SDP-SAK:n lakkoterrori jatkuu Oulussa

.
Yle Teksti-TV Sivu 106/1
KOTIMAA YLE24 SUNNUNTAI

Oulussa paperialan työnseisaus

Metsäyhtiö Stora Enson Oulun tehtaiden
työntekijät ovat aloittaneet
työnseisauksen.

Yhtiön Oulun paperitehtaat ja
kemiantehdas pysäytettiin aamulla ja
noin 750 Paperiliittoon kuuluvaa
työntekijää jää pois töistä tiistaihin
asti.

Työntekijät vastustavat työnantajan
päätöstä keskeyttää palkanmaksu
sairaustapausten vuoksi pysäytetyn
paperikoneen käyttäjiltä.

Työehtoneuvottelut Paperiliiton ja
Metsäteollisuuden välillä jatkuvat
huomenaamulla.

******* laina päättyy ********


Stora Enson Oulun tehtaitten ”seisokki” on röyhkeitten SAK-haukkojen junailema EHDOTTOMASTI LAITON LAKKO.

Se on myös uusi merkkipaalu Hakaniemen terroristien (SAK-SDP) rikosten sarjassa, joilla he häiritsevät vakavasti yhteiskuntarauhaa ja ajavat omia valtapoliittisia tavoitteitaan.

Tämäkin uutinen on selkeä osoitus YLE:n ja sen takana määräyksiään jakavan Hakaniemen piilokommunistien ja yhteiskuntaterroriristien törkeistä tavoista ja informaation manipuloinnista.


YLE:n uutistoimittajan ja virallisesti puolueettoman median tehtävään kuuluvaa keskeisintä osuutta, seisokin todellista aihetta eivät YLE:n toimituksen punikit suinkaan kerro.


Tässä sama uutinen totuudenmukaisesti kerrottuna:
*************************************************

Paperiliiton julistama laiton ylityökielto aiheutti Stora Enson Oulun tehtailla konelinjan alasajon. Ilmeisesti provokaationa tapahtuneen sairastapauksen johdosta olisi konelinjalle pitänyt kutsua toinen henkilö korvaamaan sairastunutta. Näin ei kuitenkaan voitu tehdä laittoman ylityökiellon johdosta. Konelinjan alasajo oli siksi pakko suorittaa. Koska toimenpide perustui laittomaan ylityökieltoon, ei työnantaja tässä tapauksessa ole velvollinen maksamaan palkkoja muille konelinjan työläisille, jotka nyt jäivät toimettomiksi.

Paperiliiton taustalla rettelöiden todellinen vaikuttaja SAK ja sen saumaton aisapari SDP käyttävät karkealla tavalla yhteiskunnallisesti ja taloudellisti avainasemassa olevia kohteita omiin valtapoliittisiin pyrkimyksiinsä.

SDP-SAK:n toimesta jälleen synnytetty vakava häiriö kuuluu myös osana EU:n alueen SDP:n ja SAK:n yhteistyöjärjestöjen toimintaa. SDP:n ja sen veljespuolueitten sekä EU:n alueen teollisuuden ammattijärjestöjen tavoitteisiin kuuluvaa EU:n alueen kattavan SUPER - TUPO -järjestelmän syntyä vahditetaan tämän tyyppisillä toimilla.

Tietämättään ovat Paperiliiton työntekijät ja alan keskeisen aseman johdosta tulossa olevien laajennettujen SAK:n jäsenjärjestöjen tukilakkojen kautta mukaan tulevat työntekijät nyt pelinappuloita likaisessa pelissä. He joutuvat jälleen maksumiehiksi EU:n alueen ay-toimijoitten ja SDP:n sekä sen sisarpuolueitten valtapyrkimyksissä.

Täysin hämärän peittoon jää tässä repivässä laittomassa toiminnassa perimmäinen kysymys, kenen asiaa viimekädessä Hakaniemen lakkokenraalit ja yhteiskuntarauhan terroristit ovat ajamassa.


Seppo Hietanen
”kerimäki st”

CITY-Keskusta

9

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utelias

      Tulee mieleen kun lukee tuota sun tekstiä että kenen asiaa sinä ajat tällä kirjoittelulla ?

      Maksaako sulle joku tästä vai oletko muuten vaan kaheli.

      • siinäpä hämästelet

        "Laillistetua rosvousta" voi halutessaan kutsua miksi vian, mutta ei se muuta tosiasioita;

        Mieltä vailla olevat lakkorähinät eivät tuo takaisin saavutetun edun pakkovaltaa. Toki voidaan edelleenkin yrittää kiristämällä, mutta nykyisin SAK-SDP:n politrukkien sekoilu vain kiihdyttää metsäteollisuuden intressien ja pääomien siirtymistä muualle.

        Saavutettu etu on historiaa, jos ymmärrät, ainakin pitäisi. SDP-SAK:n politrukkina sinut ainakin pitäisi asettaa syytteeseen vastuuseen tahallisesta terrorismista.

        kerimäen portinvartija


      • utelias..
        siinäpä hämästelet kirjoitti:

        "Laillistetua rosvousta" voi halutessaan kutsua miksi vian, mutta ei se muuta tosiasioita;

        Mieltä vailla olevat lakkorähinät eivät tuo takaisin saavutetun edun pakkovaltaa. Toki voidaan edelleenkin yrittää kiristämällä, mutta nykyisin SAK-SDP:n politrukkien sekoilu vain kiihdyttää metsäteollisuuden intressien ja pääomien siirtymistä muualle.

