Kerrataanpa evoluutiota

Kun noilla uskovaisilla on joku ihme pakko ja kata evoluutiota vääräksi ja kieltää sen opettaminen niin mitä jos käännetään toiste päin: uskonnon opettaminen tulisi lopettaa koska evoluutiota on tutkittu ja kaikki tieto perustuu tutkimuksiin mutta miten se teidän Jumala? Ei ole todisteita eikä tule, huom: se että "minä olen koen yhteyden Jumalaan..." ei riitä ja raamattukin on ihmisten tekemä

9

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kaipaat todistetta Jumalalta, niin pyydä sitä Häneltä.
      Vai etkö uskalla? :)

      • Anonyymi

        Vaikeahan se on pyytää sellaiselta jota ei ole olemassa. Sinä voisit tehdä aloitteen ja pyytää sitä Jumalaasi tulemaan vain rohkeasti ulos piilostaan, jotta siltä edes lähtökohtaisesti voisi mitään pyytää.


      • "Jos kaipaat todistetta Jumalalta, niin pyydä sitä Häneltä."

        Olen tehnyt näin uskovaisten kehoituksesta lukemattomia kertoja, ilman tulosta. Yleensä seuraavaksi siirretään maalitolppia, ja todetaan että eihän se pyytäminen onnistu, jos ei pyydä tosissaan. No en tietenkään voi pyytää mitään tosissani taholta, jonka olemassaoloon en usko. Eikä pyyntö toiminut silloinkaan, kun aloin epäillä uskoani Jumalaan, mutta halusin pitää sen ja rukoilin tosissani.

        Oletko itse pyytänyt? Jos olet, niin oletko saanut todisteet? Jos olet saanut toditseet, miksi et iske niitä pöytään? Jos ne ovat jotain "henkilökohtaisia todisteita", jotka eivät voi toisia vakuuttaa, niin silloinhan kyse ei ole mistään oikeista todisteista, vaan sokeasta uskosta.


    • On se outo juttu kun raamatun mukaan maa on 6000 vuotta vanha (ollu siis jo 2000 vuotta sitten ja vissiin edelleenkin) ja koko sinä aikana ei se taivaan partaherra ole tullut meitä katsomaan

      • Anonyymi

        Raamattu ei kerro maan ikää. Tiedemiehet on päätyneet Genesiksen ajoituksessa aikaan 6000-5000 vuotta ennen ajanlaskun alkua ja tämän kreationistit on vääristelleet omaksi "faktakseen" Maan iästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu ei kerro maan ikää. Tiedemiehet on päätyneet Genesiksen ajoituksessa aikaan 6000-5000 vuotta ennen ajanlaskun alkua ja tämän kreationistit on vääristelleet omaksi "faktakseen" Maan iästä.

        Siis 6000-4000 vuotta*


      • Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu ei kerro maan ikää. Tiedemiehet on päätyneet Genesiksen ajoituksessa aikaan 6000-5000 vuotta ennen ajanlaskun alkua ja tämän kreationistit on vääristelleet omaksi "faktakseen" Maan iästä.

        No kuitenki aivan helkutin pitkä aika mutta eipä ole parta-jeppe tullut moikkaan


    • Anonyymi

      Raamattu ei kykene selittämään Kongon demokraatin ja Peppi Pitkätossun olemassaoloa !!! Evoluutio kykenee .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      297
      2671
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1893
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1672
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      137
      1447
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1140
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1114
    Aihe