Mistä tiedät että olet elossa?

Anonyymi

Entä jos oletkin jo kuollut jossain jo aikoja sitten ja luulet vain olevasi elossa ja oletkin oikeasti helvetissä elänyt jo kymmeniäkin vuosia?

7

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämä on mukavaa eikä ole mitään syytä epäillä todellisuutta.

    • Anonyymi

      Olen takuulla elossa, sain veronpalautustakin. Niin kerta!

    • Anonyymi

      Tiedän olevani kuollut, mutta jos saan hyvässä tappelussa oikein kovan tärskyn päähäni, herään henkiin oikeassa maailmassa.

      Rosmo kukavaan, nac mac Feegle.

    • Anonyymi

      Kysymys ei ole siitä, onko elossa, vaan onko jotenkin myös/sen sijaan jossain muualla kuin tässä. Vastaus Matrix-tyyliin on ilmeisesti, että emme voi tietää.
      Ei kuitenkaan muuta todellisuuttamme, joka on Matrix:n määrittämä, joka silloin on todellisuutemme, vaikkei tällainen olisi mahdollinen todellisuudessa.

    • Anonyymi

      Jos ajattelet, silloin ainakin tiedät että ET ole elossa.

    • Anonyymi

      Ei sitä voi mitenkään tietää. Gödelin (1931) mukaan edes matemaattiset järjestelmät eivät ole sillä tavoin täydellisiä, että niiden itsensä sisältämien työkalujen avulla voisi osoittaa tosiksi kaikki kyseisen matemaattisen järjestelmän sisältämät todet lauseet.

      Jos ihminen itse olisi osa matemaattista järjestelmää niin edelleenkin olisi olemassa totuuksia, joita tuon järjestelmän sisältä käsin ei voi osoittaa tosiksi tai epätosiksi. Voi siis hyvinkin olla, että ihmisen elossa olo kuuluu niihin lauseisiin, joita ei omasta mielestään elossa oleva ihminen itse voi todistaa vaikka kyseinen lause olisikin tosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1392
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1172
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1123
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1002
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    Aihe