        Saavutettu etu on historiaa, jos ymmärrät, ainakin pitäisi. SDP-SAK:n politrukkina sinut ainakin pitäisi asettaa syytteeseen vastuuseen tahallisesta terrorismista.

        kerimäen portinvartija

        Arvasinkin aivan oikein. Se viimeinen vaihtoehto oli oikea.


      • siinäpä hämästelet kirjoitti:

        "Laillistetua rosvousta" voi halutessaan kutsua miksi vian, mutta ei se muuta tosiasioita;

        Mieltä vailla olevat lakkorähinät eivät tuo takaisin saavutetun edun pakkovaltaa. Toki voidaan edelleenkin yrittää kiristämällä, mutta nykyisin SAK-SDP:n politrukkien sekoilu vain kiihdyttää metsäteollisuuden intressien ja pääomien siirtymistä muualle.

        Saavutettu etu on historiaa, jos ymmärrät, ainakin pitäisi. SDP-SAK:n politrukkina sinut ainakin pitäisi asettaa syytteeseen vastuuseen tahallisesta terrorismista.

        kerimäen portinvartija

        Pane nyt, hyvä mies se portti kiinni! Etkö huomaa, että paska on jo valunut tielle!
        vom


    • Paperimies

      Ota Seppo hyvä lääkkeesi ajoissa, sillä nyt olet tainnut unohtaa ne! Mikäli et kuitenkaan ole unohtanut niitä, niin sinun tulisi pikimmiten mennä lääkäriin ja pyytää uusia lääkkeitä, sillä nykyinen lääkityksesi ei enää tehoa!

    • duunari lakossa koko kansan...

      eläkää ihimiset ottako näitä kapitalistien töherryksiä vakavasti paperimiehet on ihan tavallisia ihimisiä eikä se palakkakkaan oo maaliman paras.

    • rafu

      Kekkonen olisi jo puuttunut kovalla kädellä nykyiseen SAK:n liittojen kiristystaktiikkaan, mutta nyt meillä on entinen SAK:n juristi maan johdossa ja jälki on sen mukaista. Miettikää tarkkaan ketä seuraavan kerran pressaksi äänestätte. Nykyisestä tantasta hyötyvät vain lähipiiri (MOT) ja kehitysmaat.

      • paperinainen

        Mietippä vähän kuka se kiristää, et kai sinäkään töihin jää jos sulta palkanmaksu lopetetaan?


      • paperinainen kirjoitti:

        Mietippä vähän kuka se kiristää, et kai sinäkään töihin jää jos sulta palkanmaksu lopetetaan?

        .

        Tekosairaat ja ylityökielto,
        *****************************

        Kas siinä Paperin provokaation yksinkertainen yhtälö!

        Ja sinäkin tyttöparka olet niin vihainen niin vihainen, mutta väärälle kohteelle. Jospa koettaisit ymmärtää että SAK-SDP ajoivat yhteistuumin maan sellaiseen olotilaansa, että saavutetun edun maailma muuttuu nyt vaikka väkisin kansainvälisen suur-busineksen maailmaksi.

        Et sinäkään voi uskotella itsellesi että kahdella aasilla voisi yhtä aikaa ratsastaa.
        Duunarit ovat vain osana tuotannossa sen tekijöinä. Jos tekijä ei toimi halutulla tavalla se vaihdetaan, jos se käy hankalaksi, kannattamaton tuotanto siirretään muualle.

        Tuotannon tekijät ovat osana sijoitusta, ja ovat osana myös riskissä. Tuotannon tekijät ei sanele yhtään mitään, kuten SAK-SDP:n suunnalla yritetään sinnikkäästi kuitenkin väittää.

        Sitä soopaa SDP-SAK:n haukat teille kuitenkin uskottelevat, ja hämmästyttävää kyllä osa teistä kunnon väestä uskoo kirkkain silmin mitä palkatut roistot teille Hakaniemestä syöttävät!
        Päivän sanaa ovat palkkajoustot ja paikallinen sopiminen. Lakkoilut ja uhittelut ovat historiaa!


        Hieman ivaa asenteessasi totean, että Sinun ja koko paperiduunareitten ammattikunnan tulee nyt myös uskoa SAK:n etisen juristin ja stalinisti-kommarin Tarja Halosen ajatuksia, jossa mallissa teidänkin tulee uhrautua seuraavan sukupolven ja kolmannen maailman duunareitten hyväksi.

        Muista että KV -suurbusines ei tunne sosiaalista omaatuntoa. Lakkoilu ja kukkoilu vain vauhdittavat tuotannon ja pääomien siirtymistä muihin maihin ja maanosiin.

        SDP-SAK:n haukat kokoavat nyt voimia päästäkseen mukaan EU:n laajuiseen super-tupoon, jossa ei ole sijaa teille kuin maksumiehiksi.. josta olen todella pahoillani.

        Syy ei ole teidän, vaan tunteettomien ammattipummien joidenka te annatte öykkäröidä asianne suohon, ja vieläkin maksatte heillä hirmuisia korvauksia pahanteoistaan.


        Seppo Hietanen
        "kerimäki st"
        CITY-Keskusta
        ******************
        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe