Sähköpyörällä sateeseen

Anonyymi

Mitä pitää huomioida, kun joutuukin sateessa pyöräilemään ?

Olen nähnyt vastaantulevilla muovipusseja akun ja itse moottorinkin ympärillä. Ovatko suositeltavia ? Voiko joitain saumoja vielä teipata eristysnauhalla erikseen ?

Onko TechDrive-näyttö suojattava ?

Pyöränä FitNord Ranger 500

20

2912

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa huomioida että hallintalaitteet ovat herkkätoimiset jos on lihasheikkoutta.

    • Anonyymi

      Eipä ole tullut laitettua mitään lisäsuojia, eikä ole sateessa/ talvella ollut mitään ongelmia. Omassa siis Boschin moottori ja akku.

      • Anonyymi

        Ihan sama, minkä merkkinen pyörä tai sähkösysteemi, niiden on toimittava normaaleissa suomalaisissa oloissa. Jos sähköjen kanssa on vähänkään ongelmaa, takuuaikana pyörä takaisin sen toimittaneelle ja toimiva tilalle.


    • Anonyymi

      Sähköpyörähän on sähkölaite ja sellainen ei tule veden kanssa toimeen. Oliko ulkomailla kun sateessa ajelijalle kävi huonosti kun toiseen ohjaustangon päähän kytkeytyi toinen akun napa ja toiseen päähän toinen.

      • Anonyymi

        Ohjaustangon päähän kytkeytyi toinen akun napa ja toiseenpäähän toinen.... Edes kuomurin akussa ole niin pitkä napaväli akussa!


      • Anonyymi

        Tulee toki jos se on asiallisesti suojattu, kuten veden kanssa tekemisiin joutuvien sähkölaitteiden tulisi tietenkin olla. Polkupyörä kuuluu tietenkin tällaisiin laitteisiin.


    • Anonyymi

      Kaupassa kävin, vettä tuli koko ajan eikä pyörää saanut suojaan kaupassakaan, oli ulkona sateessa vajaa kaksi tuntia, nyt tuli ongelmia, avustusta ei välillä saa muutettua ja näyttökin sammuu, joku herjakin taisi näytössä käväistä.

      Tuliko huollon paikka ?

      • Anonyymi

        Voi olla pian johtosarjojen irroitus ja vaihto, maksaa aina osia saa odottaa


    • Anonyymi

      Oman pyöräni olen jopa pessyt akku ja näyttö paikallaan, eikä ole ongelmia ollut... Eipä kyllä ohjekirjakaan kiellä sateessa ajamista, enkä ostaisi sellaista pyörää jossa se kielletään.

    • Anonyymi

      Itse kyhätty sähköpyörä ja tehdastekoinen Boschin koneistolla molemmat ovat kestäneet rännät, roiskuvan loskan ja rankkasateet työmatkapyöräilyssä.
      Akkua paikalleen laittaessa huolehtii ettei liittimiin ole valunut vettä niin pitäisi toimia.

      Boschin moottoreissa ilmeni joskus pari vuotta sitten tiivisteongelma jonka takia vettä pääsi moottorin sisuksiin aiheuttaen siellä mekaanisia ongelmia. Santtu75 taisi kai asian tiimoilta jotain omia tutkimuksiaan tehdä.

      • Joo, tuo Boschin vesi ongelma johtui moottorin oikeanpuoleisen keskiöakselin (mihin siis eturatas ja oikeanpuoleinen poljinkampi kiinnittyvät) puutteellisesta tiiviydestä, jonka johdosta vesi saattoi joissain äärimmäisissä tilnateissa (pyörän painepesurilla pesu, veden ylitykset niin että moottori joutuu veden alle taikka erittäin kovassa sateessa pidempiaikaisesti ajaminen) päästä moottorin kyljessä/sisässä oleviin laakereihin aiheuttaen niiden ruostumista ja näin ollen laakerien vaurioitumista.
        Tämä suunnitteluvirhe koski nimenomaisesti Boschin Performance Gen2 moottorisarjaa joka tuotannossa 2014-2019, mutta vm. 2018-2019 moottoreihin oli lisätty jo lisätiiviste joka ehkäisee veden pääsyn moottorin sisälle, nämä tiivisteet (kaksi erillistä tiivistettä) on asennettavissa myös näihin vanhempiin koneisiin jälikäteen, Bosch suosittelee vielä näidän tiivisteiden vaihtamista 2000km. välein (tiivisteet ovat halvat ja helpohkot vaihtaa myös itse).
        Itselläni meni nuo kyseiset laakerit tuolaisesta Boschin Performance Gen2 moottorista, mutta onneksi (ilmeisesti koska kyseisiä vaurioita tuli moottorityyppiin suhteellisen paljon) Bosch:lta on saatavilla korjaussarja tuohon moottoriin jossa vaihdetaan koko tuo moottorin oikeanpuolinen seinämä missä nuo vaurioituvat laakerit sijaitsevat, eikä se ole edes ihan kauhean kallin (noin 120€) ja vaihdettavissa omatoimisesti jos kohtuullinen mekaanikko osaaminen on olemassa.

        Mutta pääpiirteittäin yksittäisiä poikkeuksia lukuunottamatta sähköavusteiset pyörät ovat ajettavissa myös sadekelillä ihan normaalin pyörän tapaan.


    • Anonyymi

      Akku-yksikölle ja moottirille on myynnissä suojia, estävät myös keskiöön kohdistuvia iskuja. Oikeassa maastossa käy pien bang ja boshi paskana kertalaakista.

    • Anonyymi

      Riittää ihan kangassuojat, rapa on pahinta

      • Anonyymi

        Tuo suoja auttaa myös pakkasissa, viima tyhjentää mikin nopeasti.


      • Anonyymi

        Tuo suoja auttaa myös pakkasissa, viima tyhjentää xxpun, xxpun ja xxpun nopeasti.


    • Anonyymi

      Tuo suoja auttaa myös pakkasissa, viima tyhjentää akun nopeasti.

      • Anonyymi

        HYI!


    • Anonyymi

      Näyttää myös kuumuus eli lämpölaajeneminen aiheuttavan ongelmia.

    • Anonyymi

      Tuo suoja auttaa myös pakkasissa, mutta viina kuskin päässä tyhjentää pään nopeasti

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1904
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1724
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1354
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      315
      1246
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1199
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1056
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      943
    Aihe