Hyönteisten meille liki tuntematon maailma!

Hyönteisten evolutiivinen kehitys on ylivertaista monimutkaisiin ihmisiin nähden!
.
Viki: ~ https://en.wikipedia.org/wiki/Insect - Hyönteiset ---
.

Yle-ote: " .. Eläinten ja hyönteisten maailma on paljon monimutkaisempi kuin olemme kuvitelleet. Syömme, tallomme, tuhoamme eläimiä suurimmista pienimpiin ja viemme heidän elintilansa. “Väkivalta on moninkertaista ja koostuu paitsi fyysisistä teoista myös eläinten näkökulman kieltämisestä”, filosofi Elisa Aaltola kirjoittaa uudessa Esseitä eläimistä -esseeteoksessaan. .. "

-löytyy enemmän linkin ~ https://yle.fi/aihe/a/20-10002933 - alta.
"Ville Hytösen kolumni: Poikani suojeli hyönteistä, jota olisin saman ikäisenä lyönyt lapiolla – Tallinnaan puuhataan kulkuväylää ötököille"
.

Arvelujen mukaan emme tunne suurinta osaa hyönteisin maailmasta, emmekä niiden sukupuuta koko muuhun eliökuntaan nähden -

.. onhan lopulta sekin selvää, että niin hyönteisillä, sinivalailla kuin ihmisillä apinoineen on yksi ja yhtäläiseen jatkumoon sisältyvä evoluution kaikkivoipainen perimäketju "aikojen alusta", jolloin ajattomuudesta irtautunut vetovoima "syntyi hoksatessaan mitättömänä toisen olemattoman".

Hyönteiset ovat maailmalliselollisuuden täyttymä, siksi suureksi ja monikirjoiseksi niiden vaikute kaikkinensa on yltynyt -

.. jo lajien määränä, monimuotoisuutena kuin syy-seurausvaikutteina. Voimme ehkä sanoa, ettei ilman hyönteisiä laajasti ymmärrettynä - ei olisi ihmistä, eikä muutakaan eliötä.

Emme osaa päättää mikä oli "ensin", ja onko sillä väliä, sillä hyönteisten esiintyminen, selviytyminen ja menestyminen kuin limittyminen on esimerkillisen harmonisesti kasveista elämiin.

Ihminen on kaikin keinoin koettanut tappaa hyönteispopulaatioita -

.. puutarhamyrkyistä laajaan peltopinta-alojen myrkytyksiin saakka - syy ja motiivi on ollut paremmat - suuremmat sadot viherkasvubiologiasta itse ihmiskunnan ravintotuotantoon - siksikin apulannoitteiden ohella on ihmiskunnan määrä saatu nostettua huimaan kahdeksaan miljardiin, joka meidän omien sivutuotosjätöksien myötä on ajamassa Palloamme osin ihmiselinkelvottomaksi.
--

Tuntuisi jo jotenkin itsestään selvältä, että hyönteiset jatkavat kuin ihmiskunta hiipuu olemattomiin -

.. hiipumista vauhdittaa ihmisten keskinäistaistelu alueellisesta vallasta, reviireistä, ravinnosta (hyönteisiäkin voidaan syödä) kuin ahneudesta saada lisää, nopeammin ja suuremmissa erissä -

.. tämän kasvuhokeman tie on kohta kuljettu loppuun. Vuotuinen ylisyöntipäivä lähestyy nopeasti kohden tammikuuta ~ https://wwf.fi/uutiset/2022/03/nakokulma-suomalaisten-ylikulutuspaiva-sota-ja-pandemia-mita-niilla-on-yhteista/ -, ollen 31.3. päivä armon vuonna 2022.
--

Hyönteiset pölyttävät suuren osan ravinnostamme!
.
~ https://en.wikipedia.org/wiki/Entomophily - hyönteispölytys
.
Hyönteisillä on oma vuosimiljoonainen roolinsa, vaikutteensa ja harmonian siivittämä osuutensa koko luontaisesti kasvavassa biosfäärissä - jo ajoilta paljon ennen koko ihmisen alkeellisintakaan esiintymää.

Hyönteisten sopeuma ja limittymä biologisiin elollislokeroihin (yli reviirirajojenkin?) on ylivertaisen kehittynyt, hienostunut kuin sopeutunut ja --

-- lisääntyminen otollisuudessaan ja sen myötä kiihtyessään on valtavan riittoisaa - tuottoisaa, kunnes jokin muu "tytärlaji" ottaa roolin tasapainon palauttamiseksi - toisaalta emme tunne tarkoin hyönteisten keskinäisyyttä - eikä edes sitä miten totaalia tarkoituksellisesti (sattumanvaraisesti) on "tuhota tytärlajeja sukupuuttoon".

