Kylkimyyry

Anonyymi

Mitähän tuo myyry tuossa tarkoittaa? Kylkimyyryhän on jotain sivuttain kulkemista, ja Myyryläinen on myös sukunimi. Liittyykö sitten myyrään? Mutta miten se sitten tuohon kylkimyyryyn yhdistyisi? Vai onko kyseessä vain joku sanonta, mikä on joskus sanottu ja jäänyt elämään?

5

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”Onks sulla kylkeä myyrä?” kysyi asiakas kauppahallissa.

      Jospa kylkimyyry tulee tästä, en tiedä.

    • Anonyymi

      Tuli mielikuva ihmisistä jotka menevät kylki kyljessä tai käsikynkässä lähekkäin TAI melkein kyljet koskettaen kumarassa eteenpäin hiipien melkein, kylkisivujonossako (ei letkajenkkaa), ehkä joku letka voisi kontatakin kyljikkäin. Myyry taas viittaisi vetäytyneeseen kumaraan asentoon, ei silti ihan sikiöasento kuitenkaan. Toisaalta jollakin on muu mielipide: https://urbaanisanakirja.com/word/kylkimyyrya/
      Jatketaan arvailua ja pohtimista mikä se voisi olla. Toisaalta jos kaksi olisi käsikynkässä, olisiko toinen vähän edempänä välillä. Mikäs sitten on kylkimyyrä?

    • Anonyymi

      Monet seikat viittaaavat siihen, että suomalaisia on pidetty aikoinaan ahkerina. Ahkerina kuin muurahaiset. Flitiga som myror.

      Myyryläinen tuleekin ehkä tästä. Kun vuokralaisia sanottiin hyyryläisiksi, niin mitäpä muuta kartanon patruuna sanoi aamuisin työväelle kuin: "Te teke työ sitte kuin myyryläinen!"

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kylkimyyry tulee käsitteestä vertauskuvainnollisesta asennosta jossa Suomen talous kulkee kun johonkin ideologiaan päin nojataan samaan aikaan kun pitäisi mennä eteenpäin. Takamyyry puolestaan viittaa siihen että ollaan näennäisesti menemässä eteenpäin taloutena ja yhteiskuntana, menemättä lainkaan eteenpäin ja ollaan valmiina kaatumaan selälleen koska tahansa. Vaakamyyry on tilanne jossa ollaan siinä lopullisessa asennossa, niin taloutena kuin yhteiskuntana ja liikkuminen tapahtuu lähinnä rajojen ulkopuolella. Suomen talous toistaiseksi kulkee sekä kylki-että takamyyryssä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      145
      3925
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      9
      3352
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2923
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2832
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2503
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2144
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1338
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      98
      1326
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1294
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      80
      1156
    Aihe