Nyt kirjoittivat, että Etelä-Eurooppaan saattaa tulla viikonloppuna helleaalto, jopa yli 30 astetta, heh, heh, ettäkö Italiassa yli 30-35 astetta kesäkuussa. Kun Suomessa on ollut poikkeuksellisen kylmä kevät, se kyrsii meteorologeja, kun ei pääse hehkuttamaan hellepäivillä, niin täytyy tehdä juttuja Etelä-Euroopasta tai Intiasta, joissa on ikuisesti ollut korkeita lämpötiloja. Joten älkää hyvät ihmiset unohtako ilmastonmuutosta ja sen mahdollisesti aiheuttamia hirmuisia katastrofeja.
Forecalla riittää huolia
Anonyymi
1966
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Koko Euroopassa on viime aikoina ollut kylmää eteläisintä osaa lukuunottamatta.
Huippuvuorten Svalbardissa mitttiin juuri (28.5.2022) 12,9 ºC asteen toukokuun lämpöennätys Edellinen toukokuun ennätys oli 10,6 ºC astetta vuodelta 1976:
"– Temperaturen på Svalbard lufthavn er ny varmerekord mai. Den gamle var 46 år gammel, og var bare på 10,6 grader. Lørdag er temperaturen 12,9 grader."
https://www.nidaros.no/na-er-svalbard-varmere-enn-trondheim/s/5-113-320832 https://en.wikipedia.org/wiki/Longyearbyen#Climate
Miten ilmastonmuutosdenialistihihhulit selittävät tuon Huippuvuorten uuden lämpöennätyksen?
Saatanallinen kumuus,nyt kuolee kaikki valaat,traani valuu rantakallioille ja syttyy itsestään tuleen.
Miten alarmistihihhuli selittää sen että eteläisintä Suomea myöten pitää asuntoja edelleen lämmittää päivittäin vaikka kohta on jo Juhannus?
Emme me ilmastonmuutosdenialistit osaa selittää tuollaisia. Itku kurkussa joudumme lukemaan tälläisistä lämpöennätyksistä.
Jönsselihihhuli se itkee taas kun säät ja vuodenajat vaihtuvat.
"Huippuvuorten Svalbardissa mitttiin juuri (28.5.2022) 12,9 ºC"
Meillä on samaa luokkaa täällä mökillä.
Koska se 40 vuotta odotettu lämpeneminen saattaisi tapahtua?
sehän on vain paikallinen sääilmiö, eikös juu?????
Forecan mukaan Australiassakin on 10C lämpötiloja.
Niin se globaali lämpeneminen edistyy.
Australiassa on tulossa talvi. Jos et satu tietämään niin eteläisellä pallonpuoliskolla on talvi silloin kun täällä on kesä.
35.0ºC astetta Australiassa sijaitsevassa Bradshawissa tänään.
Niin se globaali lämpeneminen edistyy.
https://www.farmonlineweather.com.au/station.jsp?lt=site&lc=14954&list=ds
Säätiedot ovat tärkeitä jos alarmistihihhuli niin päättää.
voreca mauri
Taas raakaa faktaa sateliittimittauksilla todistettuna nimittäin alpeilla lumen määrä vähenee ja kasvillisuus puskee entistä ylemmäs ja siinä ei ilmastomuutoksen kieltäjien öyhöttäminen paljoa paina.
Ja onko tuosta mitään todellista haittaa?
Huuhaajutut on aina hauskoja. Kerro lisää.
Öyhöttäjäksi nimittely paljastaa puutteet omissa väitteissä.
Jos tai kun ilmastonmuutos tuo Suomeen Keski-.Euroopan ilmaston niin olisiko se nyt niin perin kamalaa.