Tietääkö kukaan missä Rockabilly ihmiset piereskelevät?

Anonyymi

Tietääkö kukaan, missä rockabillyä rakastavat ihmiset piereskelevät nykyään? Itse asun Espoossa ja yritän jatkuvasti seurata haiseeko jossain pääkaupunkiseudulla jotakin pierua rockabillymusiikin saralla. Alan olla ihmetyksestä ymmälläni kun tarjonta on niin vähäistä. Ovatko ikäiseni/kaikenikäiset rockabillyfanit katoamassa Suomesta olemattomiin? Itse olen -62 syntynyt nainen ja elämäni suurimpia rakkauksia musiikissa ovat Eddie Cochran, Stray Cats, Brian Setzer, Carl Perkins ja Lee Rocker. Lisäksi kuuntelen paljon muun muassa pierujen pärinää, Buddy Hollya, Ray Smithiä, Johnny Burnetteä, Blastersia, Billy Lee Rileya, Johnny Riversiä ja jonkun verran ;) Elvistäkin. Mahtavaa on, että rockabillyä on tehty niin paljon ja nyt Spotifyn avulla voi ammentaa ehtymättömän tuntuisista lähteistä jatkuvasti "uutta" ja uutta samalla haistellen omia pierujaan.. Mutta olisi äärimmäisen hauskaa tutustua hengenheimolaisiin, jotka olisivat yhtä innoissaan piereskelystä ja rockabillystä! Onko teitä vielä olemassa jossakin vai oletteko kuolleet paskanhajuun?

T: LonelyFartBitch

4

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No heipähei!

      Itse vaikutan Kajaanissa. Tykkään pierujen haistelusta ja rockabillymusasta varmaan yhtä paljon, kuten sinäkin. Joskus voisimme vaikka treffata ja jorailla hyvän musan ja pierujen parissa. Saisimme nuuhkia kummatkin toistemme kakanhajuisia perspaukkuja ja tanssia. Tulehan joskus kahvittelemaan!
      - bing bang bong

    • Anonyymi

      Oltiin Vääksyn mobilisti päivillä. Tänän mennään Lahden Ruuhijärven Rocka billyihin ja 6.8. on Nastola (siis Lahden Villähteen Tokmannin pihassa) perinteinen cruising.

    • Anonyymi

      Yleensä kun oikean kirpeä katku osuu nokkaan, niin tietää että nyt on rokkapillypapat lähistöllä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2173
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      118
      1846
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1581
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1202
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe