Eilen päivittäisellä vakiolenkillä n.30km ja pikkasen hikeä pintaan mitä nyt sähköavusteisella saa. Lenkin puolivälissä sitten liikennevaloihin jumiin ja perään sitten kaksi spandexia. Kaverit iloisesti rupattelivat keskenään ja vielä valojen vaihduttua risteyksen ylitse mennessä. Itse katselin peilistä jotta alkavat jo ryhmittyä vasemmalle, elikkäs ohitustilaan. Laitoin sitten tassua toisen eteen ja en edes ykkös avustuksesta isompaa vaihtanut. Himmailin silleen että, spandeksit olivat jo melkein rinnalla ja sitten polkasin taas lisää. Pulinat loppui ja tarakan takana kaksi ukkoa alkoi aivan oikeasti tehdä töitä. Seuraava kuva oli peilistä, että mentiin pientä loivaa alamäkeä n. 45km/h tunnissa spandexit nätisti jonossa peesissä :D Seuraavaksi tuli ylämäki ja siinä vaiheessa laitoin jopa toisen avustustason ja spandexit katosivat peileistä jääden jonnekkin taakse.
DIY-sähkiksellä lenkillä
Anonyymi
3584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Lohdutukseksi: Narsismisi ei ole varsinainen sairaus, vain huono luonteenpiirteesi.
Myös pyörässä taitaa olla jotain pientä sanomista. Jos jätät sillä kilpapyöräilijät taaksesi ykkösavustuksella, pyöräsi ei todellakaan ole laillinen sähköavusteinen pyörä. Jos sitä ei ole rekisteröity sähkömopoksi, ei kannata kovin rehvakkaasti kiihdytellä poliisisetien nähden.
Kaikki kesä spandexit XXL:n droppitankoisella eivät ole kilpapyöräilijöitä vaikka itse niin kuvittelevatkin.
Mistähän oikein johtuu että pyöräily mielletään aina kilpa-ajoksi? Etenkin jos on enempi harratuneisuutta ja panostanut välineisiin.
Aloittajakin ajaa sähköavusteisella ja silti ajattelee pyöräilyään kilpa-ajona muita vastaan???
Tätä kannattaa kysästä spandexkiitureilta itseltään. Itse aiheuttavat provosoimalla tilanteet :D
Provosoimalla tilanteet? Provosoinko kun saan hitaamman pyöräilijän kiinni ja lähden ohittamaan?
Kyllä etenkin kun jäät sitten siihen eteen mäessä kökkimään.
Polkemista sähköavustava pyörä on mainio peli sellaiselle jolla on lihasheikkoutta tai muuta kremppaa.
Kesäkuussa ajelin kuumana päivänä etelätuulessa Porkkalanniemen päähän kahville ja eteen ilmestyi jokin pyöräilyjoukkue. Pyöränä on tavallinen Citymarketin Tunturi E-Motion, rajoitinta ei ole sorkittu.
Nätisti antoivat mennä rauhassa ohi, kun ajelin avustusalueen yläpuolista vauhtia. Ajan tuon välin Kirkkonummi-Porkkala Marin viikoittain jaa ohituspaikka oli turvallinen.
Avustus on hyvä olemassa, kun joutuu vastatuuleen tunkemaan. Pääosan kesän lenkeistäni ajan tavallisella maantiepyörällä, mutta avusteisellekkin on paikkansa.
Maastopyörä on sitten ihan kesäpoluille ja talven pyöräilyihin.
Valtaosa pyöräilyseuroista ei tule huonolle loppuasfaltille, vaan kääntyvät Kabanovintielle. Siksi eivät tulleet kohta ohi, kun aloittavat aika-ajo-harjoitteen. Kyllä siellä 50 km/h vauhteja ajellaan ja niissä ei vakiopyörällä pysy mukana.
Spandeksia nyt näkee joka silikonitissillä päällä. On aivan eri asia ajaa kisaa TRIKOO-OHJUKSEN kanssa, siinä mennään jatkuvalla syötöllä 50 km/h tasasella ja ylämäissä nopeus ei juurikaan laske alle 30 km/h.
