Vege-korvike?

Anonyymi

Vegaanit ruoat jotka "simuloivat" sekaravintoa jakaa mielipiteitä: vege-nakit, vege-juustot, "jauhelihamaiset" härkikset jne. Joidenkin mielestä ne tekevät ruoanlaitosta helpompaa toisten mielestä täysin turhaa ja jopa asenteellisesti vahingollisia (ajatus että "oikean" ruoan pitää muistuttaa eläimperäistä ruokaa).

Mutta onko joku sekaravintoon kuuluva tuote jolle kaipaisit "korviketta"? Itselläni se on raejuusto. Se on oiva proteiinilisä niin puuroon kuin sosekeittoihinkin. Luulisi olevan "solarfood" -tyyppiselle soluviljelmä tms tuotannolle?

6

1150

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile murskattua tofua.

    • Anonyymi

      "”Esimerkiksi härkistä voi käyttää kuten jauhelihaa, ja sen näkö- ja suutuntuma on hyvin lihamainen. Vuosikausia kasvisruokavaliota noudattaneet ovat itse asiassa sitä mieltä, että monissa uusissa lihankorvikkeissa maku sekä koostumus ovat jopa liian lihamaista”.

      Näin on sanonut ravitsemusterapeutti Hanna Partanen Ja itsekin olen sen huomannut, että korvaavat kasvistuotteet jostain kumman syystä aina imitoivat lihaa.

      Tästä saa sen kuvan, että kasvissyöjät itse asiassa haluaisivat syödä lihaa, se kyllä maistuisi heille, kun kerran kasviskorvikkeetkin lihaa kaikin tavoin koittavat matkia. Eettiset ym. syyt kuitenkin pidättävät niin tekemästä.

      Miksi kasvissyöjät eivät vaadi, että nämä korvikkeet muotoiltaisiin vaikka kukkasen muotoisiksi...? Tai jonkun muun kasvin muotoiseksi niin, etteivät ne muistuta eläinperäistä vastinettaan. Itseäni ainakin ärsyttävät nämä "nyhtö- ym. lihakorvikkeet" ym. Eihän sellaista oikeasti ole olemassakaan kuin kasvispossu tai kasvishärkä jne.!

      Onhan esim. lihaleikkeleissäkin piparkakun muotoista leivänpäällistä saatavilla.

      • Anonyymi

        En ole vegaani, mutta en ihan tajua miksi kaikenlaisia lihankorvikkeita pitää tehdä vegaaneille. Esimerkiksi herneet ja pavut ovat kelvollista ruokaa ilman, että ne prosessoidaan lihankorvikkeeksi. Pidän aina silloin tällöin kasvisviikkoja, mutta silloin en ota ruokia, joissa on härkiksen kaltaista lihankorviketta. Kasvisruoka voi olla hyvää ilman korviketta.

        Sinänsä kaikki kasvissyöjät eivät korvikkeita syö, joten tuo tekstisi yksinkertaistaa asioita.


      • Anonyymi

        Jospa vegaanit kokevat ideologiansa ja kasvikset sellaisinaan ankeaksi. Ankea ideologia altistaa masennukselle ja ei ihme, jos esim. juhla-ateriakin on koostettava "terveellisemmin".


    • Anonyymi

      Vegaanien keho huutaa rautaa ja asiaa paikataan sillä, että feikataan kasviksilla "lihaa".

      • Anonyymi

        Eipäs huuda , koska ei käytetä raudan imeytymistä haittaavia maitotuotteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2142
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1071
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      908
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. 93
      787
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      109
      697
    Aihe