Nehän ottavat sen auringonpaisteen ja muuttavat sähköenergiaksi, sitten sillä sähköenergialla voisi viilentää. Esim sillä energialla pitämällä pakastinta auki.
Suoraviivaisempaa kuin joku lämpöpumppu, joka ei ensinnäkään ole tarkoitettu viilentämiseen, nimikin kertoo.
Asunnon viilentäminen aurinkokennojen avulla.
11
192
Vastaukset
- Anonyymi
Minkä luulet pakastinta jäähdyttävän?
Yllätys yllätys, lämpöpumppu se pakastintakin jäähdyttää.😂 - Anonyymi
Tiwtysti se sähkö minkä auringonpaiste tuottaa. paneelien avulla.
- Anonyymi
ENT6Ä JOS 335478 WSTTISET PELTIERIT SITTEN?
- Anonyymi
peltyier ja aurinkopaneeli vierekkäin, tottamassa sähköä, mutta niin aika hauskaahan on ajaqtella kaikenlaidia vaihtiwhtiusA söhkönkin tuotantokeinoja..
- Anonyymi
Kun pakastinta pitää auki, huoneiston ilma lämpenee, tulee sähkö mistä tahansa. Pakastinhan vain siirtää lämpöenergiaa laatikosta ulos, eikä hyötysuhde ole sata. Pakastin tuottaa hukkalämpöä ympäristöönsä enemmän kuin se jäähdyttää ympäristöä.
- Anonyymi
Jäähdytys tarvitsee sähköä. Helteellä sitä saa aurinkopaneeleista. Paneelit ovat halpoja, mutta koko systeemi inverttereineen melko kallis.
- Anonyymi
Lämpöpumppu pari tonnia ja aurinkosähkösysteemi kuutisen tonnia. On siinä hintaa muutaman hellepäivän torjuntaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lämpöpumppu pari tonnia ja aurinkosähkösysteemi kuutisen tonnia. On siinä hintaa muutaman hellepäivän torjuntaan.
60 neliön kämppään jäähdyttävä pumppu asennuksineen 1370. Siitä vielä 160 kotitalousvähennystä. Nyt oikein sylettää, että kärsin viime kesän helteestä. Tällä hetkellä kämpässä 23,3 astetta, vaikka helle jatkuu jo seitsemättä päivää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
60 neliön kämppään jäähdyttävä pumppu asennuksineen 1370. Siitä vielä 160 kotitalousvähennystä. Nyt oikein sylettää, että kärsin viime kesän helteestä. Tällä hetkellä kämpässä 23,3 astetta, vaikka helle jatkuu jo seitsemättä päivää.
Joku raja se pitäisi olla valehtelemisellakin...
- Anonyymi
Että kun tuo perusonghelma koko maailmankaikkeudfessahan on ytuo että pitäisi tehdä sähköä ilman dähköä, eli muuntamalla kokonaan toisesya energiamdosta sähköksi, suoraan.
Ja valtioneuvoston pitää määrätä että kuultti mitä tahansi niin korkein sähkön hinta on jokaisdelle kuluttajalle 7 senttiä vuodessq, enempää ei saa laskuttasa. - Anonyymi
Varmaan heipoimmin tuo jäähdytys toimii aurinkokopaneelilla kun heiluttaa paneelia niinkuin viuhkaa. Silloin syntyy ilmavirtaus joka jäähdyttää jos siltä tuntuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135