyöjät eivät korvikkeita syö, joten tuo tekstisi yksinkertaistaa asioita. - Anonyymi
Jospa vegaanit kokevat ideologiansa ja kasvikset sellaisinaan ankeaksi. Ankea ideologia altistaa masennukselle ja ei ihme, jos esim. juhla-ateriakin on koostettava "terveellisemmin".
- Anonyymi
Vegaanien keho huutaa rautaa ja asiaa paikataan sillä, että feikataan kasviksilla "lihaa".
- Anonyymi
Eipäs huuda , koska ei käytetä raudan imeytymistä haittaavia maitotuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022142Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271071- 71917
- 58908
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93787
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta109697