Jos myyn omakotitaloni Kemissä saan 75-85000 e. Sillä hinnalla saan Oulusta korkeintaan saunattoman keskinkertaisen kaksion! Apua, mua on petetty, kun minut aikoinaan houkuteltiin Oulusta asumaan työpaikan perässä Kemiin. Luulin muuton olevan viisasta, nyt huomaan köyhtyneeni.
Asuntojen hintavertailu
Ananias
95480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo tarkoittaa vain sitä, että Oulussa, kuten kaikissa kasvukeskuksissa asunnot on ylihinnoiteltu, kuten kaikissa kasvukeskuksissa. Siellä nyt laman aikana asuntoihin sijoittaneet tekevät hyvän tilin keinottelemalla muka asuntopulalla.
Kemi-Tornio alueella asuntojen hinnat ovat realistisella tasolla.
Helsingissä joudut maksamaan yksiöstäkin toista sataa tuhatta. Tästä siis päättelemme, että sinun olisi kannattanut ostaa asunto Helsingistä, jos arvon nousun perään haikailet.
On ihan oikein, että ihmisten ei tarvitse maksaa asumisesta itseään kipeiksi. Ja hulluhan ei ole se, joka pyytää vaan se, joka maksaa.
Oulusta saunallisen rivarikolmion ja maksoin n. 70k€. Eli ei siellä Oulussakaan ole vielä mitkään maailman metropolien hinnat jos vain hieman viitsii
Äitienpäiväaamun Kaleva kertoi kerrostalokaksion (hyvä, remontoitu) maksavan Kemissä 19 000 e. Oulusta ei löytynyt yhtään kaksiota samana päivänä lehti-ilmoitusten mukaan alle 70 000 euron. Pitkällisen seurantani perusteella voin sanoa että laitakaupungilta tai kauimmista lähiöistä voi löytää heikkokuntoisen kaksion Oulussa vielä 65 000 eurolla, mutta ei alle sen.
Ja kaupunginosa oli sitten todennäköisesti Kaukovainio tai Rajakylä?
Ei ole surkeampaa ja huonompi tuottoisempaa sijoitusta kuin ostaa asunto Torni-Kemi -alueelta. Olen katsastellut maan hintatasoa pitemmän aikaa. Oulu on omassa luokassaan asuntohinnoissa P-Suomessa. Hinnat ovat suunnilleen Vantaan tasoa. Kemi-Tornion lisäksi Kajaanissa ovat erittäin matalat hinnat.
Miten naisen logiikkasi kertoo, että _tuottoisa_ sijoitus on se, joka on ostohinnaltaan kallis? Ja halpa vastaavasti automaattisesti heikkotuottoinen? Muut maapallon kansalaiset ajattelevat toisin, mutta voit toki olla oikeassa.
No just joo, aivan kuin vertailisit vertailukelpoisia asioita. Tuskin Kemissä tartti laittaa ok-taloon yhtä paljon fyrkkaa kiinni silloin n vuotta sitten kun sen ostit. Sulle on silloin jäänyt ylimääräistä kapitaalia, eikö.
Miltä laskelmasi näyttää, kun teet sen vertailukelpoisin luvuin?
m = Ok-talon hinta Oulussa vuonna nolla
p = Samanlaisen ok-talon hinta Kemissä vuonna nolla
M = OK-talon hinta Oulussa nyt
P = sama OK-talo Kemissä nyt (hinnat ovat nousseet Kemissäkin)
m - p = sijoitettavissa ollut lisäkapitaali vuonna nolla, jos pistit sen esim. vuonna 1993 pörssiosakkeisiin, on sulla 5x enemmän rahaa nyt
Tai olisit ostanut tolla erotuksella m - p vaikka sijoitusyksiön Oulusta. Nyt möisit sen ja naureskelisit Oululaisille hölmöille, jotka eivät voi hyödyntää arvonnousua millään lailla, koska muuten menisi kämppä alta. Sinä voisit - jos olisit toiminut vertailukelpoisella tavalla.
Hassasit tietysti erotuksen m - p "elintasoon" ja makeaan elämään, joten älä tule valittamaan kun et tajunnut sijoittaa sitä.
Kemissä asuntojen hinnat on inhimillisellä tasolla. Ei tarvi ottaa satojentuhansien lainaa, jotta saa kohtuukokoisen kämpän. Harmi vain, etten itse saanut töitä sieltä vaan piti lähteä etelään. Asumme eukon kanssa Helsingissä ja maksamme yksiöstä 550 euroa vuokraa kuussa. Meinasimme jo ottaa maksukykymme rajoissa olevan 70000 euron asuntolainan, mutta tuolla hinnalla kämppä olisi löytynyt Itä-Vantaan betonighetoista. Tulimme järkiimme ja nyt keräämme pesämunaa ja toivomme saavamme tulevaisuudessa töitä pohjoisesta. Täältä ei nykyisellä hintatasolla ole mitään järkeä ostaa omaa asuntoa. Jos kummallekin löytyisi jostain pohjoisesta töitä, muuttaisimme välittömästi. Vaikka sitten takaisin Kemiin.
No siitä, että tarjontaa on enemmän kuin kysyntää. Eli kemistä ja asunnoista halutaan päästä eroon, mutta tulijoita ja ostajia ei tahdo riittää.