Tuskaista on vääntää DIY-sähöllä tuollaista vastaan, akku tyhjenee alle tunnissa ja konekin alkaa sekoilla, kun lämmöt nousee.
Spandexi polkee luomulla 200km 6-7h, sähköllä menee samaan matkaan 17h, 9 tuntia ajoa ja 8 tuntia akunlatausta.
Huvittavaa kun sähköpyöräilijät kuvittelevat olevansa kilpailussa lihasvoimalla liikkuvia pyöräilijöitä vastaan.
Tämänkin voi kääntää toisin päin, eli huvittavinta on spandexin luullessa voittavan moottorin :D
Lycraa vastaan kisaillessa sähkövatkain pitää kytkeä maksimiavustukselle joka syö akun tyhjäksi noin 50 km matkalla, se matka on vasta lämmittelyä luomulycralle.
Ihte ajan täällä Ilomantsissa töihin, kauppaan ja postinkin haen kaukaa, kilometrejä tulee 400 viikossa enkä kisaa ole ajanut kuin jänisten kanssa, Siinäpä jääkin kivasti kakkoseksi, autolla olen joskus mitannut 50 km/h ja jäänyt olen.
Vuodessa yli 20 000km, aikamoinen saavutus ajoit sitten luomulla tai avusteisella...
Kyllä varmaan oli spandexeilla naurussa pitelemistä kun joku ukko sähkiksellä kuvittelee olevansa samalla viivalla 🥴
spandeksia on mukava pitää "narun päässä" eli välillä päästää takapyörään kiinni ja sitten kun punapää puskee rinnalle, napsauttaa vitostason päälle ja katoaa horisonttiin.
Tottakai tulee rinnalle jos edessä mennään hitaammin ja jää kun päinvastoin. Ainoa pelle tässä yhtälössä on sähköllä leikkivä jantteri 🙈
Saattaahan joku spandexi haluta peesiinkin vaikka porukkalenkkikulttuuri on enempi voimissaan etelä-euroopan pyöräilymaissa.
Spandexeista on kyllä hyötyäkin sähköpyöräilijöille. Samat lain omaisuudet ilmavastuksen suhteen toimii akustisen kuin myös sähköavusteisen suhteen. Ajelemalla spandex kiiturin peesissä säästyy akkua aivan huolella. Ainut huono puoli on ylämäessä hidas eteneminen, mutta kestettäköön tämä.
Kävin testaamassa Mikkeli-Ristiina välillä, ei mitään saumaa SCT kärkeä vastaan sähkärillä, TRIKOO-OHJUKSET suurinpiirtein lensivät pyörillään.
Nöyryyttävintä oli, että jopa naiset huitaisivat ohi hämärässä yössä.
Siellähän kärkiryhmät ajeli 300 km liki 45 km/h nopeustasolla
Huom. painoitus sanalle "ryhmä", eli ryhmässä kerrotut keskinopeudet onnistuu yksin jo paljon tuskaisempaa.
Edes oikea sähkömopo ei riitä noiden kärkiajajien vauhtiin. Sähköautoakin olisi joutunut lataamaan ja polkijat olisivat päässeet ohi.
Tää kommentti on nyt niin perinteistä spandexia kuin voi vaan olla :D Eikös matkalla ole huoltojoukot ja tankkauspisteet yms.? Siinä missä spandexi purasee voimapatukkaa sähkökuski vaihtaa tuoreen akun ja taas matka jatkuu...
"Eikös matkalla ole huoltojoukot ja tankkauspisteet yms.?"
Ei ole kuin virallisissa kilpailuissa ja sähkövemputtajan yhden akun tyypillisellä toimintasäteellä ei luomu tarvitse taukoja.
"Siinä missä spandexi purasee voimapatukkaa sähkökuski vaihtaa tuoreen akun ja taas matka jatkuu".
Sovitaan sitten niin että vastavuoroisesti sähkövemputtaja saa pärjätä ilman ravintoa, kauankohan kestää ilman vettä tai voimapatukkaa? :)
Niin ja se keskinopeus, jos kilpailumatka maaliin esim. 150 km niin sähkövemputtajan pitää vaihtaa vähintään 1 vara-akku mutta sähköavusteisen vauhti ei ylitä 25 kmh (suomalaista lainsäädäntöä noudattaen mennään) muuten kuin alamäissä ja myötätuulessa. Jos sähkövemputtaja laittaa tehokkaimmat asetukset tehdasvatkaimeensa niin akku kuluu tuplasti nopeammin, silloin tarvitaan jo 3 akkua kokonaisuudessaan. Tuollaiset kantamukset vaativat jo sivulaukut ja taas tulee painoa ja tehohävikkiä.
TDF-tason spandeksi polkee tappavan ylivoimaista 40 kmh vauhtia koko ajan ja on maalissa kerinnyt jo vaihtamaan siviilit ylle kun sähkövemputtaja runttaa voitettuna, allapäin (ja ravinnon puutteesta ehkä ambulanssin kyydissä) maaliviivan ylitse.
"Niin ja se keskinopeus, jos kilpailumatka maaliin esim. 150 km niin sähkövemputtajan pitää vaihtaa vähintään 1 vara-akku mutta sähköavusteisen vauhti ei ylitä 25 kmh (suomalaista lainsäädäntöä noudattaen mennään) muuten kuin alamäissä ja myötätuulessa. "
Hohhoijaa et sitten ole seurannut sähköpyörien kehitystä...
Nämä sähkömoottorein varustetut "VEMPUTTIMET" eivät kuulu kevyen liikenteen väylille.
Lainsäätäjän pitää ehdottomasti muuttaa lakia siten, että moottoroitu liikenne siirtyy niille väylille, jossa moottorein pitää ajaa.
Jalankuilkijoillakin on velvollisuutensa. Hyvä ujos oppivat että muut liikkujatkin tulee huomioida eikä tuijottaa kännyköitä kävellessään.
Huvittavaa ja samalla myös huolestuttavaa miten alkujaan autoteollisuuden aloittama jalankulkijoiden syyllistämisen perinne elää vieläkin noinkin sitkeästi joidenkin mielessä.
Sähköavusteisten kattonopeuksia pitää leikata siten että kaupunkialueilla maksiminopeus 15 km/h ja harvemmin asutuilla alueilla 20 - 25 km/h. Nämä on teknisesti helppo toteuttaa esim. gps-pohjaisella rajoituksella.
Tämmöiset rajoitukset eivät vähennä sähköavusteisten suosiota juuri laisinkaan koska ensisijainen ostokriteeri sähköpyörälle on vastatuulen sekä ylämäkien selättäminen eikä nopeus. Retkisähköpyöräilijät eivät juurikaan kaupunkialueilla pyöräile vaan enimmäkseen harvaan asutuilla seuduilla joten heidän osaltaan käytettävissä oleva kattonopeus olisi lähes aina 25 km/h.
Mitenkäs vanhukset ja muut lihasheikkoutta sairastavat ovat alkaneet noilla pirunkeksinnöillä noin holtittomasti kaahailemaan.? :D :D
Tuli mieleeni vuoden 1518 Strasbourgin tanssimania jossa ihmiset villiintyivät sätkyttelemään ja tanssimaan holtittomasti, syyksi tuollaiseen käytökseen on esitetty stressiä joka purkaantui pakonomaisella tanssilla. Eräs teoria on torajyvän pilaama vilja jonka hallusinogeeniset aineet ovat sekoittaneet ihmisten mielen.
Vaivaisten ja iäkkäiden sähköpyörämania voi olla seurausta liikkumattomuuden aiheuttamasta henkisestä patoutumasta ja kykenemättömyyden tunteesta joka saa purkautumiskanavan kun sähköpyörän väkevä moottori avustaa vastatuulella ja ylämäissä saaden raihnaisessa polkijassa aikaan nuoruuden sekä vitaalisuuden tunteen yhtäkkisen vyöryn.