Jo pelkästään muurahaispopulaatioiden [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2009/05/ekologinen-ajattelu-tiivistaa-asumista.html - ] yhteinen elollisbiomassa on enemmän kuin koko nykyisen ihmispopulaation - asuminen eli yhteisöllisyys reviireittäin lienee tehokkaasti järjestetty. Tässä kohdin jokainen ajatteleva ihminen voi pohtia mikä on muurahaisten aikaansaama ympäristöllinen haittajälki suhteessa ihmiskunnan aikaansaamiin sotkuihin - jätteistä myrkkyihin.

..
Muurahaisen ainoa myrkky on henkilökohtainen ase, eikä sekään kaikille lajikumppaneille luotuina, vaan niille, jotka sitä evoluution näkökulmasta oikeasti tarvitsevat - aseena puolustukseen ja myös hyökkäykseen!

Ihminen koettaa kuitenkin tuhota hyönteislajeja, omilla tuotekehittämillään myrkyillä, ehkä lopulta omaksi harmikseen ja kohtalokseen? -

.. emmekä tässäkään tunne syyn ja seurauksen lakia - kausaliteettia, miten se tarkemmin ihmisen ajattelemattomana toimena sotkee kuningasevoluution tahtoa ja vuosimiljardista suunnittelukarttaa - emmehän tunne edes evoluutiota [ ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/12/opetamme-konealya-vaikka-emme-edes.html - ] kuin pinnalta raapaisuna - olettamuksena sen "suunnittelemattomuus ja sattumanvaraisuus".

--

EKSTRA

Voimme olla varmoja, että vuosisatamiljoonaiset hyönteiset jatkavat tulevissakin elollisolosuhteissa kun ihmiskunta evoluution erehdysprototyyppinä poistuu elollisuutta ylläpitävään lopulliseen kiertoon.

...
70698

10

216

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun kirjoitus hyppi taksonomiassa hämmentävästi.
      Esimerkiksi. Kyllä tosiaan hyönteisiä on ollut pidempään kuin ihmisiä ja tulee olemaan pidempään, mutta olisi reilumpaa verrata esimerkiksi nisäkkäitä hyönteisiin.

      • On hyvin oletettavaa, että kaikki hiilielämällinen vesipitoinen elämä on lähtöisin samasta "juuresta" - en kokisi että nisäkkäillä olisi sen kummempaa ylemmyyttä esimerkiksi hyönteismaailmaan nähden - johon kyllä "lukisin" myös planktonit! Virhe?


    • Anonyymi

      Löytyykö ymmärryksemme pelastus täältä?

    • Anonyymi

      Löytyykö hyönteismaailmasta Putleri Suuri, joka ottaa reviirinsä takaisin sen myöhemmin valloittaneilta?

      • Anonyymi

        Miten paljon Vietnamissa Agent Orange tuhosi hyönteismaailmaa? USAn toimesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten paljon Vietnamissa Agent Orange tuhosi hyönteismaailmaa? USAn toimesta.

        Tuskin merkittävästi. Ainehan oli kasveja vastaan suunnattu eli lehtimyrkky jossa sitten dioksiineja epäpuhtautena. Nisäkkäille kuten ihmisille on toinen aineen sisältämistä lehtimyrkyistä varsin haitallinen ja dioksiinit ovat aina huono uutinen. Hyönteisten kannalta vaikutus on lähinnä välillinen eli kun kasvit kuolevat niin hyönteisille ei ole ruokaa ja nekin kuolevat.

        https://www.theguardian.com/environment/2011/jul/14/amazon-rainforest-forests

        Viimeksi Agent Orangea käytettiin Amazonin sademetsien tuhoamiseen 2010 - luvulla. Brasilian nykyisen idioottipresidentin (Bolsonaro) piikkiin ei tuota voi laittaa kun hänet valittiin vasta 2018.

        Ukrainassa raadoista elävät hyönteiset ja bakteerit menestyvät tällä hetkellä varsin hyvin, kiitos Putler I Kalsarinmyrkyttäjä Suuren.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten paljon Vietnamissa Agent Orange tuhosi hyönteismaailmaa? USAn toimesta.

        Entä vietnamilaisia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä vietnamilaisia?

        Vähän verrattuna siihen, miten muut tekijät tuhosivat vietnamilaisia.

        Nythän näyttää olevan Putlerin vuoro tuhota ukrainalaisia siviilejä. Ehkäpä joku inhottava loishyönteinen tai retrovirus voitaisiin nimetä putlerin mukaan.


    • Anonyymi

      Arvostan avausta!

      -.myrmekologi

    • Anonyymi

      Maailman suurin biomassakeskittymä on valtamerien planktoneilla ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe