Tarvitsen neuvoja

Mikä olisi vaihteeton ja kestävä naisten pyörä? Voitteko suositella jotain merkkiä?
13124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jopo on

Äänestä
  • Runko tunnnetusti katkeaa näissä helposti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Runko tunnnetusti katkeaa näissä helposti.

    Tunnetusti ei ole katkennut uusissa pyörissä vuosikausiin. Tapaus, joka oli mediassa, oli seurausta väärästä käytöstä.

    Jopo on hyvä, ellet kykene muuta todistetusti osoittamaan lähdetiedoilla.

    Äänestä

Hankit jonkun Nexus-napavaihteistolla varustetun pyörän - siitä tulee parissa vuodessa yksivaihteinen.

Äänestä
  • Olen ajanut Nexus vaihteisella pyörälläni 17000 kilometriä, edelleen vaihteet käytössä. Vaihdevaijeri venyy ja vaatii kerran kesässä säädön.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen ajanut Nexus vaihteisella pyörälläni 17000 kilometriä, edelleen vaihteet käytössä. Vaihdevaijeri venyy ja vaatii kerran kesässä säädön.

    Ota nyt ne kolme nollaa pois, niin voi uskoakin.

    Äänestä

Määritä mitä tarkoitat naisten pyörällä? Naisten pyörä on koltaan pienempi kuin miesten pyörä. Hivenen erillainen geometria saattaa olla, mutta ei oleellisesti.

Tällainen Kona Unit tuli surffaillessa vastaan.

https://konaworld.com/unit.cfm

Äänestä

Suuri ero naisten ja miesten pyörien välillä taitaa olla "istuvuus", eli geometria.

Naiset ovat keskimäärin lyhyempiä kuin miehet, joten naisille suunnatuissa pyörämalleissa on yleensä lyhyempi "stack". Keskimäärin naisilla on myös lyhyempi ylävartalopituus, joten naisten pyörämalleissa on yleensä myös lyhyempi "reach".

Noin muuten "naisten" pyörät ovat runkomalleiltaan melko samanlaisia kuin miesten pyörät. Monet naiset ajavat toki samanlaisilla malleilla kuin miehetkin, mutta vain pienemmässä koossa.


https://i.ibb.co/0VHz4fg/Stack-reach.jpg

Äänestä
  • Tuossa kuvassa "reach" nuoli meni liian pitkälle. Tässä on toinen kuva jossa nuolet ovat oikealla tavalla.

    https://i.ibb.co/qFhsL0Y/Stack-and-Reach.jpg

    Ensimmäisen kuvan reach on oikeasti "vaakaputken pituus".

    Äänestä

Mummopyörä tietenkin jos sellaisen löydät.

Äänestä
  • Mikä tuo on eli valmistaja?

    Äänestä

No, meidän mummo valmistaa teidän mummopyörät.

Äänestä

Eräs paikallinen pyöräliike ilmoitti, että Monark 1 vaihteisia pyöri saa vasta joulukuussa. En minä jouluun odota. Tilasin pyörän eräästä pyöräliikkeestä.
He ovat myyneet ili 100 pyörää tässä kuussa.
Nyt vain jännityksellä odotan, että milloin tilaamani pyörä saapuu. Pelottaa, että he vievät pyörän väärään paikkaan tai hävittävät sen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä olisi vaihteeton ja kestävä naisten pyörä? Voitteko suositella jotain merkkiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu