Mitens nyt?

Anonyymi

Huomasin just, että Taffelin perunalastuissa on Ukrainan sodan takia auringonkukka öljy korvattu palmuöljyllä. Sehän taitaa olla huono juttu, koska palmuöljyä ei saisi käyttää enää suklaassakaan, taitaa jäädä nyt chipsit syömättä, vaikka en muutenkaan osta itselleni, kuin sen pienimmän pussin. Mitäs ootte tästä mieltä, meinaatteko tekin alkaa boikotoimaan nyt näitä perunalastuja?

9

992

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En käytä ko firman tuotteita. Käytän harvoin vaan salt and vinegar perunalastuja.

      • Anonyymi

        Estrella käyttää näköjään edelleenkin auringonkukkaöljyä, sillähän on ainakin ollut tuota makua, joka taitaa itseasiassa olla ns. alkuperäinen maku.

        Ostakaa siis Estrellaa ja boikotoikaa Taffelia, joka käyttää vaarallista palmuöljyä, jossa on paljon kovaa rasvaa. Taffel selvästi haluaa vaan säästää käyttämällä halvempaa palmuöljyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Estrella käyttää näköjään edelleenkin auringonkukkaöljyä, sillähän on ainakin ollut tuota makua, joka taitaa itseasiassa olla ns. alkuperäinen maku.

        Ostakaa siis Estrellaa ja boikotoikaa Taffelia, joka käyttää vaarallista palmuöljyä, jossa on paljon kovaa rasvaa. Taffel selvästi haluaa vaan säästää käyttämällä halvempaa palmuöljyä.

        Tuskin Estrellekaan voi kauan käyttää pelkästään auringonkukkaöljyä, koska sen hinta tulee varmasti nousemaan paljon. Nimittäin valtaosa maailman auringonkukkaöljystä tulee Venäjältä ja Ukrainasta. Ja yritysten pitää tehdä joko tuotteista voittoa tai lopettaa tuotanto. Yritys ei voi tehdä tuotteista suurta tappiota.

        Ja jos on huolestunut terveydestä niin sipsejä ei ylipäätään pidä syödä. Mitkään sipsit ei ole terveellisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Estrella käyttää näköjään edelleenkin auringonkukkaöljyä, sillähän on ainakin ollut tuota makua, joka taitaa itseasiassa olla ns. alkuperäinen maku.

        Ostakaa siis Estrellaa ja boikotoikaa Taffelia, joka käyttää vaarallista palmuöljyä, jossa on paljon kovaa rasvaa. Taffel selvästi haluaa vaan säästää käyttämällä halvempaa palmuöljyä.

        Ei kyse ole säästämisestä. Kaikkia öljyjä ei enää vain saa mistään


    • Anonyymi

      Auringonkukkaöljy lähes yhtä huonoa eikä suositella, ennemin vaikka rypsiöljyä tai oliiviöljy olisi terveellisin. En osta mitään säilykkeitä missä auringonkukkaöljyä (tai mitään öljyä) vaikka Ukrainaa haluankin tukea, en myöskään osta tuotteita missä palmurasvaa jos huomaan. Säilykkeet ilman muuta vedessä, sen voi käyttääkin ruokaa tehdessään tai vaikka juoda.

      • Anonyymi

        Oliiviöljy ei taida toimia sipseissä, joissa öljyn pitää pystyä kuumentamaan todella kuumaksi. Rypsiöljy ehkä onnistuisi, mutta maku muuttuisi paljon eikä kelpaisi monille.


    • Anonyymi

      Ei mitään hätää, kotimaista turvetta riittää.

    • Anonyymi

      Taffelia ei nyt voi ostaa, enkä ole voinut ostaa muutenkaan oikeastaan enää, kun olen ollut sinkkuna jo vuosikausia.

      Miksi helvetissä pussit on nykyään jotain megagiga-perhekokoisia, 350 grammaa, ei ole hyvä yhden syödä näitä sellaista määrää, minulle kun riittäisi se 75 grammaakin, ja lapsuudessani se taisi ollakin normaali pussin koko. Jos ihminen haluaa enemmän näitä, niin ostaa sitten useamman pienemmän pussin, nyt on pakko ostaa iso pussi. Bisnestä vissiin taas, että saadaan ihminen maksamaan isosta pussista, sitähän se kaikki nykyään on.

      On toki tullut nyt myyntiin taas pieniäkin pusseja, mutta vain pari eri makua, ei tietenkään sitä mitä haluaisi. Lapsuudessani Taffelin grillimaustetut oli parhaita, mutta nekin lopetettiin, taisivat tosin tulla uudelleen myyntiin pari vuotta sitten barbeque-nimellä, mutta vaan 350 grammaisina, Taffel teki myös reilut 30 vuotta sitten valkosipulin makuisia sipsejä, olivat aivan mahtavia, mutta nekin lopetettiin aika pian. Ihme juttu, että aina ne parhaimmat lopetetaan.

      • Anonyymi

        Minulla kestää helposti monta päivää ja harvoin ostankin, juustonaksut houkuttelee enemmän. Palmuöljyn käyttö tainnut jo loppua kaikilla, mitä lie ollut rasva ennen, mutta 80-luvulla olisi voinut perunalastuja syödä vaikka joka päivä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe