Pieniä ja syrjäisiä kuntia saalistaa kulloinkin muutama ammattihakijan (lue epäonnistuneiden) ryhmä. Heillä on taustallaan mittava lista hakemuksia, jotka ole johtaneet mihinkään.
Hakemuksen jättäneistä silmään pistää hakija, joka on hakenut muun muassa kotikuntaansa Posiolle jo neljä (4) eri kertaa. Vailla vaadittavaan tutkintoa. Kun häntä ei valita kotikuntaansa se kertonee jo kaiken oleellisen.
Alla listaa muista hakemuksista, joista voi mahdollisesta puuttua muutamia hakemuksia.
1/2013 Posion kuntaan
6/2014 Savukosken kuntaan
6/2014 Posion kuntaan
7/2014 Sallan kuntaan
1/2018 Paltamon kuntaan
2/2018 Suomussalmen kuntaan
9/2018 Posion kuntaan
4/2019 Alavuden kaupunkiin
11/2020 Juuan kuntaan
2/2021 Posion kuntaan
1/2022 Iin kuntaan
4/2022 Taivalkosken kuntaan
6/2022 Sodankylän kuntaan
Lehmälääkäri pyrkii kunnanjohtajaksi
18
1145
Vastaukset
- Anonyymi
No vuojenhan ne täälä vaan viihtyy niin eikö se ole ihan sama kuka sinne valithan.
- Anonyymi
Riipissä met ei pyyhitä!
- Anonyymi
Eikhän oteta pelkosenniemeltä uus johtaja kuntaan. Oikein johtava hoitaja joka myy taloansa, kun tulee meille töihin. Ukkonsakin on kunnassa valtuutettu ja hallituksen jäsen. Kunnostautunu tappelemaan ja päissään ajelemaan jos jonkinmoisilla vehkeillä. Viimisimpänä ruohonleikkurilla pitkin kyliä viikonloppuna. Kun kortti lähtee, niin ei estä tätä yhteiskunnan tukipilaria
- Anonyymi
https://kuntalehti.fi/tyopaikat/taivalkoskella-haastateltavia-kuin-tahtia-otavassa/
Miksi yksi lammas vetänyt lappuhaalarit päälleen? - Anonyymi
Rannalle jää. Koulutus ja johtajuus puuttuu.
- Anonyymi
lehmälääkäri saa pysyä köyhässä ja kateellisessa Kainuussa.
- Anonyymi
Ihan sama kuka täälläkin kunnanjohtajana on
Olkoon vaikka ukko mustilainen, vähemmän kait semmosesta riesaa sitte olisikin. - Anonyymi
Sodankylä ei kehity kuitenkaan, ehkä olisi parempi kun ei olisi kallispalkkaista kunnanjohtajaa ollenkaan.
- Anonyymi
Pormestari?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pormestari?
Reposen portsari riittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Reposen portsari riittää.
Portsarimestari riittää joo.
- Anonyymi
Nythän tänne hakee jo kahdessa kunnassa tänä vuonna ollut kunnanjohtaja, Kittilässä ja Enontekiöllä. Etsii taas kovapalkkaista virkaa, Enontekiö maksoi itsensä kipeeksi, myi kaiken minkä sai irti, kunnan sähköyhtiöstä lähtien että sai ostettua lentokentän kunnalle jota ei ole käytetty 2 vuoteen. Miljoona tappiot tekee kenttä, kovapalkkaista henkilistöäkin palkkasi sinne. Miljoonia maksaa vielä lentokentän korjaus ennekuin sinne saa käyttöluvan. Siellä kunnassa on rahat loppu, kunnan tontit myi myös. Sukulaisia ja kavereita palkkasi pitkän jonon kallispalkkaisiin virkoihin joita kunta ei edes tarvinnut. Nyt siellä kunta yrittää parantaa taloutta mutta pitkään vie. Kittilä ei ole suostunut samaan kun Enontekiö ja nyt J P hakee tänne, jospa saisi suuren palkan itselle ja sukulaisille, osa oli jo eläkeelle menossa kun saivat JP kova palkkasen viran että suku saa nostettu eläkettään. Kyllä kaveri osaa sumplia ja puhua ihmiset ympäri. Enontekiöllä palkkaa nosto n 130 000/v ja muut tulot päälle. Kittilässä oalkka oli vain n 8000e /kk. Eihän se riitä joka on tottunut yli ministerin palkkoja 5 vuotta nostamaan Enontekiöllä. Kannattaa miettiä tarkoin meillä täällä kenet valitaan.
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12507981
Toivottavasti kunnanvaltuustolla järki päässä ja tuhlari tänne ei ota.
- Anonyymi
Ei oteta kyllä Rantapelkosta tänne kunnanjohtajaksi. Rahaa sr kyllä kunnalta nyhtää minkä saa ja enemmänkin. Paljon kuuluu ukosta kuinka raha kelpaa. Aikaansaannokset olleet vähäsiä kunnissa missä ollut. Valtuusto älkää tehkö emämunausta. Siitä tulette kyllä kuulemaan.
- Anonyymi
No miten meni, nii kuin teidän mielestä? Paras valittiin, mutta ymmärrättekö Te hyvän päälle!
- Anonyymi
RANTAPELKONEN NAI KAIKKI SODIKSEN LAPSET
- Anonyymi
Miks tää Rantapelkonen vaihtaa yhtenään paikkaa? Kauanko muka ehti olla Kittilässä?
- Anonyymi
Tervetuloa Rantapelkosenniemeen. Kuntamme toimii kunnanjohtajien lomakeskuksena vuosi kerrallaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859