Mietin varhaisperunoiden hintaa vertaillessa (Suomi-Ruotsi) ja kurkkujen, tomaattien yms hintoja miettiessä seuraavaa:
Kuinka paljon sähköä( valot, lämpö jne) kannattaa käyttää kotimaisen perunan, kurkun, tomaatin tms kasvattamiseen vs ulkolainen vastaava KUN huomioidaan myös se sähkön/ veden/ lannotteiden jne kulutus ja käyttö.... Milloin vaaka kääntyy ulkolaisen eduksi? Kotimaista, kyllä, mutta ihan hinnalla millä hyvänsä, vai tuleeko jossain raja vastaan?
Kotimaiset kasvikset
3
168
Vastaukset
- Anonyymi
Annabelle varhaisperunat maksoi torilla 12 € per kilo / 8 € per litra. Ruotsalaiset varhaisperunat ovat olleet kaupoissa minta päivää myynnissä 1,29 € per kilo.
Annebelle varhaisperunat on kallista särvintä.- Anonyymi
Ei aina voi katsoa, paljonko maksaa kcal.
Joku voi maksaa mausta enemmän kuin kilokaloreista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei aina voi katsoa, paljonko maksaa kcal.
Joku voi maksaa mausta enemmän kuin kilokaloreista.Kaupoissa ei vihanneksissa kyllä mainita paljonko kcal maksaa, kg hinta kyllä on laitettu ja jos se ruotsalaisen perunan hinta on niin alhainen niin ota kotimaisia ja paina punnituksessa ruotsalaisen hintaa ja mene vaikka itsepalvelukassalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55782
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti120713- 54608
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15526- 51525
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485