Estyneitä, Rantanen, Tapio, Savukoski?
Juuri heidän olisi pitänyt vastata Juhanan kysymykseen tehdystä sevityksestä
koskien kadonneisiin kaupunkilaisten rahoihin, estyneet syystä jos toisesta?
Kokous paletti kaikkineen antoi kuvan kyvyttömyydestä!! Homma ei ole hallussa! Ainoat valtuutetut, jotka suoriuitui, olivat pariskunta Kelloniemi,,,, armahda meitä!
Juuri heidän olisi pitänyt vastata Juhanan kysymykseen tehdystä sevityksestä
koskien kadonneisiin kaupunkilaisten rahoihin, estyneet syystä jos toisesta?
Kokous paletti kaikkineen antoi kuvan kyvyttömyydestä!! Homma ei ole hallussa! Ainoat valtuutetut, jotka suoriuitui, olivat pariskunta Kelloniemi,,,, armahda meitä!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Väsähtänyttä on meininki, kunta kuolee pystyyn.
Riipi jäi listasta pois...
Riipin kylä on Sodankylässä!
Kyllä täyttyy Kelloniemelle nostaa Hattua.... mm nykysin oppivelvollisuus pakon aiheuttamista kustannuksista perheille... mitäpä siten jos perheellä ei ole varaa , voi olla , että lapsi ei lähde kouluun vaan työelämään
tätä samaa mietitään monessa perheessä kun kouluvaihtoehdot on viety pois...ja ei kaikkia kiinnosta ne ammatit mitä täällä tarjolla..Pakottamalla ei opiskelu onnistu
Toinen astekin on maksuton oppimateriaalien ja koulumatkan osalta.
Amkiin ja yliopistoon saa hyviä tukia: opintolainat, opintorahat ja asumidtuet. Lahjakas voi saada apurahoja säätiöiltä.
Yhteiskunta tukee hyvin opiskelua. Niistä muista kustannuksista saavat vanhemmatkin vaivaa nähdä. En moittisi yhteiskuntaa.
Eri asia kokonaan on, että harvalla on varaa koulusoppailuun. On tyydyttävä vähempään. Nokkelat lähtevät Kallion ilmaisutaidon tai Ressun lukioon Helsinkiin tai muualle valikoituun oppilaitokseen.
Takarivin majoitusedustaja taisi nukkua puolet kokouksesta.... Täh..Häh... Voi hyvä päivää sentään mitä esiintymistä
Kemijärven kaupunkikunnassa on asiat hyvässä kunnossa!
Mä ihailen valtuutettuja!
Ei kait vaan vastuun pakoilua ? "Pääkynttilät " estyneitä. Miksi ?
Jollakin nukutti ihan tosissaan...
Hän oli varmaan herra Hakkarainen. Tiedättehän, että unissakävelijää ei saa herättää. Hyviä unia!
Siteeraan Mauri Kunnasta.
Olivatko he kovinkin estyneitä? Miltä se näytti?
Tarkoitan näitä kunnan johtomiehiä.
Oliko niin, että heitä oli estetty saapumasta?
Mä oon tavallinen ihminen vaan JOU!