Kylkimyyry

Anonyymi

Mitähän tuo myyry tuossa tarkoittaa? Kylkimyyryhän on jotain sivuttain kulkemista, ja Myyryläinen on myös sukunimi. Liittyykö sitten myyrään? Mutta miten se sitten tuohon kylkimyyryyn yhdistyisi? Vai onko kyseessä vain joku sanonta, mikä on joskus sanottu ja jäänyt elämään?

3

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”Onks sulla kylkeä myyrä?” kysyi asiakas kauppahallissa.

      Jospa kylkimyyry tulee tästä, en tiedä.

    • Anonyymi

      Tuli mielikuva ihmisistä jotka menevät kylki kyljessä tai käsikynkässä lähekkäin TAI melkein kyljet koskettaen kumarassa eteenpäin hiipien melkein, kylkisivujonossako (ei letkajenkkaa), ehkä joku letka voisi kontatakin kyljikkäin. Myyry taas viittaisi vetäytyneeseen kumaraan asentoon, ei silti ihan sikiöasento kuitenkaan. Toisaalta jollakin on muu mielipide: https://urbaanisanakirja.com/word/kylkimyyrya/
      Jatketaan arvailua ja pohtimista mikä se voisi olla. Toisaalta jos kaksi olisi käsikynkässä, olisiko toinen vähän edempänä välillä. Mikäs sitten on kylkimyyrä?

    • Anonyymi

      Monet seikat viittaaavat siihen, että suomalaisia on pidetty aikoinaan ahkerina. Ahkerina kuin muurahaiset. Flitiga som myror.

      Myyryläinen tuleekin ehkä tästä. Kun vuokralaisia sanottiin hyyryläisiksi, niin mitäpä muuta kartanon patruuna sanoi aamuisin työväelle kuin: "Te teke työ sitte kuin myyryläinen!"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      435
      2687
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      1869
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1798
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      309
      1384
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      155
      1189
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      71
      1086
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      90
      1047
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      1023
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      997
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      9
      969
    Aihe