Tietääkö kukaan missä Rockabilly ihmiset piereskelevät?

Anonyymi

Tietääkö kukaan, missä rockabillyä rakastavat ihmiset piereskelevät nykyään? Itse asun Espoossa ja yritän jatkuvasti seurata haiseeko jossain pääkaupunkiseudulla jotakin pierua rockabillymusiikin saralla. Alan olla ihmetyksestä ymmälläni kun tarjonta on niin vähäistä. Ovatko ikäiseni/kaikenikäiset rockabillyfanit katoamassa Suomesta olemattomiin? Itse olen -62 syntynyt nainen ja elämäni suurimpia rakkauksia musiikissa ovat Eddie Cochran, Stray Cats, Brian Setzer, Carl Perkins ja Lee Rocker. Lisäksi kuuntelen paljon muun muassa pierujen pärinää, Buddy Hollya, Ray Smithiä, Johnny Burnetteä, Blastersia, Billy Lee Rileya, Johnny Riversiä ja jonkun verran ;) Elvistäkin. Mahtavaa on, että rockabillyä on tehty niin paljon ja nyt Spotifyn avulla voi ammentaa ehtymättömän tuntuisista lähteistä jatkuvasti "uutta" ja uutta samalla haistellen omia pierujaan.. Mutta olisi äärimmäisen hauskaa tutustua hengenheimolaisiin, jotka olisivat yhtä innoissaan piereskelystä ja rockabillystä! Onko teitä vielä olemassa jossakin vai oletteko kuolleet paskanhajuun?

T: LonelyFartBitch

3

1177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No heipähei!

      Itse vaikutan Kajaanissa. Tykkään pierujen haistelusta ja rockabillymusasta varmaan yhtä paljon, kuten sinäkin. Joskus voisimme vaikka treffata ja jorailla hyvän musan ja pierujen parissa. Saisimme nuuhkia kummatkin toistemme kakanhajuisia perspaukkuja ja tanssia. Tulehan joskus kahvittelemaan!
      - bing bang bong

    • Anonyymi

      Oltiin Vääksyn mobilisti päivillä. Tänän mennään Lahden Ruuhijärven Rocka billyihin ja 6.8. on Nastola (siis Lahden Villähteen Tokmannin pihassa) perinteinen cruising.

    • Anonyymi

      Yleensä kun oikean kirpeä katku osuu nokkaan, niin tietää että nyt on rokkapillypapat lähistöllä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      154
      5194
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      85
      2753
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      87
      1752
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      976
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      893
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      893
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      873
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      868
    Aihe